Krása

Módní návrhářka Iveta Pecuchová radí: Jak vybírat oblečení podle typu postavy? Co bude slušet vám?

Nemáte míry modelky? Trápí vás malá ňadra, kulaté bříško, široká ramena či naopak boky? Jen bezcílně brouzdáte plnými obchody oblečení, ale nevíte, co vlastně vzít do kabinky?

Nezoufejte! Zkuste s námi najít takové kousky, které dokáží vyzdvihnout vaše přednosti a jemně potlačit případné nedokonalosti. Budu ale potřebovat také trošku vaší spolupráce. Tak jdeme na to! 

Jednoduchá rada na úvod 

Zamyslete se pořádně nad tím, jaký tvar vlastně vaše tělo má. Sice sledujete módní trendy, ale oblékat se podle nich nemůžete, protože si neustále říkáte: „Mám velký zadek“. „Jsem plochá jako prkno“. „Nic mi nesluší“! Každá žena je krásná! Pokuste se o svém těle popřemýšlet. Kde byste ráda ubrala a naopak, kde vám něco chybí? 

Základními kritérii jsou poměry, tedy zda máte silnější horní, nebo naopak dolní část těla. Máte vosí pas, nebo se ztrácí? A jaké jsou vaše boky? Všechny tyto drobnosti mají velký význam! Podívejte se na následující typy postav a pokuste se co nejpřesněji určit, který je té vaší nejblíže. A nezapomeňte, že vaše postava je jedinečná, takže klidně může být na pomezí dvou typů. V tom případě si vyberte doporučení pro oba typy a zkoušejte, co vám sedí lépe.

1. Trojúhelník neboli hruška 

Postavu typu hruška poznáte jednoduše. Jde o postavu s dominantními boky a stehny a naopak útlejší horní částí těla. Zároveň má většinou definovaný a štíhlý pas, který by se měl ideálně zvýraznit. Všechnu pozornost tedy přeneste na horní polovinu postavy, volte větší výstřihy, výrazné náhrdelníky či šátky, zdobení dekoltu, nebo zajímavé topy odhalující ramena. Není od věci nosit například podprsenku typu push-up, ale pozor na správnou velikost! Pokud ráda nosíte šaty, volte střihy projmuté pod prsy, které zvýrazní hlavně dekolt a úzký pas. K volným sukním nebo volně střiženým rovným kalhotám doporučuji úzká trička nebo vypasované halenky. Dolní část těla oblékněte ideálně do tmavých tónů maximálně s drobným nenápadným vzorem. Dobře budou vypadat také kalhoty se zkrácenou délkou. 

Rozhodně se vyhněte přiléhavým sukním, bokovému střihu, výrazným potiskům na dolní části postavy a zbytečnému schovávání hrudníku ve volných topech. Skiny jeansy nebo legíny vaší postavě také moc lichotit nebudou. 

Kalhoty s kontrastními colorblocky výrazně zeštíhlují boky a elegantní halenka s vazačkou a výstřihem do V, zvýrazní horní partie a podtrhne ženskost. Tato silueta bude slušet například postavě typu hruška. Foto: Pavel Beran

2. Obrácený trojúhelník neboli písmeno V 

Pro tento typ postavy jsou charakteristická široká ramena, poměrně často s většími prsy. Postava se směrem dolů zužuje, takže má útlý pas a téměř chlapecké (rovné) boky. 

Podobně jako u klasického trojúhelníku pomůže vaší postavě optické vyvážení a zmírnění velkých rozdílů. Ženy s typem postavy do V by měly přitahovat pozornost k bokům nebo nohám a snažit se opticky zmenšit ramena. K tomu krásně poslouží sukně „áčkového“ střihu, kalhoty a sukně s výraznými nápaditými vzory, topy zavazovací za krk nebo s výstřihem do V (klidně hlubším, který opticky prodlouží trup). Doporučuji kalhoty a sukně s kapsami nebo zajímavými prvky na bocích (pak mohou být i přiléhavého střihu), šaty potom splývavé třeba se zavinovacím efektem. 

U oblečení pro horní část těla se vyvarujte výrazných barev, vzorů a potisků, které přitahují pozornost. Ta by měla směřovat především k vašim štíhlejším nohám. Také ze svého šatníku vyřaďte široké kulaté výstřihy, volánky na topech a nabírané rukávy. 

3. Diamant 

Ženy, kterým dala příroda do vínku postavu typu diamant, se potýkají především s problematickým středem těla, kdy je nejvýraznější částí bříško a postava zcela postrádá pas. Naopak horní část postavy a nohy jsou oproti středu těla štíhlejší. 

Opět je potřeba zaměřit pozornost na vaše přednosti. V tomto případě bezpochyby dekolt a štíhlejší nohy. 

Lichotit postavě budou tuniky volnějšího střihu, které elegantně zamaskují bříško. U kalhot je potřeba se zaměřit na správnou výšku pasu. Důležité je, aby nebyl příliš nízko, jinak docílíte přesně opačného efektu, než chcete. Šaty bych doporučila přestřižené pod prsy a dále volně splývající dolů přes boky. Postava typu diamantu si může dovolit také pouzdrové sukně, ale opět pozor na správnou výšku pasu! Až nevídané zázraky dokáže dobře padnoucí stahovací prádlo, které by mimochodem nemělo chybět v šatníku žádné zralé ženy. 

Vyhněte se sníženým kalhotám (bokovkám), přes které by nelichotivě přetékaly špíčky a také příliš těsným vrškům, které zdůrazní to, co naopak chcete schovat. 

Hedvábné letní rozevláté šaty doplněné designovou vestou, která krásně zvýrazní pas a přitom outfitu neubere na vzdušnosti, budou slušet hned několika postavám. Přesýpacích hodiny, obdelníku, hrušky nebo obráceného trojúhelníku. Foto: Pavel Beran

4. Ovál neboli jablko 

Oblá postava tvaru jablíčka má nejvýraznější partie břicha s nevýraznou linií pasu, ovšem oproti typu diamant má větší také poprsí. Nejštíhlejší částí těla jsou tedy nohy a paže. Ženy s tímto typem postavy mají často plochý nevýrazný zadeček, není to ale pravidlem. 

Netrapte se větším bříškem, i vy se můžete cítit dobře, elegantně a pohodlně. Je potřeba jen  nezvýrazňovat středové partie těla. Slušet vám budou volnější delší topy či tuniky, které elegantně skryjí problémové partie. Ideální je doplnit je úzkými kalhotami, které zvýrazní štíhlé nohy. Pas kalhot a sukní by měl končit těsně pod kyčelní kostí, aby odvedl pozornost od středu těla. Doporučit mohu také podpatky, které nohy prodlouží a zaručí směr, kterým se budou ubírat pohledy kolemjdoucích. Pokud ráda nosíte šaty, tak je směle noste dál, jen volte střihy přestřižené pod prsy a splývavý střih. Ptáte se na vzory? Tak ani těch se nemusíte bát, ale směřujte je na spodní část těla. 

Ze svého šatníku vyřaďte roláky, divoce vzorované nebo příliš výrazné vršky a také přiléhavé kousky.  Vyvarovala bych se páskům, které zvýrazní střed těla a také 7/8 délek kalhot, které opticky sníží postavu. 

Lehký hedvábný topík volného střihu, krásně ladí s šortkami s bočními bloky z odlišného materiálu, které opticky zeštíhlí zadeček a boky. Halenka naopak schová drobné nedostatky v partii bříška. Foto: Pavel Beran

5. Obdélník 

U ženy s obdélníkovou postavou míry 90-60-90 rozhodně nenajdeme. Ne proto, že by se málo hýbaly, nebo prostě měli častěji chuť na dortík, ale protože jim byla dána do vínku postava podobná spíš chlapci, než ženě. Rozdíly v obvodech přes prsa, pas a boky jsou téměř zanedbatelné. Pokud zvolíte správné oblečení, které podtrhne ženskost, můžete být nesmírně sexy. 

Jak na to? Vašim hlavním cílem bude vytvořit iluzi ženských křivek. Ideálně zvýrazněním pasu nebo převedením pozornosti na partii ramen a k dlouhým nohám. Naučte se pracovat s pásky, které vykouzlí pas. Šaty vám budou slušet pouzdrové, ale rozšířené přes boky. Sukně jsou ideální nabírané nebo rozšířené. Zásobte se minisukněmi a punčocháči jasných barev, které vypíchnou vaše štíhlé nohy. Pokud jste dost vysoká, tak sáhněte po outfitech s tolik ženskost podtrhujícími volánky nebo mašlemi. Objem oblečení dodá také řasení nebo zajímavé struktury. Ramena můžete zvýraznit nabíranými nebo balónovými rukávy. Vzory vám budou slušet především jemné, ženské, které mohou být i v sytých barvách. 

Vyvarujte se volným střihům pytlového nebo oversize tvaru, které svou neforemností naopak zvýrazní vaši chlapeckou postavu. Stejně tak bych nedoporučila nevypasovaná saka nebo bundičky. V neposlední řadě si dejte pozor na geometrické vzory nebo hranaté linie, které zvýrazňují rovné linie. 

6. Osmička 

Silueta typu osmičky je velmi podobná postavě ovál (jablko), jen s tím rozdílem, že má definovaný pas. Problémové partie jsou tedy bříško, zadeček a stehna. Oproti jablíčku můžete využít toho, že máte útlejší pas a tak se nabízí zvýraznit ho páskem. Ovšem zapnutým jen na volno, aby pas jen naznačil. Nestahovat! Šaty volte přestřižené pod prsy se splývavou sukní. U horní části těla bych zvýraznila dekolt, ideálně do výstřihu tvaru V a volila bych volnější střihy s již zmiňovaným lehkým přepásáním v pase. 

Vyvarujte se příliš úzkých vrškům, které vaší postavě opravdu lichotit nebudou a vsaďte raději na přiléhavé kalhoty. 

Výrazný pleteninový cardigan oceníte při hladnějších večerech a ladit bude především k úzkým kalhotám. Silnější siluety jej nechají volně splývat, štíhlejší ženy mohou zavinout a přepásat páskem. Foto: Pavel Beran

7. Přesýpací hodiny 

Pokud jste svou postavu vyhodnotila jako siluetu přesýpacích hodin, tak vám mohu gratulovat. Jste jedna z mála vyvolených, které mají přirozené, ženské křivky, tak se je nebojte ukázat. Výhodou postavy typu přesýpacích hodin je souměrnost. Symetrické ramena a boky rozděluje útlý pas. Středem zájmu by u vaší postavy měl být vždy pas. Noste přiléhavé oblečení, pas zvýrazňující střihy a doplňky přesně v nejužším místě pasu, což ještě více zvýrazní vaše ženské křivky. 

Pokud máte postavu typu přesýpacích hodin, nejspíš máte také větší poprsí. Zvolte tedy vhodnou podprsenku, která udělá váš dekolt plný a pevný. Noste výstřihy do V, ženám s větším poprsím sluší. Pokud však nechcete nebo nemůžete přitahovat pozornost ke svému dekoltu, nenoste výrazné náhrdelníky, ale zvolte raději mohutný náramek. Pokud máte kila navíc, volte oblečení, které nebude příliš upnuté, ale ani zbytečně moc volné. Výborně budete vypadat také v kalhotách s vysokým pasem v podstatě s jakýmkoli tvarem nohavic. Můžete si dovolit skiny, tubové i rozšířené. Vaše postava bude vypadat dobře ve všem. 

Zbytečně bych ji však nehalila do volného oblečení, ve kterém se budou vaše křivky ztrácet. Jste žena s ideální postavou, tak ji vystavte! 

Elegantní pouzdrové šaty s kontrastními colorblocky a páskem zvýrazňujícím linii pasu. Dokonalý outfit pro postavu přesýpacích hodin. Foto: Pavel Beran

Ať už máte postavu jakoukoli, pořád mějte na paměti jednoduchou zásadu – nejštíhlejší místa na těle zdůraznit, nejsilnější dostat do pozadí.

Jakou postavu máte vy? Které kousky oblečení nejraději nosíte?

Autor: Iveta Pecuchová
Zdroj: Iveta Pecuchová
Foto: Pavel Beran


Diskuze: příspěvků