Na pravidelné očkování jsme chodili celé dětství a obávanou „včeličku“ jsme vždycky nějak přetrpěli. Jenže zatímco tehdy nám očkovací kalendář hlídali rodiče, v dospělosti si musíme pravidelné vakcíny hlídat sami. Schválně, víte, kdy máte jít na „tetanovku“?
Účinek některých vakcín, které jsme dostali jako děti, nám vydrží celý život. Jenže některé tak dlouhý účinek nemají. Již v pětadvaceti letech je potřeba zajít na první přeočkování proti tetanu, eventuálně i proti černému kašli, u kterých je pro udržení ochrany potřeba přeočkovávat každých 10 – 15 let. Nedávný výzkum prokázal, že si mnoho lidí „hlídá tetanovku“, ale s černým kašlem je to podstatně horší.
Přitom černý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí. Nejedná se přitom v žádném případě o vymýcenou nemoc. V České republice výskyt nemoci v posledních letech naopak vzrostl a pohybuje se na úrovni výskytu v 60. letech minulého století. Onemocnění se obvykle zpočátku podobá obyčejnému nachlazení, později pak bývá provázeno opakovanými záchvaty kašle, které mohou nemocného na řadu týdnů výrazně omezit v běžných aktivitách. Mezi časté komplikace patří zvracení, celkové vyčerpání a poruchy spánku. Část pacientů může také trpět dušností, potížemi s udržením moči a dalšími obtížemi.
Po prodělání černého kašle přetrvává ochrana zhruba 4 až 20 let, po očkování 3 až 12 let. Proti černému kašli se u nás plošně očkují jen děti, dospělí tak již obvykle chráněni nejsou. Na přeočkování proti černému kašli je výhodné si vzpomenout právě při potřebě prodloužení ochrany proti tetanu. Vhodným okamžikem je třeba první přeočkování proti tetanu v dospělosti ve věku 25 let. Pro obě nemoci je totiž doporučováno přeočkování v podobném intervalu a dá se proti nim očkovat jednou vakcínou. Jde například o kombinovanou vakcínu Boostrix, o které vám sdělí podrobnosti váš praktický lékař.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
23.7. 2012