Domácnost

Vánoční vůně: pomeranč i mandarinka osvěží vzduch

K Vánocům patří typické vůně, při jejichž vyslovení se vám automaticky vybaví atmosféra nejkrásnějších svátků v roce. My vám nyní poradíme, jak si můžete na Vánoce pomocí aromatických éterických olejů provonět nejen domov.

Vánočních vůní je celá řada. Mandarinka, tangerinka a pomeranč mají svěží vánoční vůni a hodí se, když čekáte návštěvu. Borovice zase vyčistí vzduch a působí příznivě na dýchací cesty. Vanilka a hřebíček uklidňují nervozitu a napětí. Pomeranč působí jako antidepresivum, osvěžuje a působí proti nespavosti. Mandarinka působí proti migréně.

Originální sváteční nápady

Máte doma umělý vánoční stromek a chybí vám vůně přírody? Postříkejte stromek směsí vyrobenou z 300 mililitrů vody a 6 kapek éterického oleje například z borovice. Další řešení nabízí aplikovat několik kapek na savý hadřík nejlépe v barvě kmene a právě ten jím omotat.

Provonět celý domov můžete stejně snadno rozprašovačem, opět použijte 300 ml vody a 7 kapek éterických olejů různých druhů – vybírejte si podle toho, co máte skutečně rádi. Sázkou na jistotu je kombinace několika citrusů nebo vůně jehličí.

Stejně snadno si provoníte dekorativní šišky, které se dnes běžně prodávají v obchodech. Samozřejmě si je můžete přinést i z lesa, ale když je budete sbírat ze země, budou co do aroma stejně nevýrazné jako ty z obchodu. Proto je doma vložte do igelitového sáčku, do něhož přidáte vatový tampon na odlíčení napuštěný 2 kapkami borovicového éterického oleje.

Zdobíte pomeranče aromatickými hřebíčky? Trvanlivost této jednoduché a přesto okouzlující dekorace prodloužíte, když citrus nejprve potřete směsí pomerančového a hřebíčkového oleje. Pro větší efekt doplňte ještě skořicový olej, případně nahraďte pomerančový mandarinkovým nebo podle svého přání.

Než budete pro své nejmilejší chystat dárky, můžete provonět i balicí papír. Opět se nabízí trik s vatovým tamponem: stačí pár kapek olejíčku a pak už jen tampon uzavřít společně s papírem do igelitového sáčku. Vůni vybírejte podle vkusu obdarovaného nebo se držte osvědčených doporučení – pánům cedr nebo kadidlo, dámám skořici nebo třeba geránium a dětem některý z citrusů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Voňavá lékárna, Valerie Ann Worwood, nakladatelství One Woman Press 2009
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků