Krása

Krepaté a polétavé vlasy: potřebují správně vysušit, rozčesat a pomůže jim vhodné ošetření

Drobné poletující vlásky trčící do všech stran dokážou zkazit i krásný účes, stejně jako krepaté háro, které ve vlhkém vzduchu připomíná neforemnou helmu.

Jak dodat vlasům zase zdravý a lesklý vzhled

Ke krepatění vlasů dochází kvůli vyšší vlhkosti, kdy se voda uvnitř vlákna nahromadí. Tento problém vás proto může postihnout v podzimním mlhavém či deštivém počasí. Problém znají především dámy s vlnitými a kudrnatými vlasy. Krepatění ovšem může být i výsledkem poškození anebo dehydratace vlasu. 

Správné vysušení vlasů 

Všechno začíná už u vysoušení mokrých vlasů. Když si s nimi půjdete lehnout, „nasají“ do sebe vlhkost a navíc se mohou polámat. Jak ovšem správně vlasy sušit? Po umytí nedrhněte hlavu ručníkem, protože mokré vlasy jsou křehké a nešetrné zacházení je může poškodit, takže jsou pak roztřepené a lámou se. Vhodné není ani zabalit mokré vlasy do „ručníkového turbanu“, jelikož zadržují vlhkost a jak již bylo řečeno, právě ta může krepatění zhoršit. Navíc tíhou namáháte kořínky vlasů. 

Pouze z nich tedy po vykoupání či sprchování jemným promačkáváním ručníkem odstraňte vodu a fénem potom vysušte. I při rozčesávání buďte opatrní a postupujte od konečků ke kořínkům. „Použijte hřeben se širokými zuby, který zabraňuje poškození povrchu vlasových vláken. Pokud si budete potřebovat během dne pročesat vlnité vlasy, navlhčete si ruce a nejprve si hřívu prohrábněte mokrými prsty,“ radí kadeřnice a vlasová stylistka Petra Veberová. 

Jak na polétavé vlasy 

Poletující vlasy jsou jednotlivá vlákna, která jsou v důsledku statické elektřiny odpuzována od hlavy, takže pak „nesedí“ hladce ve vlasech a jakýkoliv pracně vytvořený účes působí rozcuchaně. Tento stav se navíc zhoršuje, když jsou vlasy poškozené. V takovém případě je takzvaná kutikula drsná a tato drsnost zvyšuje tření pramenů a ztěžuje jejich rozčesávání, když se snažíte dosáhnout požadovaného účesu. Vyšší tření pramenů zvyšuje sílu potřebnou k rozčesání vlasů, což dále přispívá ke zvýšené statické elektřiny a poletování vlasů – takže jde vlastně o takový začarovaný kruh! 

Poškozené vlasy jsou také náchylnější k lámání. A zlomené vlasy budou kratší než většina ostatních vlasů a budou se vzdalovat od vytvořeného účesu, což se viditelně projeví právě jako poletování. „Před foukáním naneste stylingový přípravek pro uhlazení a ochranu před teplem. Vlasy vyfoukejte přes děravý kulatý kartáč se štětinami. Vhodné jsou fény s ionizátorem. Ionizátor se postará o to, aby vlasy nebyly při foukání přesušené a předchází elektrizování a krepatění vlasů,“ doplňuje Petra Veberová.

Dopřejte své hřívě pravidelnou kúru

Po náročném létě si vlasy zaslouží pravidelnou „údržbu“. Jestliže chcete bojovat proti krepatění, důležitá je jejich hydratace, zvlášť pokud jim chybí elasticita, na dotek šustí a postrádají lesk. „Já jsem si v salonu oblíbila levandulovou vodu, která působí i na vlasovou pokožku, kterou zklidňuje. Vlasy krásně hydratuje a provoní. Skvělým tipem pro krepaté a suché vlasy jsou také pečující oleje, jež vlasům dodají nejen výživu, ale i lesk. Stačí kapka, kterou si nanesete do dlaní a vlasy si lehce promnete,“ dodává Petra Veberová.

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Dyson.cz, kadeřnictví Parvee.cz
Foto: Maryia Plashchynskaya Pexels

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků