Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden účinný a zdravý je opravdový oříšek.

Titulka pro: Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!
Zobrazit fotografii v galerii
Odborníci i výzkumy se však shodují na jednom nenápadném a jednoduchém receptu. Mezi nejefektivnější způsoby hubnutí jednoznačně patří jízda na kole. Podívejme se tedy na to, jak kolo naplno využít k odstranění přebytečných kilogramů.
 

Jak na správné spalování tuků

 
Jízda na kole spojuje hned několik důležitých vlastností, které z ní dělají velmi prospěšnou aktivitu. Pohyb na kole na čerstvém vzduchu prospívá srdci a cévám, šetří klouby a také napomáhá efektivnímu spalování tuků. I při obyčejném provětrání za městem tak můžete rychle hubnout.
 
Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. Na první pohled by se mohlo zdát, že čím náročnější tempo zvolíte, tím rychleji budete hubnout. Ale pozor! Vyšší intenzita znamená sice rychlejší spalování, ale tělo si energii začne brát z rychle dostupných zdrojů, kterými jsou cukry. Výsledkem je rychlá únava, silný pocit hladu a minimum spálených tuků.
 
 
 
 Tuky, tedy pomalejší zdroje, začne tělo spalovat při mírné intenzitě. Navíc se zlepšuje vytrvalost těla, při kterém učíte tělo lépe spalovat tuky. Aby měl ale takový pohyb potřebný efekt, musíte jej provozovat dostatečně dlouho. Prvních deset minut totiž spalujete pouze cukry a až poté se pomalu rozjíždí motor tukového spalování. Naplno tukový metabolismus pracuje teprve po půl hodině. Pokud tedy chcete účinně hubnout, minimum je půlhodinová vyjížďka. Ideálně si vyjeďte na hodinku a více. Výhodou jízdy na kole je, že například oproti běhání potřebnou dobu zátěže zvládne i netrénovaný jedinec. Bez tréninku i 30 minut souvislého běhu zvládnete pouze s obtížemi a pohyb pro váš organismus bude představovat extrémní zátěž. Oproti tomu jízda na kole může být příjemným výletem. Pokud začnete trasou bez velkých stoupání, nebudete mít problém ani s dvouhodinovou vyjížďkou.
 
Důležité je také dodržovat pravidelnost aktivity. Raději než na superdlouhou jednou za týden vyrazte třikrát na kratší vyjížďku. Vaše tělo tak lépe přivykne pohybu, zlepšíte si vytrvalost a s ní také schopnost spalování tuků.
 
 

Poslouchejte srdce

 
Vodítkem pro určení správného tempa hubnoucí vyjížďky na kole je určení tepové frekvence. Nejlépe vám poslouží běžně dostupné sporttestery neboli pulsmetry, které vedle základního monitoringu tepu nabízí celou řadu dalších tréninkových funkcí. Chcete - li přesně znát své pásmo tepové frekvence na hubnutí tuků, nechte si změřit kondici. Obejdete se však i bez měření. Stačí k tomu jednoduchý výpočet. Přibližně zjistíte svou maximální tepovou frekvenci (MTF), když od hodnoty 220 odečtete svůj věk. Pro hubnutí pak platí, že by se tepová frekvence měla pohybovat kolem 65 % MTF. To znamená, že dvacetiletý člověk by měl mít při šlapání hodnotu kolem 130 tepů za minutu. Pro orientační odhad tepu bez elektronického měření vám může posloužit jednoduchá pomůcka. Pokud můžete mluvit plynule bez popadání dechu, váš tep je nejspíše v doporučené hranici. Pro svůj trénink si proto pamatujte jednoduché pravidlo 3 – 30 – 130. Tedy na kolo vyrazte minimálně třikrát týdně po dobu 30 minut v zátěži kolem 130 tepů.
 
Není pochyb, že cyklistika je zdraví prospěšnou aktivitou, která vám pomůže shodit přebytečná kila. Pokud ale chcete docílit ještě lepších výsledků, prostřídejte šlapání v sedle s dalším vhodným pohybem nebo cvičením. Cyklistika totiž zatěžuje především dolní svalové partie, zatímco horní zahálejí. Pro celkové zdraví je tak vhodné zařadit i doplňkový sport, který rovnoměrně rozloží zátěž na celé tělo nebo potřebné partie. Doporučit můžeme například plavání.
 
 
Správné vybavení na kolo
 
Při přípravě na vyjížďku nezapomeňte na správné vybavení – důležité je nejen dobře vybavené a seřízené kolo, ale i funkční oblečení, které rychle odvádí pot, a brání tak prochladnutí vašeho těla. Samozřejmostí je dnes také používání přilby, která v případě pádu statisticky zabraňuje 88 % zranění hlavy. Dalšími užitečnými doplňky jsou třeba cyklistické šortky s vložkou pro pohodlnější posez, cyklistické rukavice či brýle.
 
Naše tipy:
 
kolo Merida Juliet
Merida Juliet
Tato řada kol je specificky navržena a vybavena pro ženy. Liší se nejen designem, ale především geometrií rámu a součástkami. Výsledkem je pro cyklistky pohodlnější posez, snazší ovládání a jistější jízda.
 
 
Přilba Lazet Kiss
Přilba Lazer Kiss
Kvalitní cyklistická helma by měla být součástí každého cyklistického výletu. Helma Lazer Kiss se vyznačuje slušivým designem, nízkou hmotností i jednoduchým nastavením pomocí kolečka na horní části helmy.
 
Text: Petr Slavík
Foto: Merida Czech
27. 3. 2014
 
 

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Jo, tak s tím naprosto souhlasím... Já jsem si nedávno na této stránce zde pořizovala nějaké ty díly na kolo od značky Nexelo a je to tedy naprostá paráda... Musela jsem vyhodit nějaké ty původní třeba pedály, které jsem na tom kole měla, protože to byl naprostej šunt, co se při trochu větším kopci rozlámal na půlky :)

ODPOVĚDĚT

1

Tak s tím souhlasím. Jízda na kole je super na hubnutí. My jsme s manželem začali jezdit na kole na jaře a za loňský rok jsem shodila 5 kg, tak mám radost. Když se mi to samé podaří i letos, tak budu nadšená :-) . Na kole jsme jezdili po okolí, ale jeli jsme i dál. Manžel také totiž koupil nosič kol na tažné , takže jsme skoro každý víkend někam vyrazili :-) .

ODPOVĚDĚT

1

Souhlasím, nejlépe na hubnutí je kolo a brusle. U sportů je ale důležité i hodně pít. Našla jsem tyto sirupy, které jsou vhodné pít při sportu www.zlateslazeni.cz. Jsou vážně super.

ODPOVĚDĚT

1

Sport, konrkétně cyklistika je na hubnutí bezva, ale v mém případě to nestačí. Musela jsem upravit i stravování a sama jsem si na to netroufla. Tak jsem využila poradenské centrum hubneme pro zdraví a vyplatilo se. Takže kdo je na tom podobně jako já a sport samotný nezabírá na hubnutí, zkuste to s poradcem - více na www.hubnuti-ostrava.cz.

ODPOVĚDĚT

1

Co se týče správného vybavení pro cyklisty, tak to není tak prosté. Je hromada možností z čeho si. Například vybrat si pedále. O tom je tu například celý článek: http://www.gsmagazin.cz/jake-pedaly-zvolit-kolo atd. Myslím, že by bylo třeba to rozepsat. Ale i tak děkuji za motivující článek :))

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Olga Šípková odpovídá na nejčastější dotazy o hubnutí

Po novém roce se to všude hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich jeden...

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Fit a štíhlé do plavek: lekce zdravého hubnutí II.

Jak už jsem zmínil minule, pro začátek je velmi důležité vytvořit si reálný plán zdravého...

Jak se projíst k sexy tělu

Jak se projíst k sexy tělu

Toužíte po sexy postavě a dodržujete zdravý životní styl, ale stále se vám nedaří obléknout...

Titulka pro: Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Soutěž o balíček produktů od Nutrendu

Pustili jste se do hubnutí.

Mám hubnout s odborníky nebo na vlastní pěst?

Potřebujete zhubnout, nejlépe ihned a nevíte si rady. Je lepší se do hubnutí pouštět na...

Titulka pro: Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk,...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz