Právo

Novinky v zákoníku práce

Sbírání kytiček

Jaké výhody a nevýhody můžete očekávat od ledna 2012? Novela zákoníku práce přináší řadu změn, o kterých byste měli vědět.

Poslanci schválili novelu v září 2011 a slibují si od ní zpružnění pracovněprávních vztahů a zvýšení motivace zaměstnavatelů při tvorbě nových pracovních míst. Výsledek? Menší odstupné při ukončení pracovního poměru, výpověď za porušení léčebného režimu, přísnější podmínky pro zaměstnance, kteří porušují pracovní povinnosti nebo úpravy dohody o provedení práce – tyto a další úpravy nás čekají od nového roku 2012. K novinkám se vyjadřuje Mgr. Petr Husák, ředitel finančně poradenské společnosti DataLife.

Více pracovních míst pro sezonní zaměstnance
Na dohodu o provedení práce bude možné od ledna 2012 odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za kalendářní rok (dosud to bylo o polovinu méně). „Za těchto podmínek bude pro firmy snadnější vytvořit pracovní místo. Upravený zákoník práce jim pomůže lépe vykrýt potřebu sezonních zaměstnanců, nabídka práce bude dlouhodobější. Tuto novinku ocení například stavební firmy, které v sezoně nemohou zaměstnat na dohodu kvůli nízkému počtu hodin dostatek pracovníků a přitom je potřebují,“ míní Mgr. Petr Husák.


Lepší podmínky pro zájemce o dlouhodobější brigády
Jak dále řekl, novela zákoníku práce se vyplatí i zájemcům o dlouhodobější brigády nebo lidem, kteří potřebují vedle hlavního pracovního poměru druhé zaměstnání, například kvůli hypotéce. „Díky zdvojnásobenému časovému fondu si tak lidé mohou na dohodu o provedení práce vydělat legálně více peněz. Může to být do určité míry motivující alternativa pro občany pracující na černo, kterým za to navíc od nového roku hrozí až statisícová pokuta. Nelegálně odpracované roky jim mimo toho budou chybět během přiznávání starobního a invalidního důchodu.“

Vyhazov za porušení léčebného režimu
Novela zákoníku práce je v některých ohledech přísnější k zaměstnancům. Pracovníci, kteří nebudou dodržovat v době prvních 21 kalendářních dnů pracovní neschopnosti léčebný režim, mohou přijít o místo. Dosud jim hrozila maximálně dvacetitisícová pokuta a neproplacená nemocenská. Tato sankce má snížit počet simulujících zaměstnanců, kteří si nechávají po dobu tří týdnů od zaměstnavatele proplácet nemocenskou, aniž by byli skutečně nemocní. Průměrná délka neschopenky se letos pohybuje kolem 43 dní.

Volnější ruce firem při propouštění
Novela zákoníku práce hraje, podle ředitele finančně poradenské společnosti DataLife Mgr. Petra Husáka, zaměstnavatelům do karet ještě v jednom ohledu. Budou mít zjednodušené podmínky pro výpověď pracovníkům, kteří porušují pracovní povinnosti. „Firmy již nebudou muset problematické zaměstnance upozorňovat na odstranění pracovních nedostatků ani jim dávat čas na nápravu. Povinnost informovat je o možné výpovědi však zaměstnavatelům zůstane.“

Nižší odstupné při výpovědi
Další zásadní změny nás čekají i v odstupném při výpovědi z organizačních důvodů. Nově se bude řídit počtem let odpracovaných u daného zaměstnavatele. Pracovník, který je zaměstnán méně než jeden rok, má nárok na odstupné ve výši jednoho průměrného měsíčního výdělku. Pokud byl v pracovním poměru alespoň rok a méně než dva roky, získá dvojnásobek, a nad dva roky odejde s nejméně trojnásobkem průměrného měsíčního výdělku.

Náš tip: Novelu zákoníku práce platnou od ledna 2012 najdete na webu: http://socialnireforma.mpsv.cz/cs/, a to v sekci Státní úředník – Zákony ke stažení.

Připravila: Marcela
foto: DataLife
5. 1. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků