Právo

Máte přehled o svých závazcích?

Sbírání kytiček

Dnes je naprosto běžné, když si jeden člověk pořídí více půjček, větších, i těch drobnějších, třeba v řádech tisíců. Na co si pak ale musíte dát pozor? Abyste svým finančním závazkům skutečně dostáli!

Není to tak složité, jak se někdy může zdát. A kdybyste snad měli pocit, že se ve svých finančních povinnostech tak trochu ztrácíte (ať už u bankovních, či nebankovních institucí), máme pro vás radu, jak to vyřešit.


Vše na jednom místě

Každý jistě ví, kolik peněz si vydělá, o svém platu určitě máte skvělý přehled. A stejně tak snad máte přehled i o tom, co je třeba zaplatit v souvislosti s provozem domácnosti. Ale co půjčky, máte i tady skutečně jasno, co vše je musíte uhradit? Pokud si nejste stoprocentně jistí, využijte doporučení Romany Knyblové, projektové manažerky portálu www.kolikmam.cz. „Vyčíslit všechny současné závazky může být náročnější, než se na první pohled zdá. Proto existují úvěrové zprávy, které tento problém řeší za vás. Úvěrová zpráva přináší komplexní přehled o čerpání a využití jednotlivých úvěrových produktů, v ní uvidíte měsíční rozpis vašich závazků a zároveň obsahuje i výčet případných neuhrazených splátek,“ upřesňuje odbornice.

A dodává, že o úvěrovou zprávu z příslušného registru můžete po registraci požádat on-line prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz a pak ji obdržíte v elektronické podobě. Anebo vám ji zašlou poštou. Ovšem žádost o úvěrovou zprávu a registraci můžete rovněž vyřídit osobně, v klientských centrech registrů, které zmiňujeme níže.


Rada navíc: co když ztratíte občanku?

Jistě, nejde o život, ale i v tomto případě je třeba mít se na pozoru. Pokud byl váš občanský průkaz zcizený, je třeba mít jistotu, že si na vaše jméno díky občance někdo nevyřídil půjčku. Jak to zjistit? I v tomto případě se vyplatí podat si žádost o úvěrovou zprávu. „Úvěrová zpráva čerpá informace z Bankovního registru klientských informací, provozovaného společností CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s. a Nebankovního registru klientských informací, provozovaného sdružením CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, kde jsou data o vašich závazcích vedena,“ vysvětluje Romana Knyblová.

Měli byste vědět, že aktuálně s uvedenými registry spolupracuje přes padesát renomovaných poskytovatelů úvěrů působících na českém trhu, a to bank, stavebních spořitelen, splátkových, úvěrových, leasingových a další nebankovních finančních institucí.

Neztrácejte se tedy v moři financí, a raději vše, o čem máte byť jen malou pochybnost, řešte včas. Jak vidíte, jde to docela jednoduše.

Komerční prezentace
Foto: iStock
31. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků