Děti

Matky a dcery: důležitá je správná komunikace

Slova formují to, co člověk cítí uvnitř. Mluvením přenášíme své pocity na druhého člověka. Aniž se sami sebe ptáme, jestli to ustojí. Tím obezřetněji bychom měly my matky vážit slov vyřčených k našim dcerám.

Slovy formujeme nového člověka. Pokud tak činíme lehkomyslně a neuvážlivě, můžeme napáchat škody. Duše ve vývinu je křehká a zranitelná a my matky bychom měly být zodpovědné nejen za to, co říkáme, ale i jak to říkáme.

Říkáte, jsem na tebe pyšná

Ať už děláš cokoliv. Míra projekce našich tužeb a přání, která jsme si z nějakého důvodu samy nesplnily, může našim dcerám srazit sebevědomí. Může to být i míra očekávaných úspěchů srovnávaných s našimi vlastními. Matka jako vzor: „Když jsem to dokázala já, není možné, abys to nezvládla i ty! “ Naše mateřská schopnost srazit dcerám sebevědomí je naprosto geniální.

Zažívala jsem frustrující situace a slýchala silně demotivující výroky matek na zimním stadionu, kde malé krasobruslařky padaly, plakaly a toužily zahodit brusle a utéct. Nebohé dívky bez talentu hodiny a hodiny úporně trénovaly a mrzly, aby se zavděčily.

Jak na to

Buďte rády, že vaše holčičky umí kotrmelec a chvalte je za všechno, co se naučí a touží vám předvést. Nenechte vaše ego převálcovat jejich schopnosti.

Podporujte ve zdravé míře touhy a sny svých dcer, vyplatí se to vám oběma. Lepší šťastná prodavačka, než lékařka v depresi.

Říkáte, sluší ti to

Ať si na sebe vezmeš cokoliv. Kolikrát opakujete tato slova své dceři? Nebo jste spíš matka typu: „V tomhle nemůžeš jít!

Víte, že nikde na světě nejsou dva lidé se stejným vkusem? To, že my nosíme lodičky, a naše dcery otrhané conversky, nás ještě neopravňuje k negativnímu výpadům na jejich vkus. Nechme je, ať se navlékají do čeho chtějí. Ať si přijdou na svůj styl samy. Je důležitější, aby se se naše holky cítily skvěle a pohodlně. A tím jak se oblékají, vyjádřily svůj názor.

Možná jim lezeme na nervy my, naší upjatostí. Tak co, jestli mají propíchnutý jazyk, kámen v nose a svítivě zelené vlasy.

Jak na to

Pokud se vás dcera přímo nezeptá, nechte si svůj „dobře míněný“ názor pro sebe. Chvalte, nebo mlčte.

Autor: mentální kouč Petra Krajčinovič

Zdroj informací: mentální kouč Petra Krajčinovič
Zdroj fotografií: iStock

Diskuze: příspěvků