Sport

Nudí vás kola? Pořiďte si koloběžky

Je dobré mít alternativu i k takové stálici, jakou je pro rodinu kolo. Koloběžka už dávno není jenom hračkou pro děti. Milují ji teenageři i dospělí. Je stylem i dopravním prostředkem. Koloběžky si dnes pořizují celé rodiny – přidáte se?

Koloběžky jsou skladnější, když je nemáte možnost odložit do kolárny či do sklepa a musíte je držet v bytě, případně na balkoně. Snadněji se vejdou do auta, i když potřebujete do kufru hodit hned čtyři – pro celou rodinu. Jsou mnohdy zábavnější. Vnímáme je spíše jako hru než sportovní nářadí, na kterém bychom měli podávat výkony. Koloběžky nás chytají zas srdce stále více a rozhodně stojí za to si je pořídit. Nejlépe hned pro všechny členy domácnosti. Nabídka koloběžek mnohé překvapí.

Koloběžky pro sport i jako praktický dopravní prostředek 

Kdo se zatím na nabídku koloběžek nedíval, bude nejspíš překvapen. Koloběžky mají mnoho podob. Některé se hodí pro jízdu po asfaltu, jiné oceníte v terénu. Najdete i takové, na kterých můžete hravě jezdit i po sněhu. A proč ne! Zatímco na kole je to na sněhu přece jenom trochu nekomfortní a nebezpečné, koloběžka je pro zimu skvělá. I koloběžky dnes mohou být elektrické. Využívají se jako zdravý dopravní prostředek. V tomto případě oceňujeme i skládací koloběžky, se kterými není problém cestu do práce kombinovat s jízdou v městské či integrované hromadní dopravě. 

Freestyle koloběžky

Za samostatnou kategorii se považují freestyle koloběžky. Milují je děti i teenageři. Dá se na nich dovádět, ale jsou regulérním sportovním adrenalinovým nářadím. Freestyle parky jsou u nás již hojné, a tak si je se vším všudy užijí děti ve velkoměstech i v maloměstech. 

Koloběžky pro Freestyle jízdu charakterizuje obvykle odlehčený hliníkový rám a kvalitní malá kolečka. Předvést se na nich dá celá řada freestyle triků, ale bez problému se hodí i na popojíždění po zpevněných plochách. Freestylové koloběžky si je nutné vybírat vždy velice odolné. To proto, že při skocích se po fyzikální stránce hmotnost jezdce jeví dvojnásobnou až třínásobnou. V kvalitních koloběžkách je to již promítnuté do jejich parametrů, a tak freestylová koloběžka s nosností 80 až 100 kg počítá s tímto fyzikálním jevem a nosnost mluví skutečně o hmotnosti jezdce. 

Nepodceňte bezpečnost 

Ani jízda na koloběžce se neobejde bez chráničů. I když máme koloběžku pořád v myslích zapsanou spíše jako dětskou hračku, je to zcela stejně nevyzpytatelný „hřebec“ jako vaše kolo. Základní výbavou na koloběžku je helma. Zvažte též další chrániče. Pro freestyle jsou nezbytné.

Komerční prezentace
Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků