Kultura

Opera v kině: Julius Caesar

Sbírání kytiček

Uznejte sami, zaletět si do New Yorku na operu by vás asi nenapadlo. A co takhle zajít si na ni do kina? Pokud vás tento žánr zajímá, nepřehlédněte, že v soboru 27. 4. od 17.45 hodin se v šestadvaceti kinech ČR odehraje přímý přenos Julia Caesara z Metropolitní opery NY.

Žánr: opera

Hrají: Hrají: Natalie Dessay (Kleopatra), Alice Coote (Sextus), Patricia Bardon (Cornelia), David Daniels (Julius Caesar), Christophe Dumaux (Ptolemaius)

Dirigent: Harry Bicket

Režisér inscenace: David McVicar

Hudba: G. F. Händel

Romantická podívaná o lásce římského vládce Julia Caesara a egyptské královny Kleopatry, dílo, jež si za Händelova života podmanilo Londýn, přichází do Metropolitní opery v nové inscenaci Davida McVicara. Titulní roli ztvární světový kontratenorista David Daniels, po jeho boku se jako exotická Kleopatra představí Natalie Dessay.

Zaujalo nás

Tradice přímých přenosů z Metropolitní opery do kin na celém světě, které spojují špičkové operní umění s nejmodernějšími technologiemi, začala v roce 2006. Do českých a moravských kin se diváci mohli na operu z MO poprvé přijít podívat v roce 2007.

Doporučujeme

Máte na sobotu jiný program? Pak vězte, že během května a června se uskuteční „přídavky“ v pražském kině Aero. Jde o výběr několika záznamů přímých přenosů z MO v New Yorku z této i předcházejících sezón.

2. května, 18:45 = Giuseppe Verdi: La traviata
V roli „nejslavnější dívky se špatnou pověstí“ se v Met poprvé objevil miláček publika Natalie Dessay.

9. května, 18:45 = Giuseppe Verdi: Maškarní ples
Marcelo Álvarez ztvárňuje rozpolceného krále, Sondra Radvanovsky krásnou Amélii, objekt jeho skryté touhy, a Dmitrij Hvorostovsky jejího podezíravého manžela. Kathleen Kim vystupuje v roli pážete Oskara a Stephanie Blythe zpívá věštkyni Ulriku.

23. května, 18:45 = Gaetano Donizetti: Nápoj lásky
Anna Netrebko a Matthew Polenzani zaujmou v nové inscenaci jedné z nejpopulárnějších komických oper na světě v režii Bartleta Shera.

6. června, 18:45 = Jules Massenet: Manon
Francouzské zpracování slavného příběhu Manon a rytíře des Grieux je další šancí, při které můžete vidět ve vysokém HD rozlišení ruskou hvězdu Annu Netrebko, tentokrát s polským tenoristou Piotrem Beczalou.

11. června, 18:45 = Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni
Mozartova nesmrtelného antihrdinu v Met poprvé ztvárnil mladistvý Mariusz Kwiecien. V inscenaci se mimo jiné představí i slovenský basista Štefan Kocán.

20. června, 18:45 = Gaetano Donizetti: Marie Stuartovna
Mezzosopranistka Joyce DiDonato se zhostila belcantové role odsouzené královny Marie Stuartovny, Alžbětu I ztvárňuje Elza van den Heever.


Připravila: Marcela
Foto: archiv Aerofilms (z opery Julius Caesar)
26. 4. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků