Bydlení

Kuchyň podle Feng Shui

Všichni dobře víme, jak významnou roli v našich životech hraje kvalitní strava. Kvalitě stravy se věnuje čím dál tím více oborů. I z hlediska Feng Shui je strava důležitým zdrojem životní energie, tzv. Qi (čchi).

Feng Shui neřeší jen její kvalitu a tok v prostoru, ale také chápe, že kvalitní životní energii lidé čerpají i ze svého stravování. Kvalita samozřejmě souvisí s kvalitou surovin a umění kuchaře či kuchařky. Ovlivňuje ji také prostředí, kde je strava připravována a konzumována.

Proto na uspořádání a zařízení kuchyně dávejte pozor. Hojnost a kvalita jídla je odrazem toho, jak se nám žije, jakou životní úroveň máme k dispozici. Naši předci vždy považovali bohatý stůl za známku bohatosti a plné oblé bříško bylo znamením hojnosti v životě. Proto i Feng Shui dává kvalitu a hojnost kuchyně do souvislosti s hojností a bohatstvím v životě.

Celková harmonie našeho života je ovlivňována harmonií energií jin a jang.  A dále pak energiemi všech pěti prvků. Tyto prvky představují celistvost světa a života. Chceme-li,  aby nám v životě nic nechybělo, je důležité mít v našem životě všech pět prvků. A je-li kuchyň jedním ze zdrojů naší energie, pak je také důležité, aby v těchto prostorách bylo zastoupeno všech pět prvků.

Styl stravování

Jejich poměr však bude záležet na nás, jací jsme, co od života očekáváme, jaký život chceme žít. Dále je velmi důležitý také náš styl stravování. Jsme více na gulášek s knedlíčkem, tj. na tradiční domácí stravu, nebo nemáme na jídlo moc času (což Feng Shui považuje za velmi negativní) a holdujeme více „salátové“ stravě a sendvičům.

Chceme-li vařit poctivé domácí jídlo, pak by v kuchyni měla převládat energie země s podporou energie ohně. Zemitou energii můžete podpořit barvou žlutou, hnědou, béžovou, medovou apod. Z materiálu můžete pak využít keramiku a porcelán. Vše kovové pak schovejte do šuplíků či skříněk, protože kovová energie vyčerpává energii země. Zemi naopak podpořte ohnivými doplňky. Mohou to být červené či oranžové hrníčky, utěrky, kořenky apod. Rozhodně dbejte na to, aby vše vypadalo stabilně, bytelně, pevně a spolehlivě.

Jste-li ale příznivci spíše zeleninové a ovocné stravy, pak bude vhodné podpořit element dřeva. Tento element vytvoříte hlavně dřevem jako takovým, dále květinami, zelenou barvou a vertikálami. Takže vše v kuchyni stavte na výšku (nože, kořenky), utěrky pověsit na výšku apod. V kuchyni musí být dostatek světla a prostoru. Může zde vládnout i mírný (ale zvládnutelný) chaos. Vše by mělo působit lehce, světle a uvolněně. Ani zde nebude kov příliš žádaný, protože velmi omezuje energii dřeva. Naopak voda dřevu prospívá. K té patří modrá a černá barva a voda jako taková.

Vybavení

V kuchyni nemá být nic nefunkčního či rozbitého. Vše rozbité nechte opravit nebo vyměňte za nové. To se týká hlavně nádobí. Žádný talíř ani hrnek nemá být oprýskaný či jinak poškozený. To vše jsou energie, které na nás působí negativně. Pozor také na nostalgie. Takový porcelán „po babičce“, který nikdo nepoužívá, nemusí být zrovna pozitivní energií. Vše, co nám již neslouží, by mělo jít z kuchyně pryč.

Důležité také je, aby všechny spotřebiče byly využívané a funkční. Pokud máte již několik let zaprášený kávovar či mixér, pak opravdu zvažte, zda ho budete využívat. Jestli dojdete k názoru, že ne, pak ho raději někomu věnujte.

Pravidla pro kuchyň

Sporák či trouba nemá být umístěn vedle nebo naproti dřezu, lednici, mrazáku či myčce. Sporák patří k energii ohně a ostatní k energii vody. Tyto dva elementy vytváří značně aktivní energii, která může přinášet nervozitu do kuchyně.

Hlavně dbejte na to, abyste se v kuchyni cítili příjemně a harmonicky.

Autor: Jiří Čerňák

Zdroj informací: Akademie štěstí
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků