Kosmetika

Peptidy v kosmetice: zjemňují mimické vrásky a dokáží simulovat účinky botulotoxinu

Sbírání kytiček

Slovo peptid působí v kosmetickém průmyslu téměř jako zaklínadlo. Mnohdy jsou peptidům přisuzovány až zázračné omlazující účinky. O co se vlastně z hlediska struktury jedná a proč jsou právě peptidy tak účinné?

Účinky peptidů

Peptid je organická sloučenina, která vzniká spojením několika aminokyselin do řetězce. Aby tento řetězec mohl být nazýván peptidem, musí obsahovat maximálně 100 aminokyselinových jednotek. Cokoliv „většího“ se již nazývá protein (bílkovina). Účinky jednotlivých peptidů se odvíjí od jejich struktury. Obvykle od nich očekáváme anti-age účinky, ať se jedná o stimulaci syntézy našeho vlastního kolagenu, zhutnění či zpevnění pokožky, zabránění glykace (pigmentaci), zklidnění a eliminaci zarudnutí. Poslední generace peptidů dokonce dokáže simulovat účinky botulotoxinu a velmi rychle zjemnit mimické vrásky.

Tyto drobné molekuly mají roli jistého messengera. Svojí interakcí s příslušnými receptory v pokožce dokáží vyvolat metabolické procesy, jejichž „následky“ zmiňuji výše. Velmi zjednodušeně řečeno peptidy dokáží nastartování regeneračních procesů v podstatě přikázat. Jedná se tedy o jedny z nejvíce účinných látek používaných v kosmetice.

Většinu z vás jistě zajímá, co máte hledat na obalu výrobků. V názvu se vždy v nějaké modifikaci objeví název peptide. Pár příkladů pro vás.

Hledáte-li účinky podobné botulotoxinu, na obale najdete tyto názvy:

  • SH-Peptapeptide-5
  • Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate
  • Acetyl Hexapeptide-8
  • Acetyl Octapeptide-3

Původ peptidů

Co se však o peptidech příliš často nezmiňuje je jejich původ. Ačkoliv existují i peptidy přírodního původu vzniklé například fermentací, obvykle jsou tyto látky vyráběny synteticky. To samozřejmě neznamená, že by se jednalo o peptidy druhé kategorie. Je tomu právě naopak.  Mnohdy je nutné udělat přesně definovanou účinnou molekulu, která se sama o sobě v přírodě nevyskytuje. Jednotlivé aminokyseliny, ze kterých se peptid skládá, jsou sice látky přírodní, jejich spojení do řetězce proběhne již pomocí špičkové organické technologie. Pouze tak lze obvykle připravit „molekulu na míru“, která bude mít potřebný efekt.

 

Autor: formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Ing. Lenka Průšová

Po absolvování programu na univerzitě Vrije v Bruselu se stala nejmladší hodnotitelkou bezpečnosti kosmetiky v ČR.

Zdroj informací: formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky Ing. Lenka Průšová, Canneff.com
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků