Domácnost

Lymská borelióza: jak před ní ochránit psa nebo kočku

Sbírání kytiček

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? A záleží vám na jeho dobré kondici? Pak nezapomeňte, že přichází čas klíšťat a s nimi i nebezpečí zrádné boreliózy.

Choroba zvaná lymská borelióza neohrožuje jen lidi, ale také zvířata, na něž se přisaje infikované klíště. Měli byste vědět, že na rozdíl od člověka se u mazlíků většinou neprojevuje změnami na kůži a mnohdy o sobě nedává vůbec vědět ani jinými příznaky. Ale pak to přijde.

Kdy choroba udeří

Podle veterináře MVDr. Martina Bonczeka samotná nemoc může propuknout, je-li oslabený imunitní systém vašeho mazlíka. Jakmile začne pejsek nebo kočička kulhat a natékají mu klouby, může jít o signál zánětu. K tomu se pak přidává například horečka, zvětšení mízních uzlin a hubnutí. A proč vás v danou chvíli ani nenapadne, že zvíře bylo infikované nemocným klíštětem? Tyto příznaky se totiž nejčastěji „hlásí“ až několik měsíců poté, co jste klíště objevili (jde o dva až pět měsíců).

Předcházejte problémům

Zatímco „gaučoví“ mazlící se patrně lymskou boreliózou nenakazí nebo v menší míře, více je třeba dohlédnout na domácí zvířata, která se běžně pohybují venku. Optimální prevenci představuje jejich vakcinace. Provádí se v zimě, aby došlo k vytvoření dostatečného množství protilátek ještě před sezónou klíšťat. Ovšem neméně důležité je i používání přípravků, které zabrání přisátí klíšťat, aby se potenciální riziko nákazy snížilo na minimum.

Jak se nemoc léčí

Podle veterináře MVDr. Martina Bonczeka se k léčbě lymské boreliózy používají antibiotika (minimálně po dobu jednoho měsíce). „Úplně vyhráno ovšem nemáme, u některých zvířat může dojít k znovuobjevení klinických příznaků. Postup léčby je stejný u psů i koček. A odborník znovu připomíná důležitost prevence – vždy je jednodušší problému předcházet, než ho pak řešit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: veterinář MVDr. Martin Bonczek
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků