Děti

Víceletá gymnázia: pro koho se hodí a jak si ho vybrat

Blíží se přijímací zkoušky na víceletá gymnázia. Proto jsme se zeptali paní magistry Markéty Plaché, pro které děti jsou vhodná.

Nepřipraví studium na víceletém gymnáziu děti o hodně času?

Určitě ne, pokud do primy pošleme dítě, pro které je zmíněná vzdělávací cesta určena. Tedy dítě s výbornými školními výsledky, kterých dosahuje jen s minimálním úsilím. Takovým dětem nabízí gymnázium oproti základní škole mnoho výhod. Bývá zde mnohem více ceněn názor studentů, vlastní nápady a jiné.

Jak ale poznat, že právě naše dcera či náš syn je studijní typ?

Pokud jsou výsledky žáka na prvním stupni stabilně výborné, učení ho baví a zvládá ho bez pomoci rodičů, a přitom má ještě dostatek času na rozvíjení vlastních zájmů, je to dobrý předpoklad pro studium na víceletém gymnáziu.

Jaké gymnázium vybrat?

Opět záleží na zájmech a na rozložení nadání našeho potomka. Někdo dá přednost gymnáziu, které je zaměřené na výuku cizích jazyků, jinému bude více vyhovovat rozšířená výuka matematiky a fyziky. Náročnost gymnázií není stejná, existují „prestižní“ gymnázia, která si své studenty mohou vybírat z velkého počtu zájemců. Sem je nejen těžší se dostat, ale také je třeba počítat, bude-li náš potomek přijat, s náročnějším studiem. Dítě se tu ocitá v obrovské konkurenci spolužáků, kteří patří k nejnadanějším. Taková gymnázia bývají vynikající, ale doporučila bych je opravdu pouze výrazně talentovaným dětem.

Mají se děti na přijímací zkoušky připravovat? Není lepší je prostě poslat na zkoušky a zjistit, jestli pro studium na víceletém gymnáziu mají předpoklady?

Já doporučuji se na zkoušky připravovat. To však neznamená, že je třeba dřít testy od září. Pokud ale pošleme našeho potomka na zkoušky bez přípravy, dostaneme ho do obrovské nevýhody. Téměř všechny děti se pravidelně na zkoušky učily, seznámily se s typy úloh, které se často od školních úkolů dosti liší. Navíc na některých školách se určité důležité věci učí až na konci dubna, tedy v době, kdy už je po přijímacích zkouškách.

Ráda bych upozornila ještě na jednu skutečnost. Na gymnáziích bývají spokojenější děti, jejichž rodiče neočekávají, že jejich dcera nebo syn bude domů nosit jen jedničky.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Mgr. Markéta Plachá, speciální pedagog
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků