Zdraví

Nejčastější sexuální poruchy žen

Sbírání kytiček

Přestože mají sexuální poruchy výrazné negativní dopady na partnerský vztah, obzvláště ženy se snaží své problémy skrývat.

Častou překážkou v milování je pocit žen, že nejsou dostatečně sexy. Jedné na sobě vadí špeky, druhé celulitida, třetí povislá ňadra. Odborníci proto nabádají, abychom se konečně přijaly takové, jaké skutečně jsme. Když to dokážeme, čeká nás lepší sex.

Poruchy orgasmu

Poruchy orgasmu jsou dle odborníků nejčastější sexuální poruchou žen. Na druhou stranu je ale někteří právě vzhledem k rozsáhlému výskytu za dysfunkci ani nepovažují. Podle významného sexuologa docenta Zvěřiny skoro každá desátá žena orgasmus nezažije ani jednou v životě, třetina žen pak vyvrcholení dosahuje jen za velmi specifických podmínek. 

Ženský orgasmus je citlivější než ten mužský a je ovlivňován celou řadou vnějších i vnitřních faktorů od stresu a partnerských neshod přes nedostatečnou poševní lubrikaci až po nemoci jako cukrovka, poruchy štítné žlázy, nemoci ledvin nebo rakovina děložního čípku. Tato a další onemocnění totiž často snižují prokrvení erotogenních zón, čím je znecitlivují, snižují množství ženských hormonů nebo způsobují svalové křeče a bolesti. 

Ve velkém množství případů však za neschopností užít si orgasmus stojí psychické problémy jako stres či špatně fungující partnerský vztah, ale i takové faktory jako nedostatečná komunikace mezi partnery, kdy žena není schopna partnera navést k tomu, co ji dělá dobře a co k vyvrcholení potřebuje. Pokud jsou příčiny spíše fyziologické, ale není prokázána nemoc, uplatňují se v léčbě poruch orgasmu zejména cviky svalů pánevního dna a autoerotika. I dobré poznání vlastního těla je totiž pro ženu s ohledem na vyvrcholení mimořádně přínosné,“ komentuje Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz 

Nízká sexuální apetence 

Méně formálně se tato porucha často označuje jako nízké libido a podle starší studie z roku 2008 se může týkat až téměř 27 % premenopauzálních žen a zhruba 52 % žen v menopauze. Nízká sexuální touha se obvykle projeví až s postupem sexuálního života ženy a opět má velmi často duševní příčiny či je spojena s nespokojeností ve vztahu a dalšími partnerskými problémy. Svou roli hraje i únava, životní styl, užívání některých léků a samozřejmě i výskyt jiných sexuálních poruch. 

Pokud například žena zažívá při sexu bolest nebo není schopna dosáhnout vyvrcholení a uspokojení, její zájem o sex se logicky sníží. Příčinou mohou být také změny ve vylučování ženských pohlavních hormonů, právě proto je častější u žen v přechodu a po něm. Pokles libida mohou způsobit i problémy se žlázami s vnitřní sekrecí, typicky snížená činnost štítné žlázy či potíže s nadledvinkami, ale i celá řada onemocnění. Ta sice nemusejí nutně mít přímý vliv, ale kvůli bolesti, únavě nebo dalšímu diskomfortu vedou ke ztrátě zájmu o sex.

Vaginismus

Jednou z velmi fyzicky nepříjemných ženských sexuálních poruch je vaginismus, který se projevuje silnými a neovladatelnými křečovitými stahy svalstva poševního vchodu. Kvůli těmto stahům je pro ženu téměř nemožné zažít penetraci, a pokud k ní dojde, je kvůli staženým svalům velice bolestivá. Bolest přitom ženám s vaginismem může přinášet třeba i jen zavádění tamponu či gynekologická prohlídka. 

Příčina vaginismu bohužel dodnes není zcela jasná a může jít i o několik různých faktorů, psychických i fyzických. Projevuje se například u žen trpících značnou úzkostí či u těch, které prodělaly nějaké trauma, typicky znásilnění. Z fyzických příčin lze uvést kupříkladu dlouhodobou kvasinkovou infekci.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Růžový slon
Foto: Andrea Piacquadio Pexels


Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků