Akce

Luciferův efekt pro děti

Sbírání kytiček

Jak vyprávět dětem o často kontroverzní minulosti, kterou zažili jejich rodiče a prarodiče a která se zdá být každým dnem vzdálenější a méně představitelná? Jak je seznámit s tématy jako je zlo, smrt nebo násilí? Co zajistí škola a co zůstává na rodičích či dalších příbuzných?

Na sobotu 3. prosince připravilo Centrum současného umění DOX pro rodiče a děti interaktivní program nazvaný „Pšt! O tom se nemluví…“. Hlavním tématem sobotního dne budou způsoby, jak zprostředkovat fenomén zla a jeho podoby dětem doma a při školní výuce (nejen) moderních dějin.

Program nabízí kreativní workshopy pro děti vedené současnými umělci a lektory centra DOX. Pro rodiče je připravena komentovaná prohlídka výstavy, na níž naváže otevřená diskuse u kulatých stolů. Bude tak vytvořen neformální prostor pro sdílení zkušeností, jak mohou škola a rodina dětem zprostředkovat a osvětlit obtížná témata. Jako hosté zasednou odborníci z nejrůznějších oblastí: dětský psycholog a odborník na téma šikany Michal Kolář, pedagožka Marie Fulková, pedagožka a výtvarnice Leonora Kitzbergerová, psycholog Václav Mertin a spoluzakladatel obecně prospěšné společnosti Opona Martin Kotas. Chybět nebude ani společný závěrečný program a prezentace dětských prací.

PROGRAM
Rodiče
11:00 – 12:00 Komentovaná prohlídka výstavy Luciferův efekt: Střetnutí se zlem
12:00 – 13:00 Diskuse s odborníky u kulatých stolů

Děti
11:00 – 13:00 Kreativní workshopy s umělci a lektory centra DOX

Společně
13:00 – 14:00 Pauza na oběd s možností občerstvení v kavárně
14:00 – 15:00 Neformální setkání, prezentace dětských prací vytvořených během workshopů

Workshopy pro děti:
PROMĚNY
Workshop s mexickou umělkyní Cristinou Maldonado
Věk: 5-11 let
Kapacita: 10 dětí
V rámci tohoto workshopu budou děti experimentovat s novými médii a tvořit společné video. Budou nahrávat své hlasy a pohyby, aby je prostřednictvím videoprojekce proměňovaly a zkreslovaly. Cílem workshopu je pokusit se zachytit své vnitřní hrdiny i strašidla.
Workshop bude probíhat v angličtině s překladem instrukcí do češtiny.

POČKEJ, MILÁ SMRTI
Workshop s ilustrátorkou Kateřinou Suškovou
Věk: 5-11 let
Kapacita: 20 dětí
Workshop s autorkou interaktivní knihy pro děti přibližuje tvůrčí formou těžko uchopitelné téma smrti. Děti budou mít možnost poslechnout si nahrávku prastaré lidové písně O smrti v podání V. Merty a J. Lewitové a prohlédnout si ilustrace k této písni z výše uvedené knihy, která vzniká v rámci doktorského programu při VŠUP s přispěním FRVŠ. Budou poslouchat příběhy, kreslit a plnit hravé úkoly. Workshop se bude zabývat také otázkou hrdinů, kteří se mohou smrti postavit.

HRDINOVÉ A ZLOČINCI
Interaktivní program k výstavě Luciferův efekt s lektorkou centra DOX
Věk: 12-16 let
Kapacita: 25 dětí
Komiksy, pohádky i většina filmů představuje hlavní hrdiny v jasné polaritě: dobrák nebo zloduch, zachránce nebo ničitel, síla světla nebo síla temnoty… Není to ale ve skutečnosti stále ten samý člověk, se stejným mozkem i tělem, který se vlivem okolností jednou ocitá v roli hrdiny a podruhé v roli zločince? Jsou hranice mezi dobrem a zlem tak pevně dané? Program zahrnuje interaktivní projekci, prohlídku výstavy s řadou tvůrčích zastavení a závěrečný výtvarný workshop.

Vstupné: pro děti je vstupné i doprovodný program zdarma, doprovod 90 Kč

Vzhledem k omezené kapacitě workshopů doporučujeme rezervovat si místo předem na: tereza@dox.cz, +420 774 716 814


Připravila: Magda
Zdroj: www.dox.cz
Foto: DOX
29.11.2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků