Zdraví

Nechcete k lékaři? Využijte elektronické recepty

Současná nařízení apelují na lidi, aby zůstávali doma a kontakty s okolím omezili na minimum. Nejrizikovější skupinou, pro kterou může mít onemocnění virem covid-19 až fatální následky, jsou senioři a lidé se sníženou imunitou.

I v této situaci je ale třeba myslet i na jiné nemoci jako například diabetes, kardiovaskulární onemocnění, chronické žilní onemocnění, CHOPN a neodkládat jejich řešení a léčbu na pozdější dobu. Právě senioři a lidé nad 45 let těmito chorobami trpí nejčastěji. 

Léčba jakékoliv nemoci má efekt, jen pokud ji podstupujete konstantně. Přestat na pár týdnů jen kvůli tomu, že nechcete riskovat cestu lékaři pro vystavení receptu, může vše zhoršit, protože pacienti nedokážou vyhodnotit reálné důsledky přerušení jakékoliv léčby. Situace je vážnější zejména pro seniory a chronicky nemocné. V následujících měsících se jim mohou příznaky zhoršit, nastat akutnější fáze a následná léčba může být složitější. Ať už vy nebo vaši blízcí trpíte diabetem 2. typu, máte jedno z kardiovaskulárních onemocnění nebo vás trápí křečové žíly, část léků na předpis a zdravotnických pomůcek si můžete vyřídit online. 

Může jít o léky, které užíváte trvale a začínají vám docházet. Možnost získat od lékaře elektronický recept je vymoženost několika posledních let. Díky tomu stačí telefonicky zkonzultovat lékařem svůj stav a požádat a o vystavení elektronického receptu. Ten přijde buď do e-mailu nebo přímo do mobilní aplikace. eRecept poté předložíte v lékárně a můžete plynule pokračovat v lékařem stanovené léčbě. 

Neléčená cukrovka může zabít

Dříve se mělo za to, že diabetes je nemoc seniorů, ale dnes čtyřicetiletý diabetik není žádnou výjimkou. V České republice je v současnosti evidováno kolem 1 milionu diabetiků, drtivá většina trpí diabetem 2. typu. 

Neléčená cukrovka může vést k závažným komplikacím jako jsou poruchy zraku, snížená funkce ledvin, rozvoj aterosklerózy nebo diabetické nohy. Ročně v důsledku zanedbání léčby zemře několik desítek tisíc lidí. Proto je i v této době důležité, aby pacient s diabetem měl možnost poradit se svým diabetologem. Po telefonu jsou lékaři schopni zodpovědět dotazy pacientů i upravit léčbu: „Všichni pacienti, kteří se potřebují poradit o tom, jak dávky léků upravit, mohou zavolat svému diabetologovi. Po telefonickém rozhovoru je možná nejen úprava, ale i změna léčby – například doplnění tablet o GLP-1 agonisty. Je ale třeba myslet na to, že při změně léčby je nutný častější kontakt s odborníkem. Samozřejmě, pokud zdravotní stav pacienta vyžaduje osobní vyšetření, je vyšetřen osobně,“ uvádí prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. Právě diabetologové začali ve větší míře zasílání eReceptů využívat. V případě pomůcek, jako jsou proužky do glukometru nebo jehly, je možné zaslání poukazu poštou, nebo osobní vyzvednutí blízkou osobou. 

Vysoký krevní tlak má přes milion lidí 

Ruku v ruce s diabetem jdou kardiovaskulární onemocnění, kterým trpí nejčastěji lidé nad 55 let. Choroby srdce a cév představují nejčastější příčinu úmrtí ve vyspělých zemí. Patří sem ischemická srdeční choroba, cévní mozkové příhody a vysoký krevní tlak – častá příčina vzniku cukrovky. Bez patřičné léčby, která kromě režimových opatření (vyvážená strava, pohyb) vyžaduje i medikamentózní řešení, se mohou příznaky jako dušnost, bolest hlavy, hučení v uších zhoršovat a mít až fatální následky. Při současném nařízení je také těžké dodržovat zdravý jídelníček a dostatečně se hýbat. Proto je důležitá komunikace s lékaři a stálý přísun léků zejména pro léčbu vysokého krevního tlaku, kterým trpí asi 1,5 milionů lidí. 

Křečové žíly mohou přejít v bércové vředy

Křečové žíly a metličky na první pohled vypadají čistě jako estetická záležitost, ale při zanedbání léčby mohou skončit i nejzávažnějším stadiem, a to jsou extrémně bolestivé bércové vředy. Jejich léčba je dlouhodobá, často spojená s pracovní neschopností, proto musí být velice důsledná. Základním předpokladem je striktní dodržování standardních režimových opatření. „O léčbě se rozhodujeme podle pokročilosti onemocnění a míry subjektivních obtíží pacienta. Základem léčby jsou konzervativní metody. Kromě režimových opatření to jsou dále kompresivní léčba a farmakoterapie. Kompresivní léčba spočívá v pravidelném nošení punčoch, které zabraňují žilnímu přetížení, zlepšují subjektivní potíže nemocného a jsou prevencí vzniku varixů a otoků. Třetím pilířem jsou léky venofarmaka, působící na žilní stěnu a zlepšující odtok krve. Chronická žilní nemoc je celoživotní, postupující s věkem, k zabránění rozvoje onemocnění je tudíž doporučena léčba dlouhodobá a kontinuální,“ říká MUDr. Jana Vojtíšková z Prahy. Právě na venofarmaka, která jsou zásadní pro úspěšnou léčbu i jako prevence zhoršování aktuálního stavu, vám může vystavit lékař eRecept. Podívejte se také na webové stránky www.zilniporadna.cz, kde můžete svůj problém zkonzultovat s odborníkem. 


Chronická obstrukční plicní nemoc 

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné respirační onemocnění dolních dýchacích cest. Dochází při ní k zúžení a ucpání průdušek a tím zvýšenému odporu v dýchacích cestách. V České republice trpí touto chorobou podle posledních statistik až 10 % obyvatel. Při zanedbání léčby a v těžkých případech bývá pacient hospitalizovaný a připojený na kyslíkové přístroje. CHOPN je udávaná jako čtvrtá nejčastější příčina úmrtí, proto není vhodné podcenit medikamenty a léčbu odložit.


Komerční prezentace
Zdroj: Focus agency
Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků