Rodina

Podzimní úklid zahrady a její zazimování

Před příchodem zimy je důležité připravit zahradu a uklidit ji. Abyste na nic nezapomněli, přinášíme vám praktické tipy, jak s lehkostí zvládnout podzimní úklid zahrady.

Shrabejte popadané listí

Listí na zahradě je dobré uklízet pravidelně, aby se pod nimi nevytvořila plíseň. Ta by mohla trávník poškodit a na jaře by tráva byla plná lysých a plesnivějících míst. Na shrabání listí lze použít hrábě, vysavače anebo fukary.

Ostříhejte živý plot

Pomocí nůžek na živý plot přistřihněte živý plot. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou také pořádně zalijte všechny keře a stromky. Kořeny stromů přikryjte kůrou. Ta ochrání půdu před mrazem a zároveň zabrání růstu plevele.

Posekejte trávník

Nepodceňujte přípravu trávníku na podzim a zimu. Koncem října anebo začátkem listopadu trávník naposledy posečte, ale tentokrát nechte trávu o trochu vyšší. Před zimou byste měli trávníku věnovat speciálních péči. Pokud je přelitý, což se může stát v případě častých dešťů a automatického zavlažování, posekejte ho do výšky maximálně 5 cm. Provzdušněte ho vertikutátorem s drátky, který trávu pročeše a zbaví hub. Naopak vysušený trávník posekejte do výšky maximálně 6 cm a na provzdušnění použijte vertikutační hrábě s drátky, které vyčešou suchou trávu. V rámci podzimní péče můžete trávník postříkat proti zimním plísním a na přilepšení ho můžete poprášit trochou kompostu. Vždy to dělejte přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné kusy.

Ostříhejte růže

Než přijde zima, nezapomeňte růže a jejich výhonky zastřihnout. Keříkové růže zkraťte pomocí speciálních nůžek. Odstraňte všechny výhonky, které jsou nemocné, zlomené a poškozené. Zimu nepřežijí a rostlinu by oslabily. Po zastřihnutí zakryjte výhonky zeminou nebo kompostem do výšky 15 – 20 cm. Nepoužívejte půdu z okolí keře, abyste nepoškodili její kořeny. Na přikrytí růží jsou ideální jehličnaté větve ze smrku či jedle, které zabrání zmrznutí keře. U stromových růží dbejte na jejich zabalení. Korunu stromu zabalte do netkané textilie nebo pytloviny. Pevně ji přivažte, aby se během zimy neodhrnula. V žádném případě nepoužívejte černou textilii nebo fólii, rostlina by se pod vlivem slunečního záření zapařila a zplesnivěla.

Zrušte a zryjte záhony

Záhony, o které jste se během roku starali, se budou pomalu ukládat na zimní spánek. Jako první  zrušte záhony celeru a petržele. V zemi může zůstat mrkev, zelí, pórek, červená řepa nebo černý kořen. Mírné mrazy zvládne také růžičková kapusta, čínské zelí, polníček, špenát. Všechny rostliny chraňte vrstvou listí. Před zimou všechny záhony zryjte a zbavte plevele. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu můžete také jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny.

Postarejte se o bylinky a trvalky

Listy bylinek můžete otrhat a usušit. V zimě se vám budou hodit do jídla nebo do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj můžete nechat přes zimu venku, jen je pečlivě zahrabte do listí, aby přes zimu neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

Kompostujte

Pro dosažení dobrého výsledku kompostování dbejte na to, aby byl materiál při plnění kompostéru co nejpestřejší a suchý se dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané prostředí, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem. Do kompostu můžete přidat biologický kuchyňský odpad, posekanou trávu, suché listí, odřezky z živého plotu a keřů, zbytky květů i odřezky ze stromů. Hodnotný humus, který vznikne kompostováním, se hodí na zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života.

Vysazujte

Nejdříve jsme poradili záhony zrušit a nyní máte vysazovat? Ano, opravdu to tak je. Na podzim se mnoho rostlin sklízí, ale cibuloviny a ovocné stromy se sázejí. Říjen je ideální čas pro tulipány, krokusy, narcisy a hyacinty. Od poloviny října také můžete začít vysazovat jabloně, hrušně, višně, borůvky nebo exotické kiwi a fíkovník.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: tiskové materiály Hornbach
Zdroj fotografií: Hornbach

Diskuze: příspěvků