Kuchyň podle Feng Shui

Všichni dobře víme, jak významnou roli v našich životech hraje kvalitní strava.

Kuchyň podle Feng Shui
Zobrazit fotografii v galerii

Kvalitě stravy se věnuje čím dál tím více oborů a i z lékařského hlediska je strava jedním z hlavních činitelů, které ovlivňují naše zdraví. I z hlediska Feng Shui je strava velmi důležitým zdrojem životní energie, tzv. Qi (čchi). Feng Shui neřeší jen její kvalitu a tok v prostoru, ale také chápe, že kvalitní životní energii lidé čerpají i ze svého stravování. Kvalita samozřejmě souvisí s kvalitou surovin a umění kuchaře či kuchařky. Velmi silně ji ale ovlivňuje také prostředí, kde je strava připravována a konzumována.


Z tohoto hlediska řadí Feng Shui zvláště kuchyň (ale také jídelnu) mezi nejdůležitější místnosti bytu či domu. Kvalita prostředí, ve kterém se jídlo připravuje se pak také promítá do kvality naší stravy a tím do našeho celkového zdraví. Samozřejmě je důležité vědět, jakou energii potřebujeme pro svůj zdravý a harmonický rozvoj a takové prostředí pro jeho přípravu vytvoříme. Je-li naše strava připravována v nekvalitním prostředí, pak tyto negativní energie „konzumujeme“ i prostřednictvím našeho jídla.


Proto na uspořádání a zařízení kuchyně dávejte opravdu dobrý pozor. Hojnost a kvalita jídla je odrazem toho, jak se nám žije, jakou životní úroveň máme k dispozici. Naši předci vždy považovali bohatý stůl za známku bohatosti a plné oblé bříško bylo znamením hojnosti v životě. Proto i Feng Shui dává kvalitu a hojnost kuchyně do souvislosti s hojností a bohatstvím v životě. Je tak úzce spojována např. i s financemi, které v dnešním světě vládnou a jsou představitelem bohatství. Takže správné nastavení energií v kuchyni tak velmi silně ovlivňuje i „tučnost“ vašeho konta (proč se mu asi říká tučné?).


Celková harmonie našeho života je ovlivňována harmonií energií Jin a Jang a dále pak energiemi všech pěti prvků. Tyto prvky představují celistvost světa a života. Chceme-li aby nám v životě nic nechybělo, je důležité mít v našem životě všech pět prvků. A je-li kuchyň jedním ze zdrojů naší energie, pak je také důležité, aby v těchto prostorách bylo zastoupeno všech pět prvků.


Jejich poměr však bude záležet na nás, jací jsme, co od života očekáváme, jaký život chceme žít. Dále je velmi důležitý také náš styl stravování. Jsme více na gulášek s knedlíčkem, tj. na tradiční domácí stravu, nebo nemáme na jídlo moc času (což Feng Shui považuje za velmi negativní) a holdujeme více „salátové“ stravě a sendvičům.


Chceme-li vařit poctivé domácí jídlo a na kvalitě našeho jídla nám opravdu záleží, pak by v kuchyni měla převládat energie země s podporou energie ohně. Zemitou energii můžete podpořit barvou žlutou, hnědou, béžovou, medovou apod. Z materiálu můžete pak využít keramiku a porcelán. Vše kovové pak schovejte do šuplíků či skříněk, protože kovová energie vyčerpává energii země. Zemi naopak podpořte ohnivými doplňky. Mohou to být červené či oranžové hrníčky, utěrky, kořenky apod. Rozhodně dbejte na to, aby vše vypadalo stabilně, bytelně, pevně a spolehlivě.


Jste-li ale příznivci spíše zeleninové a ovocné stravy, pak bude vhodné podpořit element dřeva. Tento element vytvoříte hlavně dřevem jako takovým, dále květinami, zelenou barvou a vertikálami. Takže vše v kuchyni stavte na výšku (nože, kořenky), utěrky pověsit na výšku apod. V kuchyni musí být dostatek světla a prostoru. Může zde vládnout i mírný (ale zvládnutelný) chaos. Vše by mělo působit lehce, světle a uvolněně. Ani zde nebude kov příliš žádaný, protože velmi omezuje energii dřeva. Naopak voda dřevu prospívá. K té patří modrá a černá barva a voda jako taková.


V kuchyni nesmí být nic nefunkčního či rozbitého. Vše rozbité nechte opravit nebo vyměňte za nové. To se týká hlavně nádobí. Žádný talíř ani hrnek nesmí být oprýskaný či jinak poškozený. To vše jsou energie, které na nás působí velmi negativně a škodlivě. Pozor také na nostalgie. Takový porcelán „po babičce“, který nikdo nepoužívá a všem spíše překáží, než pomáhá, nemusí být zrovna pozitivní energií. Vše, co nám již neslouží by mělo jít z kuchyně pryč.


Důležité také je, aby všechny spotřebiče byly využívané a funkční. Pokud máte již několik let zaprášený kávovar či mixér, pak opravdu zvažte, zda-li ho budete využívat. Jestli dojdete k názoru, že ne, pak ho raději někomu věnujte. Vše, co je v kuchyni nefunkční nám do života dodává tuto mrtvou energii, což se projeví na našem zdraví a celkové pohodě.


Velmi důležitá pravidla pro kuchyň jsou tato: 

Sporák či trouba nesmí být umístěn vedle nebo naproti dřezu, lednici, mrazáku či myčce. Sporák patří k energii ohně a ostatní k energii vody. Tyto dva elementy vytváří značně aktivní energii, která může přinášet nervozitu do kuchyně.


Hlavně dbejte na to, abyste se v kuchyni cítili příjemně a harmonicky. To, jak se cítíte, to, jakou máte náladu, předáváte do jídla, které zde připravujete. Proto je kvalitní kuchyň tak důležitá v našem životě. Dobrou chuť.


Autor: Jiří Čerňák cernakinteriordesign.webs.com

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

0

Já jsem měla jasnou představu o tom, jak má naše nová kuchyň vypadat a řídit se zásadami Feng Shui mě teda vůbec nenapadlo. Máme podkrovní byt, takže o to bylo vše složitější, ale naštěstí se to podařilo vyřešit a mám nádhernou kuchyň ve které se mi vaří skoro samo :-) .

ODPOVĚDĚT

1

Krásná prostorná

ODPOVĚDĚT

1

krása - mám malou kuchyňku, ale potřebovala by novou tvář

ODPOVĚDĚT

1

Hlavně se mně líbí, že je prostorná.Mám malou kuchyň.

ODPOVĚDĚT

5

tu velikost jen můžu závidět, ta moje taky malinká

ODPOVĚDĚT

3

Krásná kuchyně...

ODPOVĚDĚT

2

mám čtvercovou velikou kuchyň, tato je nádherná já už měnit nebudu jsem spokojená

ODPOVĚDĚT

4

ta kuchyň na obrázku je nádherná, ale takovou velikou kuchyň má málokdo, v panelákové bytovce určitě ne

ODPOVĚDĚT

5

to jsou věci, jak asi to udělám v mé malé kuchyni, když mám sporák vedle dřezu a naproti ledničky... ale jinde dát nejde

ODPOVĚDĚT

1

Máte pravdu.

ODPOVĚDĚT

3

parádní,velká světlá a hezká

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (11 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

NATAHOVACÍ PLENKY

Zdravím, poradíte jaké koupit natahovací plenky, máte ...

BATOH DO ŠKOLY

Zdravím, poradíte dobrá eshop, kde mají větší výběr ...

POVLEČENÍ DO POSTÝLKY

Dobrý den, za měsíc mám termín porodu a chybí mi ještě ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz