Oslavte čínský nový rok v pražské restauraci SaSaZu

Rok prasete začíná 5. února a vy ho můžete oslavit s autentickým menu od šéfkuchaře Andyho Tana.

Oslavte čínský nový rok v pražské restauraci SaSaZu
Dalších 5 fotografií v galerii

Podle čínské tradice můžete také na symbolický strom přání zavěsit obálku s kartičkou, na kterou napíšete, co byste si v novém roce nejvíce přáli 


Oslavy letošního čínského nového roku začaly 28. ledna a potrvají až do 19. února a v jejich průběhu vstoupíme do roku prasete. Oblíbená pražská restaurace SaSaZu si pro vás připravila speciální menu na oslavu čínského nového roku, které v restauraci můžete ochutnat od 5. do 12. února 2019. Na strom přání si pak můžete pověsit obálku s vaším tajným přáním. 


Pro oslavy čínského nového roku připravil šéfkuchař restaurace SaSaZu speciální menu, které v sobě nese tradice pokrmů podávaných v rámci oslav v Číně. Každá položka v menu má hlubší smysl, dokonalá chuť a celkový smyslový požitek jsou pak samozřejmostí. Rýže zajišťuje harmonii, červené chilli papričky štěstí, knedlíčky Dim sum symbolizují bohatství a nudle pak zase dlouhý život. V menu se prolínají chutě typické pro Asii a naleznete v něm pokrmy z ryby, mořských plodů, ale také kuřecího masa a prémiového USDA Prime hovězího maso. 


Speciální menu můžete v SaSazu ochutnat od 5. do 12. února za cenu 3 500 Kč pro dvě osoby a najdete ho v naší fotogalerii. Pokud máte zájem, zarezervujte si stůl www.sasazu.com/cs/reservations


A jak oslavy probíhají v Číně? 

V první fázi se lidé věnují modlitbám a úklidu svého domova, který symbolizuje odstranění všeho špatného a čistý vstup do nového roku. Opravdové oslavy nového roku začínají 5. února a potrvají až do 19. února. Cílem je slavit a užít si toto období. 


Oslavy mají svůj základ v konfucianismu, který zdůrazňuje slušné chování a respekt, v úvahu se bere věk, status a postavení jednotlivců. Nejdříve se navštěvují prarodiče na straně otce (na straně matky se navštívit nesmí, to by značilo problémy v rodině) a samozřejmě se nesmí zapomenout na dárky. Za odměnu potom mladí od starší generace dostávají červené obálky s penězi, které symbolizují přání štěstí do nadcházejícího roku. Nejdříve ale musí mladí pokleknout a položit hlavu na zem mezi své ruce jako důkaz absolutního respektu ke starší generaci. Toto se nazývá Kowtow (磕头—kē tóu) a doslova to znamená tlouct hlavou o zem. Je potřeba vykonat tři takové kowtow. Současná mladá generace také dává červené obálky svým svobodným přátelům s přáním, aby si v novém roce našli životního partnera. 


Oslavy nového roku začínají silvestrovskou večeří, která je nejdůležitějším setkáním rodiny v průběhu celého roku. Pak přichází Nový rok, který má silně zakořeněné tradice. Jejich symbolem je strom - živý a neuvěřitelně moudrý. Dokáže se přizpůsobit každému přírodnímu i lidskému vlivu. Nejde proti nikomu, nýbrž jde svou vlastní cestou. Právě na tento živý strom zavěšují Číňané svá tajná přání. A takový strom na vás bude čekat i v rastauraci SaSaZu. 


Vyvrcholení všech novoročních oslav je lampionový festival nebo-li Yuan Xiao (元宵节—yuán xiāo jié), který letos proběhne 19. února. Tato tradice začala před více než 2 000 lety a je oslavou vzájemných setkání a pospolitosti. Dodnes se zachovávají starodávné spirituální tradice, jako pozorování měsíce, rozsvěcení lampiónů, hádanky, lví a dračí tance a k tomu všemu se pojídají rýžové knedlíčky, které jsou plněné sirupem a pastou z červených fazolí a černého sezamu. Mohou být připravené na páře nebo osmažené. Lampionový festival je oslavou toho, že jsou lidé spolu a všichni tak vyjdou do ulic. Festival má své dávné základy ve zvyku, kdy se lidé scházeli venku a společně dávali dárky bohům. Rozsvícená lampa vedle dárků reprezentovala místo pro boha. 


Letošní rok je podle čínského horoskopu rokem prasete, které je dvanáctým zvířetem čínského zvěrokruhu. Podle dávné báje jsou zvířata řazena podle toho, jak postupně přicházela na hostinu s císařem. Prase přišlo jako poslední, protože zaspalo. Jiná verze zase říká, že dům prasete rozbil vlk a proto ho prase muselo opravit a přišlo tak pozdě. Prase je zemské znamení a je to znamení yinové. V Číně je symbolem bohatství. Lidé narození ve znamení prasete jsou dobří lidé a mají v životě štěstí. Roky prasete: 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019.


KP
Foto: SasaZu

DISKUZE K ČLÁNKU

2

neslavím naše svátky natož čínský

ODPOVĚDĚT

7

neslavím jen velikonoce, ale je to daleko

ODPOVĚDĚT

3

Pro mě je to daleko, ale bude to zajímavá akce.

ODPOVĚDĚT

5

slavit tam nebudu, ale pojedu do Prahy půjdu se podívat

ODPOVĚDĚT

2

Stůl si určitě rezervovat nebudu.

ODPOVĚDĚT

5

taky mám Prahu daleko, abych si rezervovala stůl

ODPOVĚDĚT

3

Zajímavé, ale určitě tam slavit nebudu...

ODPOVĚDĚT

1

Zajímavé čtení.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Oblíbená restaurace SaSaZu opět potěší festivalové hosty

Oblíbená restaurace SaSaZu opět potěší festivalové hosty

Oblíbená restaurace SaSaZu otevře v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary již počtvrté svou pop...

Prožijte romantickou valentýnskou večeři v SaSaZu

Prožijte romantickou valentýnskou večeři v SaSaZu

Přemýšlíte, kam zajít se svou láskou na svatého Valentýna?

Speciální novoroční menu v SaSaZu

Speciální novoroční menu v SaSaZu

Pokud máte rádi asijskou kuchyni, nenechte si ujít speciální novoroční menu v SaSaZu.

Prožijte romantickou valentýnskou večeři v SaSaZu

Prožijte romantickou valentýnskou večeři v SaSaZu

Den svatého Valentýna se každoročně slaví 14. února a jak všichni víme, je to den...

Pražská restaurace SaSaZu přichází v rámci Manifesto Smíchov s novým konceptem asijského Bistra Yazu

Pražská restaurace SaSaZu přichází v rámci Manifesto Smíchov s novým konceptem asijského Bistra Yazu

Yazu přináší to nejlepší z asijské „street“ kuchyně ve fine dining podání šéfkuchaře Ari ...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz