Hobby

Nové odrůdy hortenzií: bohatě kvetou a snesou i mrazy

Nad krásně bohatými květenstvími hortenzií zaplesá srdce nejednoho zahrádkáře. Ale tyto rostliny můžete pěstovat i v nádobách. A co víc – nově se objevují stále zajímavější odrůdy.

Moderní odrůdy hortenzií kvetou od pozdního jara do prvních mrazů. Snesou dokonce i namrznutí nebo krátké seříznutí. Jsou navíc krásně kompaktní a mají sytě vybarvené listy.

Novinky se představují

Nádherné hortenzie, které celoročně bohatě kvetou, se postupně stávají známou novinkou. Vznikly pečlivou šlechtitelskou prací zahradníků. Jmenují se jednoduše – podle barev – Pink, Blue, Red a White. Jejich předností je výborná odolnost vůči mrazu. Kromě toho kvetou nejen na loňských větévkách, ale také na letošních výhonech. A přestože je květ velký 20 až 25 cm, stonky se pod váhou květů neprohýbají do stran. Tato vlastnost u starých, tradičních hortenzií chyběla.

Jak dlouho pokvetou

Jen výše zmíněné moderní odrůdy lze na jaře nakrátko ořezat na 15 až 20 cm, a přesto pak bohatě pokvetou. Vzápětí jim totiž vyraší nové výhony, které ihned nesou květní pupeny a nasazují po celou sezonu stále nová poupata,“ říká zahradník Martin Hraňo a dodává, že květy vás budou těšit až do zámrazu. Tuto vlastnost ocení právě lidé, kteří hortenzie pěstují v chladnějších podmínkách.

Kam s nimi

Moderní odrůdy lze pěstovat na záhonech, ale dařit se jim bude i v nejrůznějších nádobách na balkonech či terasách. Tyto rostliny milují lehký polostín, snesou však i výsluní. Čím více jsou ale na sluníčku, tím více je musíte zalévat. Jejich předností je také bohaté nasazení květů, které se dají použít i pro řez do vázy. Pravidelným odstříháváním odkvetlých hlav navíc podpoříte tvorbu nových květů. Hledáte další výhodu? Je to kompaktní tvar – šířkou a výškou pouze kolem 40 až 80 cm.

Jakou volit zeminu

Je důležité vědět, že stejně jako staré odrůdy, i moderní druhy potřebují kyselou půdu. Netřeba nad tím složitě dumat, použijte stejný substrát jako pro azalky. „Ideální je na počátku sezony přidat některé z moderních hnojiv, která se dlouhodobě a postupně uvolňují, a o hnojení se už nemusíte starat. Výjimku bych učinil jen u modré hortenzie, tam dohnojení speciálním přípravkem podpoří sytý modrý odstín,“ radí Martin Hraňo.

Připravila: Věra Hájková

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: zahradnictví Hraňo
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků