Kultura

Nenechte si ujít Shakespeary!

Sbírání kytiček

Oblíbený divadelní festival Letní Shakespearovské slavnosti je po roce opět tady. Letos proběhne od 23.června do 4.září v Praze, Brně, Ostravě a na Slovensku. Na programu je celkem osm Shakespearových her, naplánováno je 139 představení. Hlavní novinkou sezony je hra Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou v roli Kateřiny a Romanem Zachem v úloze Petruchia v režii Daniela Špinara.

Zkrocení ženy jako zrození ženy
Komedii o hubaté Kateřině a jejím důmyslném krotiteli Petruchiovi napsal William Shakespeare v rozmezí let 1589–1592 a patří mezi nejhranější hry tohoto slavného anglického dramatika. Na shakespearovských slanostech se „Zkrocenka“ objevuje dokonce už potřetí. „Zkrocení zlé ženy je úžasně vtipnou studií na téma namlouvacích rituálů lidských samečků a samiček,“ říká režisér hry Daniel Špinar. Podle něj v sobě hra skrývá i velké pravdy: „Například, že pokud chce muž zkrotit ženu, podaří se mu to pouze tehdy, přeje-li si to sama žena. Tahle hra, myslím, mluví i o tom, jak může být osvobozující, když se žena nebojí být ženou a muž mužem. Shakespearovu komedii s mírně nekorektním názvem Zkrocení zlé ženy tak vnímám především jako hru o ženském zrození,“ dodává režisér.

V hlavních rolích Vilhelmová a Zach

Roli Kateřiny svěřil režisér Tatianě Vilhelmové, populární filmové, ale i zkušené divadelní herečce. „Kateřina je pro mě ženou svobody a nespoutanosti,“ říká Tatiana Vilhelmová. „Okolí ji vidí jako nezkrotnou, ale to jen proto, že si neví rady s její bezbřehostí. Ona hledá život! Vše, co roste a voní,“ uvádí herečka, které je režisérův výklad o zrození ženy blízký. „Kateřina a Petruchio jsou solitéři, rychlí, chytří a impulzivní frajeři, kteří jsou díky svým vyhraněným postojům ke světu zároveň trochu osamocení. Což jim vlastně vyhovuje,“ říká Roman Zach, představitel Petruchia. I on se – podobně jako Tatiana Vilhelmová – objeví na slavnostech už podruhé: poprvé si zde zahrál v Marné lásky snaze v roce 2001. „Stane se to, co se v reálném životě moc často nestává, že se tyhle dva světy potkají a mají dvě možnosti: Buď zešílí, nebo se do sebe zamilují. Stane se to druhé – s esencí šílenství,“ pokračuje Roman Zach. „Ale právě proto, jací Kateřina a Petruchio až do té doby byli, si logicky nemůžou nebo nechtějí hned padnout do náruče,“ vysvětluje. Podle něj Petruchiovo „krocení“ spočívá hlavně v tom, že chce Kateřinu přinutit projevit její opravdové emoce a city. „Ale podobné je to i u Petruchia, oba musí odhodit navyklé obrany a pózy. Na konci pak stojí dva čistí, zamilovaní lidé,“ říká Roman Zach.

Další herecké obsazení

Přitažlivé je i další herecké obsazení. Kateřininu obletovanou sestru Biancu hraje Lucie Štěpánková, držitelka Ceny Thálie a známá tvář z televizních seriálů (Pojišťovna štěstí, Cesty domů). Biančina podnikavého nápadníka Lucencia ztvární populární herec a hudebník Vojtěch Dyk, alternuje ho Matouš Ruml (seriál Comeback).
O ruku Biancy usilují také David Novotný jako Hortensio a Vladimír Marek coby Gremio. V úloze Baptisty, šlechtice z Padovy a otce obou dívek, uvidíme Pavla Kikinčuka nebo Oldřicha Víznera.
Dále hrají Jiří Černý (Grumio), Michal Kern (Tranio), Petr Vančura (Biondello), Jan Novotný (Vincentio), Zdeněk Hruška (Pedant), Lenka Zbranková (Vdova) a v rolích sluhů Jiří Panzner, Tomáš Kobr a Jindřich Nováček.

Autorem hudby, která hraje v představení důležitou roli a charakterizuje i povahy všech nápadníků Baptistových dcer, je Jan P. Muchow.

Scénu v podobě skleníku s jabloní se dvěma druhy jablek navrhla Iva Němcová, kostýmy inspirované současně renesancí i dnešní módou vytvořila Lucia Škandíková.

Premiéra bude 29. června v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a vstupenky seženete v síti Ticketportal.

Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespeare.cz nebo na www.ticketportal.cz.

Připravila: Zuzana
Foto: LSS
16. 6. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků