Hobby

Tarotový výklad: jak si vybrat vhodné tarotové karty

V první řadě je nutno říci, že výklad karet není žádná mystická nebo nadpřirozená záležitost. Je to záliba jako každá jiná a ten, kdo se jí bude věnovat, dá jí čas, píli a trpělivost v ní může uspět.

Samozřejmě se hodí jisté schopnosti, s nimiž to jde lépe, jako je intuice, naslouchání vnitřnímu hlasu, empatie, ale také představivost, předvídatelnost a logické myšlení. Ale naučit se vykládat karty může každý, kdo opravdu chce.

Aby to šlo lépe a intuitivně bez dlouhého studia knih, je lepší zvolit si karty tarotové. Jednak jsou většinou obrazové, je jich mnoho druhů a můžete si mezi nimi vybrat ty, které se vám budou opravdu líbit a mají větší vypovídací schopnost než např. žolíkové karty. Pokud jsou to karty dobře zpracované, i laik na první pohled vyčte nějaký význam z každého obrázku a bude moci hned začít vykládat.

Jaké tarotové karty tedy vybrat

Která sada je tzv. vhodná pro začátečníky? Na dnešním trhu existuje obrovské množství tarotových karet, které si můžete pořídit. Buď vycházejí z klasického pojetí, tedy nejznámější Rider Waite sady, nebo jsou zaměřené na nějaké téma (Keltský tarot, Čínský, podle da Vinciho, Gustava Klimta, apod.) Ptáte se, jak je to možné? Symbolika tarotových archetypů je tak univerzální, že se dá najít skutečně ve všem, např. i v Legu. Proto je možné vybrat si takovou sadu, která vám bude vyhovovat a která může být pro každého jiná. Jediné podstatné kritérium je to, že se vám líbí její obrázky, že vás láká a že se vám s ní chce pracovat.

Nejlepší je si sadu prohlédnout buď v ruce, nebo na internetu. Pokud vás zaujme a líbí se vám, pak je to ta pravá. Nemyslete si však, že se vám musí líbit všechny obrázky, a že když je tam jedna vám nesympatická, tak to znamená, že to není ta pravá sada. V každém balíčku jsou karty krásné a ošklivé, tak jako v životě. Ta pravá tarotová sada by vás tedy měla oslovit, měla by vám být blízká provedením, barvami, tématem, apod. Nic jiného není důležité.

Samozřejmě ale existují sady, které jsou hezké a lépe čitelné a srozumitelné. Pak jsou sady, jež jsou také krásně vyvedené, ale jejich symbolika je trochu těžká a na první pohled nečitelná. Na začátku práce s tarotem je lepší vybírat mezi těmi čitelnějšími, které nás neodradí. Mezi ty méně čitelné sety patří např. Thovt tarot Aleistera Crowleyho. Ten vytvořil nádherné karty plné hluboké symboliky. Ať už z alchymie, psychologie, run, astrologie, apod. Je to sada, která vás pozve do svého zvláštního světa, v němž ale musíte pobýt nějakou dobu, abyste mu porozuměli.

Dále je lepší vybrat si sadu, která má všechny karty obrazově ztvárněné. V takovém balíčku nepotkáte kartu jako z balíčku na prší, tedy jen např. sedm srdcí a nic víc.

Čitelné sady

Rider Waite tarot, ten originální z nakladatelství U.S.Games, ale i jeho klony, tedy Universal Waite tarot a jeho mini verze, z Lo Scarabeo, Universal tarot s knihou Hajo Banzhafa.

Robin Wood tarot, U.S. Games, který má jasné, srozumitelné obrázky a vychází z klasické symboliky, jejíž přehled najdete v každé knížce o tarotu.

Všechny sety z dílny Cira Marchettiho, tedy Zlatý tarot, Tarot snů a poslední Legacy of divine tarot (Tarot božského dědictví, který ještě česky nevyšel), jež jsou nejen čitelné a jasně symbolické, ale i nádherně propracované a ztvárněné.

Z dílny nakladatelství Lo Scarabeo jsou pak ještě názorné sady: Obrazový klíč tarotu (Pictorial Key of Tarot), Tarot tajemství (Secret tarot) a Lo Scarabeo tarot, který v sobě kombinuje tři nejznámější taroty vůbec – Rider Waite tarot, Thovt Tarot a Marseillský tarot.

A v neposlední řadě je velmi krásný a srozumitelný také český pastelkový tarot Marie Brožové.

Pokud jsou karty v angličtině, nelekejte se. Mají většinou i čísla, podle kterých kartu poznáte. A častým používáním se názvy rychle naučíte i v angličtině a ještě vás to obohatí.

Vkus člověka se v průběhu let mění podle toho, s čím se seznamuje, co prožívá a jak se mu daří. Proto se nebojte tarotovou sadu v průběhu práce s kartami vyměnit, pokud vás zaujme jiná. Stávající odložte a rozšiřte si obzory novými obrazy.

Autor: kartářka Anna Bechná

Zdroj informací: kartářka Anna Bechná, tarot Plzeň
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků