Bydlení

Měsíc do Vánoc: připravte si seznam a pořiďte adventní věnec

Sbírání kytiček

Vánoce, už zase! Kolikrát už jste si řekly, že letos bude všechno jinak? Že se nebudete stresovat, honit, atd. A nakonec jako vždy unavené a vyčerpané usedáte ke štědrovečernímu stolu. Změňte to!

Vánoce jsou svátky klidu a pohody

O vánočních svátcích se máme setkávat se svými nejbližšími, užívat si vzájemnou společnost, být si nablízku, pochutnat si na dobrém jídle, udělat si radost nějakou maličkostí. Přesto před nimi každý rok absolvujeme ten šílený shon.

Uklidit, upéct cukroví, vyzdobit byt, nakoupit dárky, vyžehlit vánoční ubrus. Když to vše necháte na poslední chvíli, zase z toho budete šílet. Když ale dárky a výzdobu budete řešit už teď, úklid rozdělíte mezi členy domácnosti a z cukroví vyberete to nejoblíbenější, budete mít dost času nasávat ono pověstné kouzlo Vánoc.

Sepište si seznamy

Už teď můžete vzít do ruky diář a naplánovat si, co a kdy budete dělat. Který týden upečete perníčky? A kdy těch pár druhů cukroví? Od věci není ani vytvořit si check-list a různé seznamy. Koho chcete obdarovat a čím? Jaké cukroví upečete? S kým se během svátků chcete potkat? Kdo se postará o úklid? Kdo koupí vánoční stromeček?

Připravte si výzdobu

Vánoční výzdoba se velkou měrou podílí na celkové atmosféře, bez ní by to kouzlo Vánoc nebylo dokonalé. Na vstupních dveřích by měl viset věnec, který buď koupíte v obchodě, nebo si ho stejně jako adventní věnec vyrobíte doma. Není na tom nic složitého, potřebovat budete jen korpus a nejrůznější dostupné přírodniny, které nasbíráte třeba během víkendové procházky.

Zkontrolujte světýlka, kterými ozdobíte okno, zahradu, dům a později i vánoční stromeček. Kupte si vánoční hvězdu, která ozdobí slavnostní stůl stejně jako vánoční ubrus.

Adventní věnec

Adventní věnec vznikl asi před 150 lety v Německu. Přítel evangelického pastora Johanna Heinricha Wicherna zhotovil velký věnec, ozdobil ho větvičkami a čtyřiadvaceti svícemi. Společně s opuštěnými dětmi tak oslavovali přicházející Vánoce. Dnes připravujeme věnec pouze se čtyřmi svíčkami, které se zapalují vždy na adventní neděli.

Doba přípravy na Vánoce se nazývá „ADVENT“. Toto označení pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod. Myslí se zde příchod Vykupitele Ježíše Krista. Každoročním prožíváním adventu a slavením adventní liturgie církev zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše. Tím, že se věřící vžívají do atmosféry této dlouhé přípravy na první příchod Vykupitele, oživují zároveň touhu po jeho druhém příchodu na konci časů, ale rovněž do svého vlastního života.

Pomůcky:

vazačský drát, nůžky, kleště, svíčky, misky pod svíčky s hrotem, slaměný věnec, větvičky, skořice, badyán, tavná pistole, juta, lýko

V květinářství si kupte slaměný věnec (prodávají se různé velikosti), svíčky, misky pod svíčky s hrotem a zelený vazačský drátek.

Vydejte se na zahradu nebo do zahradnictví a nastříhejte si nebo kupte malé větvičky jehličnanů. Pomocí zeleného vazačského drátu větvičky připevněte na věnec a pořádně drátek utahujte. Musíte pečlivě – jednu přes druhou, aby nevykukovala sláma.

Vezměte misky pod svíčky s hrotem a napíchněte na ně svíčky. Svíčky můžeme zespodu nahřát, aby nám nepraskly. Připevníme misky se svíčkami na věnec.

Z juty a lýka si připravíte čtyři mašle. Pomocí tavné pistole přilepíte mašle na věnec. Dozdobíte věnec skořicí a badyánem. A pak už se fantazii meze nekladou?

Autor: Mgr. Markéta Benešová

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Advent, azmapa.cz, Mgr. Markéta Benešová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků