Rodina

Podzim na zahradě

Chystáte se na poslední sklizeň zeleniny a přípravu prázdných záhonů na zimu, až vám dají vale i okrasné květiny? Poradíme vám jak na to. A navíc přidáme tip, čím si vyzdobit truhlík a jak se postarat o skalku.

Po sklizni ovoce a zeleniny si sice rovněž zasloužíte odpočinek, ale ještě chvíli vydržte. Uvolněné záhony je třeba dobře připravit, abyste s nimi na jaře měli co nejméně práce.

Půda

Pro zlepšení a půdy použijte rašelinu, která zeminu ještě prokypří a provzdušní, případně upraví pH. Co se doporučuje? Promíchat ji s původní půdou v poměru: na 10 m2 zeminy přidejte 30 až 70 litrů rašeliny. A proč vsadit na rašelinu? Poutá na sebe slunce, půda se zahřívá, přitom se však z ní nevypařuje voda. Navíc zabraňuje šíření chorob, které napadají kořeny rostlin.

Rytí místo posilovny

Vezměte si rýč, který má širší a ostrou čepel, a pusťte se do práce. Prázdné záhony zryjte na hloubku rýče. Nejdou vám zpracovat velké hroudy? Nevadí, nechte je ležet na záhonech a spolehněte se na mráz, který je „rozbije“; na jaře pak půdu snadno zpracujete. Společně s rytím lze zapravit i hnůj, který přemrzne a další rok poskytne rostlinám přirozené živiny.

Vybarvěte si truhlíky

Nemusíte smutnit, že vám osiřely záhony, i zahrádku jako dlaň ještě stihnete „obarvit“. Pěstovali jste přes léto tradiční balkonovky? Nyní je můžete vyměnit za jiné rostliny. Krásné palety se dočkáte kombinací více druhů, například macešek, aster, jiřin, vřesů či vřesovců nebo zimostrázu. Nebojte se vysazovat je hustěji, na 80 cm dlouhý truhlík klidně použijte až 6 rostlin. Výsadba je ideální ještě během září nebo začátkem října. Nastane-li silný mráz, chraňte rostliny netkanou textilií.

Máte na zahradě skalku?

Pak se snažte skalničkám usnadnit přicházející chladné období. Průběžně z nich odstraňujte spadané listí, které by se mohlo stát zdrojem houbových chorob a škůdců. Některé druhy, jako třeba lewisie nebo hořce, chraňte i před sněhem po celou zimu, pomůžou vám například skleněné tabule, které podložíte kameny. Přírodní ochranu poskytnou větvičky jehličnanů, které šikmo zapíchnete po obvodu skalky a další v lehké vrstvě rozprostřete na samotné rostliny. U okrasných travin a některých rozchodníků se nabízí vyrobit kryty z polystyrénových bedýnek; tito zástupci skalniček totiž spíš shnijí než vymrznou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: OBI
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků