Rodina

Nevěra: lidé většinou aférky nelitují

Sbírání kytiček

Nevěry lidé nelitují. Podle nového průzkumu amerických odborníků z americké Johns Hopkins University většina nevěrníků hodnotí své aférky jako uspokojivé a výčitky svědomí je netrápí. Nevěrou přitom neřeší vážné vztahové problémy, ale především neuspokojivý milostný život.

V západní společnosti má nevěra v partnerském vztahu poměrně pevně zakořeněný status morálně špatného činu. Realita však takto černobílá není, což dokazuje průzkum na téma nevěry mezi zhruba 2 000 uživateli sociální sítě Ashley Madison, oblíbené seznamky pro zadané. Výsledky průzkumu ukázaly, že mimo partnerský sex si už dopřálo 20 až 25 % ženatých či vdaných lidí a 33 až 50 % lidí nesezdaných, avšak ve vážném vztahu. Tuto zkušenost přitom většina nevěrníků dle studie označila za velmi uspokojivou a rozhodně jí nelitovala.

K nevěře nevede nedostatek lásky

Dalším obecným přesvědčením ohledně nevěry je i fakt, že lidé, kteří se jí dopouštějí, mají ve svém partnerském vztahu vážné problémy nebo z něj vyprchala vzájemná láska. I toto však výsledky průzkumu zpochybňují. Nevěrní respondenti totiž obecně udávali, že své partnery či partnerky hluboce milují a jejich vztah není výrazně narušený. Na druhou stranu ovšem zhruba polovina z nich přiznala, že si se svou drahou polovičkou momentálně neužívají aktivní milostný život.

Neuspokojivý milostný život řeší nevěrou i Češi

Nevěra jakožto řešení nespokojenosti s milostným životem ve vztahu je častá i v české populaci, zejména u mužů. „Občasným záletem řeší neuspokojivý milostný život 31 procent Čechů a 9 procent Češek, k pravidelné nevěře se pak uchyluje 21 procent českých mužů a 23 procent českých žen,“ komentuje výsledky nedávného českého průzkumu Adam Durčák ze společnosti Ruzovyslon.cz, který výzkum realizoval ve spolupráci s agenturou Ipsos na reprezentativním vzorku 1 026 lidí.

Průzkum také ukázal, že k nevěře se Češi staví poměrně nekompromisně. Nejčastěji se k záletům staví odmítavě lidé se základním vzděláním, z nichž by ji nikdy netolerovalo 62 % dotázaných. Naopak nejshovívavější se jeví vysokoškolsky vzdělaní lidé, za žádných okolností by ji nedokázalo tolerovat 36 % respondentů z této kategorie.

O českém průzkumu na téma nevěra

Průzkum byl proveden na jaře 2023 na vzorku 1026 lidí – zástupců české online populace ve věku 18–65 let. Výzkum byl reprezentativní s ohledem na pohlaví, věkovou strukturu, region, velikost místa bydliště a vzdělání obyvatel ČR. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: https://hub.jhu.edu/2023/05/22/cheaters-dont-regret-infidelity/, ruzovyslon.cz, průzkum na téma nevěry mezi uživateli sociální sítě Ashley Madison
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků