Zdraví

Jak zmírnit pokles hladiny testosteronu a získat více energie

Sbírání kytiček

Ať se nám to líbí či ne, léta přibývají. A s nimi nastupují také změny v organismu, s nimiž je třeba se vyrovnat. To platí i pro takzvaný mužský přechod.

Po třicátém roce života začíná mužům klesat hladina testosteronu a jeho úbytek je spojen i s celkovým poklesem psychické i fyzické výkonnosti a energie.

Mužský přechod

Testosteron je mužský pohlavní hormon zodpovědný za vývoj mužských rysů a za produkci spermií. Jeho hladina je nejvyšší v období dospívání. Po třicítce začíná pomalu klesat, a to v průměru o 1 až 2 % ročně. Tento proces se v průběhu stárnutí zintenzivní – muži si v tomto období prochází obdobou ženské menopauzy, tzv. andropauzou. 

Ta se může projevovat úbytkem energie, špatnou náladou, pomalejším metabolismem, slabší výkonností či sníženou smyslností. Celkové zpomalení a sedavější způsob života spojený s aktuální situací, kdy trávíme doma více času než obvykle, může být ve spojení s pomalejším metabolismem příčinou přibírání na váze.

S přicházejícím jarem přichází i větší chuť být aktivní. Je dobré této chuti využít a nastartovat svou energii. Kvalitní spánková hygiena, pravidelný pitný režim a zdravá strava – všechny tyto činnosti nám k přílivu nové energie mohou pomoci. Muži mohou právě v tomto období začít s podporou udržování stálé hladiny testosteronu, která předchází projevům andropauzy, a celkově pomáhá udržet psychickou i fyzickou výkonnost. Mezi potraviny, které podpoří zvýšení hladiny testosteronu patří avokádo, banán, kakao, losos a olivový olej. Řešením může být i užívání kvalitního doplňku stravy. 

Náš tip: ProMan Plus, jenž obsahuje 12 přírodních látek, které ve vzájemné kombinaci efektivně a bez vedlejších účinků podporují udržení hladiny testosteronu. Látky jako ženšen, rozchodnice růžová a pískavice řecké seno užívají po celém světě miliony mužů, jímž nejsou zdravotní příznaky spojené s poklesem hladiny testosteronu a s mužským přechodem lhostejné. 

Současně je však třeba myslet na preventivní prohlídky, i když pány ve vyšším věku zdánlivě nic netrápí. Už ve věku 40+ by měli absolvovat preventivní prohlídku zaměřenou na kontrolu prostaty. K lékaři je však vhodné zajít také kvůli dalším potenciálním zdravotním komplikacím. 

Připravila: Katka Soušková
Zdroje: Primulus, NaturaMed
Foto: Evgeniadakar Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků

UŽIVATEL