Rodina

Mini zahrádka: pěstování rostlin v nádobách

Pěstování balkonových rostlin je u nás oblíbenou kratochvílí, dokonce se pořádá nejedna soutěž o nejkrásnější balkon. Také nabídka rostlin se neustále rozšiřuje.

Při pěstování jakýchkoli rostlin v truhlících, které jsou umístěné na slunných stanovištích, je třeba mít na paměti několik zásad. Rostliny potřebují ke svému životu dostatečné množství vody, což jim poskytnete nejen kvalitním substrátem, ale i samozavlažovacím truhlíkem. Tyto truhlíky díky velkému rezervoáru vody zajistí rostlinám dostatečnou vláhu po dobu několika dnů.

Myslete i na hnojení

Další důležitý faktor? Výživa. Už do substrátu se vyplatí přidat dlouhodobě působící hnojivo, které bude rostliny vyživovat po celou sezonu, a především pak v době, kdy to nejvíce potřebují. Balkonovky mohou být ohroženy velkým množstvím škůdců. Tomu se dá předcházet aplikací insekticidního granulátu. Ten rostliny zároveň vyživuje i chrání před škůdci.

Balkonovky + bylinky

Kromě aplikace přípravků je možné vyzkoušet i smíšené výsadby okrasných druhů a bylinek. Mnoho aromatických rostlin, díky vonným silicím, odpuzuje některé ze škůdců. Květiny můžete doplnit o svatolinu, chryzantémy, petúnie nebo měsíček. A mezi základní bylinky, které se dají dobře využít v každé kuchyni, patří bazalka, oregano a tymián. Bylinky je vhodné pravidelně sestřihávat, aby stále obrůstaly čerstvými lístky a zahušťovaly se.

Balkonovky + zelenina

Kombinovaná výsadba může být i se zeleninou. V truhlíku lze pěstovat mrkev, petržel i ředkvičky, ty je ale nutné jednotit. Úspěšně se dá také pěstovat salát, papriky a rajčata. Dobré je sáhnout po balkonových roubovaných odrůdách, protože slibují velké bohatou úrodu a navíc jsou zvyklé růst ve stísněných podmínkách.

Hnojení užitkových rostlin

Také při pěstování zeleniny a bylinek je potřeba dopředu připravit substrát. V tomto případě nepoužívejte insekticidní granulát a eventuální problém se škůdci řešte biologickým přípravkem na bázi minerálních olejů. Hnojte organickým hnojivem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: balconygardenweb.com/how-to-grow-plants-on-balcony-planting-balcony-garden/, www.farmersalmanac.com/what-to-plant-to-keep-bugs-away-24734
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků