Zdraví

Muži a přechod: příznaky a prevence

Sbírání kytiček

Ať se nám to líbí či ne, léta přibývají. A s nimi nastupují také změny v organismu, s nimiž je třeba se vyrovnat. Což platí i pro takzvaný mužský přechod.

Lidé ve středním věku jsou zvyklí na určitý řád, ale i na svou výkonnost a dobrý zdravotní stav. Komu by se tedy líbilo, když sil najednou začne ubývat a zvyšuje se riziko mnoha zdravotních neduhů? A protože pánové jsou na sebe v tomto směru obzvlášť citliví, zaměříme se dnes na mužský přechod.

Andropauza a menopauza

Lidový termín „přechod“ si spíše spojujeme s menopauzou u žen. Přitom i pánové v určitém věku prožívají období plné změn. Nejčastěji se označuje jako andropauza, byť ani to není zcela přesné, protože u nich nejde o žádnou „přestávku“.

Porovnejte si to se stavem u něžnější poloviny lidstva. Menopauza začíná poslední menstruací v životě ženy. Zda byla opravdu poslední, se dozvíte až s ročním zpožděním, pokud žena již žádnou další nedostane. Podle webu mayoclinic.org se téměř všechny ženské pohlavní hormony tvoří v buňkách kolem dozrávajícího vajíčka, dochází k prudkým změnám hormonálních hladin – klimakteriu. Mezi jeho příznaky patří návaly horka, potu, zvýšená únava, ospalost, podrážděnost, úzkosti, energie ubývá.

Podobné příznaky

Podle webu mayoclinic.org u žen přechod nastupuje docela rychle, u mužů se dostavuje pozvolna. Tvorba hormonů se stále zachovává, a to do poměrně vysokého věku, avšak dochází k jejich poklesu. Což tělu chybí, a tak reaguje po svém. Kromě už výše zmiňovaných příznaků se přidávají také potíže v oblasti sexuálního života. Někoho můžou trápit poruchy erekce, jiného pokles výkonnosti. Obdobně jako u žen také pro muže platí, že jednotlivé příznaky ovlivňuje řada faktorů. Zásadní jsou genetické dispozice, ale také kouření, alkohol či obezita. Rovněž (ne)zdravé návyky v podobě pohybových zvyklostí, životosprávy či zvládání stresových situací.

Přírodu sice nikdo neošálí, avšak věnovat se svému tělu by měl každý z nás. Rovněž mužům prospěje vhodná úprava jídelníčku a provozování sportovní aktivity s ohledem na aktuální zdravotní stav. Což se dá spojit s pobytem na čerstvém vzduchu. Pomocnou ruku podávají také mnohé doplňky stravy.

Současně je však třeba myslet na preventivní prohlídky, i když pány ve vyšším věku zdánlivě nic netrápí. Už ve věku 40+ by měli absolvovat preventivní prohlídku zaměřenou na kontrolu prostaty. K lékaři je však vhodné zajít také kvůli dalším potenciálním zdravotním komplikacím.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/mens-health/in-depth/male-menopause/art-20048056, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4046605/, www.webmd.com/men/guide/male-menopause
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků