Kultura

Nestihli jste 48. MFF v Karlových Varech? Některé filmy jsou k vidění do 14. 7. v Praze!

Sbírání kytiček

O uplynulém víkendu se sice zavřely brány 48. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, avšak tento týden v Praze probíhají takzvané Ozvěny – výběr některých filmů.

„Jsme rádi, že se nám již čtrnáctým rokem daří přenášet část festivalového obsahu do prostředí jednosálových kin v Praze. I letos nabízí Ozvěny jedinečnou šanci zhlédnout filmy, které se do distribuce nedostanou buď vůbec, nebo s několikaměsíčním zpožděním. Kromě oplatek a kolonády v kinech Aero a Světozor nebude nic podstatného z festivalu chybět,“ říká koordinátor dramaturgie zmíněných kin a člen Hlavní poroty 48. MFF KV Ivo Andrle.

Z mimosoutěžního Hlavního programu…

… tak můžete vidět film Pěna dní, který na festivalu osobně uvedl režisér Michel Gondry, dále nový snímek Stevena Soderbergha Liberace! a český snímek Revival.

Nejprestižnější Soutěžní sekce…

… je zastoupená šesticí filmů, z nichž například uvádíme:

* Zábavný film Ať žije svoboda, který se strefuje do italské politické scény a na příkladu politika a jeho dvojníka srovnává odlišné přístupy k životu a politice.

* Vizuálně sugestivní zpracování příběhu malého amerického městečka, vyrovnávajícího se s tragickou událostí, nabízí film Ptáče.

* Historickou lekci s prvky napětí, mystéria i grotesky připravil divákům režisér Ben Wheatley svým filmem Pole v Anglii.

* Jediným českým zástupcem v hlavní soutěži byly Hřebejkovy Líbánky, i ty nyní můžete vidět.

Populární Horizonty…

… nám představují nejzajímavější snímky, které měly premiéru na některém z nedávných velkých světových festivalů. Z řady filmů připomeňme například herečku Juliette Binoche ve snímku Camille Claudel 1915 o sochařce, umělecké konkurentce a bývalé milence Augusta Rodina. Dívčí verzi buñuelovské Krásky dne připravil François Ozon svou novinkou Jen 17. V Praze bude k vidění i novinka Paola Sorrentina Velká nádhera, tedy filmu, který režisér ve Varech osobně představil a srovnává se s Felliniho Sladkým životem.

Z dalších tipů

* Sekce Jiný pohled představuje filmy nevšední obsahem nebo formou, mimo jiné se budou promítat i české snímky jako Cesta do pravěku a Všichni dobří rodáci.

* Pokud vás zajímají české filmy, avšak ty současné, vyberte si z bohaté nabídky:
– Bez doteku (režie Matěj Chlupáček)
– Cesta do lesa (režie Tomáš Vorel)
– Odpad město smrt (režie Jan Hřebejk)
– Šmejdi (režie Silvie Dymáková) a další.

* Zkrátka nepřijdou ani milovníci dokumentárních filmů, z nichž zmiňme například
snímek Roura, což je road-movie sledující trasu transsibiřského plynovodu a zkoumající osudy lidí žijících v jeho bezprostřední blízkosti.

Hodí se vám vědět

– Všechny filmy se uvádí v češtině, nebo s českými titulky.

– Přehled jednotlivých představeních najdete na webovkách kin Aero a Světozor.

Připravila: Marcela
Foto: archiv
9. 7. 2013

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků