Mariánské Lázně jsou nově na Seznamu kulturního dědictví UNESCO

Lázeňské město Mariánské Lázně je od července nově zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Mariánské Lázně jsou nově na Seznamu kulturního dědictví UNESCO Foto: Ensana
Zobrazit fotografii v galerii

Mariánské Lázně, spolu s dalšími 10 historickými lázeňskými městy v Evropě, usilovaly o zápis v rámci mezinárodní sériové nominace Great Spas of Europe (Slavné lázně Evropy). Nominace byla schválena na 44. zasedáním Výboru pro světové dědictví, které se konalo ve městě Fu-čou v Číně. 


Slavné lázně v České republice, Rakousku, Belgii, Francii, Německu, Itálii a Velké Británii představují jedinečný kulturní fenomén, který dosáhl svého vrcholu v 18. a 19. století. „Nejde pouze o kulturní dědictví těchto měst, která jsou samozřejmě nesmírně zajímavá architektonicky a urbanisticky, ale o širší filosofický fenomén, který pomohl formovat tehdejší Evropu,“ řekl Mark Hennebry, předseda představenstva společnosti Ensana, která v Mariánských Lázních provozuje sedm lázeňských hotelů. „Jsme nesmírně hrdí, že máme možnost spravovat lázeňské hotely právě v Mariánských Lázních a přispět tak k tomu, aby byl tento jedinečný evropský fenomén a životní filosofie udržena i pro nadcházející generace.“


Dvousetletá tradice lázeňství v Mariánských Lázních dala vzniknout řadě léčebných postupů a metod k řešení mnoha zdravotních obtíží. „S využitím bohatých přírodních léčivých zdrojů a naší lékařské expertízy dokážeme našim hostům pomoci s mnohými zdravotními obtížemi a zajistit, aby od nás odjížděli s pocitem, že se cítí lépe jak po fyzické, tak po psychické stránce,“ říká Hennebry. „Mnozí klienti k nám ale přijíždějí také čistě s cílem odpočinout si, posílit vlastní imunitu a užít si krásné prostředí, které Mariánské Lázně nabízí.“


Klienti lázeňských hotelů Ensana mohou využít přírodní léčebné zdroje jako jsou minerální prameny s různorodým chemickým složením, přírodní léčivý plyn a peloidy, dokáží ulevit např. od bolestí různého původu, pomáhají léčit nemoci pohybového ústrojí, ledvin a močových cest, nemoci dýchacích cest, metabolická, onkologická onemocnění či nemoci trávicího ústrojí. Veškeré lékařské postupy a léčebné procedury, které hosté v lázeňských zařízeních Ensana podstupují, fungují na základě dlouhodobé zkušenosti s využíváním místních přírodních léčebných zdrojů v kombinaci s nejnovějšími lékařskými poznatky.

Více o Slavných lázních Evropy 

Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku, tedy Mariánské Lázně - Karlovy Vary - Františkovy Lázně, bylo na seznam UNESCO zapsáno dalších osm lázeňských měst: 

• Německo – Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen; 

• Belgie - Spa; 

• Francie - Vichy; 

• Itálie - Montecatini Terme; 

• Rakousko - Baden u Vídně; 

• Velká Británie - City of Bath. 


Všechny slavné lázně Evropy mají společný hlavní rys a to, že se vyvíjely kolem přírodních minerálních pramenů. Okolo nich vznikala módní střediska určená pro péči o zdraví a trávení volného času. Vytvořily se tak architektonické prototypy a městská typologie, které byly zcela nové a vznikající lázeňská města se stala prvními průkopníky moderního cestovního ruchu. Kulturně byla tato místa konkurenty velkých metropolí Evropy. 


Slavná lázeňská města Evropy spojují společné prvky, kterými jsou kromě přítomnosti léčebných minerálních pramenů, které byly lidem zpřístupněny k užívání a popíjení, také: 

1. Přizpůsobení pro jemné fyzické aktivity – města a okolí jsou uzpůsobena pro procházky a promenády, k využití se nabízely tenisové kurty, golf a dostihy; 

2. Možnosti pro společenskou aktivitu nabízela všechna lázeňská města v podobě divadel, opery, kasina, koncertních a tanečních sálů; 

3. Velký počet ubytovacích míst v lázeňských hotelech a vilách; 

4. Propojení města s idealizovanou přírodou s pomocí průhledů 

5. Infrastruktura propojující městskou krajinu a lázně v podobě nemocnic založených na léčbě minerálními prameny, lanovky, říční a železniční doprava 

6. Terapeutická krajina, která se používá pro cvičení jakou součást léčby nebo pro relaxaci a zábavu


Mariánské Lázně jsou „novým lázeňským městem“ v západočeském trojúhelníku, který tvoří ještě Karlovy Vary a Františkovy Lázně a jejich historie se datuje na počátek 19. století. Od 70. let 19. století získalo město mezinárodní reputaci jako místo pro setkávání královských rodin a aristokracie, místo pro konání důležitých globálních politických jednání, vědeckých shromáždění a jako místo pro inspiraci vysokého umění. 


Pro město jsou charakteristické minerální prameny, centrální park a rozmanitý soubor neoklasicistních lázeňských budov z 19. a počátku 20. století. Mariánské Lázně jsou také známé svou Hlavní kolonádou a Zpívající fontánou. Okolí města je protkáno rekreačními a terapeutickými stezkami, které spojují vyvěrající prameny. Mariánské Lázně jsou významným centrem evropské balneoterapie. 


V současné době má Česká republika na Seznamu světového dědictví UNESCO již 15 památek.


Komerční prezentace
Foto: Ensana

DISKUZE K ČLÁNKU

4

kolonáda,a fontána jsou nádherné

ODPOVĚDĚT

3

Tak tady jsem ještě nebyla.

ODPOVĚDĚT

3

Na Mariánské Lázně mám krásné vzpomínky.

ODPOVĚDĚT

3

Navštívili jsme vloni, jsou krásné

ODPOVĚDĚT

5

Mariánky jsou nádherné

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejoblíbenější české lázně jsou Mariánky Foto: Mariánské lázně

Nejoblíbenější české lázně jsou Mariánky

Sluneční paprsky o sobě začínají dávat vědět, pomalu ale jistě začínáme snít o dovolené u...

Za krásou a zdravím do Mariánských Lázní

Za krásou a zdravím do Mariánských Lázní

Mariánské Lázně dýchají odpočinkem. Nad okouzlujícím rozlehlým parkem jim vévodí nádherný hotel Danubius Health Spa...

Titulka pro: Jak vybrat vhodné lázně?

Jak vybrat vhodné lázně?

Lákají vás lázně, víkendové pobyty v nich, lázeňské, wellness či léčebné procedury, které si zde...

Mariánské Lázně se opět otevírají hostům

Mariánské Lázně se opět otevírají hostům

Ensana otevřela první ze svých sedmi hotelů v Mariánských Lázních pro klienty zdravotních pojišťoven.

Titulka pro: Vydejte se relaxovat do lázní!

Vydejte se relaxovat do lázní!

I v zimních měsících se můžete věnovat regeneraci svého organismu. Taková zimní relaxace v rukou...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz