Rodina

Podzimní péče o trávník: Jak správně vertikutovat

Po horkém a suchém létě si zaslouží trávník vaši pozornost, aby byl na další sezónu opět v kondici. Před zimou se proto zaměřte na jeho správnou vertikutaci. Je základem péče o zdravý a hustý trávník.

Proč a kdy trávník vertikutovat?

Vertikutací docílíte rozrušení povrchu, zajistíte zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříte kořenový systém a omezíte tvorbu mechů a travní plsti. Vertikutovat je vhodné ideálně 2x ročně, na podzim a na jaře. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách a počasí, teplota by neměla nikdy klesnout pod 8 stupňů. Špatně provedená vertikutace se projeví delší dobou nutnou k regeneraci trávníku. Půda nesmí být promáčená, aby nedocházelo k vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Také by ale neměla být vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože nezaříznou. Nejlepší období nastává cca 2 dny po dešti.

Jak trávník na vertikutaci připravit

Pár dnů před vertikutací můžete na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech. Před samotnou vertikutací pak z trávníku odstraňte nečistoty (listí, větve, klacíky). Pokud je trávník zanedbaný a zhutnělý, lze vertikutovat v podélném i příčném řezu. Organické zbytky po vertikutaci z trávníku posbírejte do sběrného koše vertikutátoru nebo pečlivě shrabte hráběmi.

Podle čeho vybírat vertikutátor?

Dnes jsou v nabídce vertikutátory s několika druhy pohonů. Hodně rozšířené jsou elektrické vertikutátory, jejichž používání je velice snadné a jsou téměř bezúdržbové. Pokud je však potřeba vertikutovat plochy bez dostupnosti elektrické energie nebo plochy členité a větší, hodí se k této práci vertikutátory poháněné spalovacím motorem. A pokud disponujete menší plochou a jen se vám nechce dávat pozor na elektrický přívodní kabel, může být vhodným pomocníkem akumulátorový vertikutátor.

Jak postupovat po vertikutaci

Po vertikutaci si všimnete prázných míst v trávníku, která doplňte trávníkovým substrátem, dosejte a lehce přihrňte hráběmi. A protože i trávník potřebuje výživu, je vhodné jej přihnojit. Samozřejmě je nutné ošetřený trávník dobře zalít, aby půda s novou travní výsadbou nevysychala.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Hecht
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků