Hobby

Kouzlo klubíček

Také jste propadly kouzlu ručních prací a ve volných chvílích se věnujete háčkování, pletení či jiným technikám?

Abych řekla pravdu, já klubíčkům propadla už dávno, ale kromě pletení a háčkování mě okouzlil i tkalcovský stav a chomáčky česanců vlny. Pokud však patříte k těm, které jehlice a háčky už dávno odložily, zkuste je oprášit a pusťte se do tvoření. Je to skvělý relax a navíc ruční práce jsou zase v módě… A vyrobit si svůj vlastní originál také není k zahození.

Kde hledat inspiraci?

Kdekoli – v knížkách, časopisech, na internetu a všude kolem sebe. Na internetu je nápadů dost a dost a nemusíte zůstávat jen na českých stránkách. Spoustu nádherných vzorů a modelů najdete na těch zahraničních a dokonce je mnoho návodů ke ztažení zdarma.
 
K oblíbeným patří také časopisy, vydává je řada zahraničních vydavatelů a výrobců přízí. Některé vycházejí i v češtině, zahraniční časopisy se dají objednat na internetu nebo u prodejců zahraničních přízí u nás. Ale na oblíbené časopisy narazíte i v prodejnách tisku – známá je například Verena, Rebecca, Sabrina, Diana, Sandra, ale i jiné.

Zdrojem inspirace mohou být také knížky. A to nejen zahraniční, které také můžete objednat přes internet, ale i knížky s popisy vzorů a návodů na výrobu oblečení i módních doplňků, jež vycházejí u nás. 

A co klubíčka?

Nabídka přízí na trhu je široká, základem je ale objevit ten správný obchod, a to může být leckde problém, neboť galanterie mnohde vymizely. Ale snad budete mít štěstí a ten „svůj“ obchod objevíte. Příze jak od českých výrobců, tak i od zahraničních se navíc dají koupit pohodlně i přes internet.Zahraniční příze najdete i v kamenných obchodech u nás. Nakouknout do takového obchůdku vřele doporučuji – pokaždé mě okouzlí nejen aktuální, ale i minulé kolekce, a to jak barevnými kombinacemi, tak materiálovým složením. A nejtěžší bývá rozhodnout, jaká klubíčka si z té spousty nádherných vybrat a do čeho se pustit dřív.
 
 Model upletený z příze Macaibo

Model upletený z příze Macaibo

Můj tip:

Stránky www.prize-linja.cz – objevila jsem je nedávno a pravidelně se tam vracím. Když ne nakupovat, tak alespoň nakouknout, co je nového. I když to není ohromný obchod s desítkami různých značek, je z čeho vybírat – příze značek GGH, Schulana, Gedifra a také ponožkové příze jsou kvalitní, v nádherných barevných kombinacích. A když si je objednáte, zjistíte, že na omak jsou stejné jako na pohled – velice příjemné, měkkoučké…
 

Příze Macaibo

Vybírat můžete jak z teplejších přízí ze zimní kolekce, tak z lehčích přízí pro přicházející jarní a letní sezonu a samozřejmě z řady novinek. Mě osobně okouzlila například příze Schulana Macaibo – je k dostání v pěti odstínech a jeden je krásnější než druhý.

A co mě v tomto obchůdku ještě velmi potěšilo je sama majitelka. Jestliže totiž raději nakupujete v kamenném obchodě, abyste měly možnost vzít klubíčka do ruky, můžete mít z výběru klubíček na internetu obavy a možná budete i mnohem déle zvažovat, jestli vybraná klubíčka koupit. Ale nezoufejte, pokud si nevíte rady, nejste si jistá a potřebujete svůj výběr zkonzultovat apod., stačí napsat… Paní majitelka je ochotná, vstřícná a ráda vám poradí.
 
 
Připravila: Šárka
Foto: iStock, archiv Schulana
2. 8. 2012


Diskuze: příspěvků