Zdraví

Načerpejte sílu Mrtvého moře

Není moře jako moře. Relax a odpočinek najdete skoro na každé pláži. Pokud vám jde o zdraví, pak vězte, že největším přínosem je Mrtvé moře. Nachází se na pomezí Izraele a Jordánska. Ústí do něho řeka Jordán, ale voda z něho nikdy neodtéká, pouze se odpařuje. A právě odpařováním vody vznikají koncentrované krystaly vzácné soli.

Účinky vody a soli z Mrtvého moře znali již ve starověku. Sůl působí blahodárně na různá kožní onemocnění. Koupel v roztoku soli z Mrtvého moře rovněž uklidňuje a příznivě působí na bolesti zad, kloubů či svalů. Výrazně pomáhá i lidem s dýchacími nebo srdečně-cévními problémy.

Polévku nesolit

Sůl z Mrtvého moře je velmi hořká, nehodí se tedy k dochucování pokrmů. Místo si však najde jako přísada do koupele k omlazovací kúře pro vaše tělo. Některé lázně přidávají do koupele modrou sůl právě z Mrtvého moře. Ta zlepšuje revmatické, artritické a kožní potíže (lupénka, ekzémy, alergie). Uvolňuje bolest těla a svalů, vyživuje a uklidňuje pleť, stimuluje cirkulaci krve. Přináší osvěžení a relaxaci a zároveň zanechává pleť jemnou a hebkou. Pravidelné koupele se solí z Mrtvého moře se podílí na procesu detoxikace a regenerace pokožky.

Zahalte se do černé

Po tisíce let vyplavuje Mrtvé moře zvláštní jílovité černé bahno. Je bohaté na jód, brom, síru a hořčík. Tyto látky celkově regenerují organismus, napomáhají rovněž přirozené obnově pokožky. Zejména síra a hořčík odstraňují projevy lupénky a různých ekzémů. Bahno se proto aplikuje přímo na pokožku celého těla.

Pár nádechů stačí

Nikde na zemi nenadechnete takový vzduch jako na pobřeží Mrtvého moře. Důvodů je hned několik. Mrtvé moře se nachází 400 m pod standardní hladinou světových moří. To způsobuje, že vzduch v okolí je například oproti tomu středoevropskému bohatší na kyslík asi o 10 %. Navíc odpařovaná voda je velmi čistá a bohatá na minerály. Daří se zde tedy například lidem, které trápí astma.

Užijte si mořské klima v pohodlí lázní

Nasimulovat mořské klima dnes není složité ani ve středoevropském podnebí. Řada českých lázní nabízí pobyty zaměřené právě na účinky Mrtvého moře. Nemusíte tedy cestovat tisíce kilometrů, abyste načerpali sílu mrtvé soli. Lázeňská péče kombinuje účinky této vzácné soli s uhličitými koupelemi ze silně mineralizovaných termálních pramenů. Můžete se tak vydat na pobyt jen kousek od svého domova, do útulných lázní. Pobyt Mořské klima je možné absolvovat i během víkendu nebo jako týdenní program.

Fakta o Mrtvém moři

  • Voda v Mrtvém moři je 10x slanější než v jiných mořích či oceánech. Kvůli tomu v něm nežijí žádní živočichové, až na několik mikroorganismů. Voda je tak hustá, že člověka nadnáší! Sůl totiž tvoří více než čtvrtinu celkového objemu moře.
  • Voda Mrtvého moře obsahuje neuvěřitelných 21 minerálů! 12 z nich nenajdete v žádné jiné vodě.
  • Solné jeskyně kombinují soli různého původu. Základem bývá právě sůl z Mrtvého moře. V Teplicích nad Bečvou ji doplnila himalájská sůl z pravěkého moře a jodo-bromová sůl z Polska.
  • Léčba koupelemi se obvykle doplňuje pravidelnými bahenními zábaly.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22503590/, www.healthline.com/health/dead-sea-mud
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků