Zdraví

Posilněte svou imunitu: podívejte se na látky které ji ovlivňují 1. díl

Imunita neboli schopnost ubránit se antigenům z vnějšího nebo vnitřního prostředí, je soubor reakcí, které zajišťuje imunitní, nervový a hormonální systém.

Naši imunitu oslabuje stres, nedostatek spánku, nedostatek živin ve stravě (minerály, bílkoviny, vitamíny), oxidační stres nebo špatné životní prostředí. Vitamíny a minerály, které ovlivňují naši imunitu: 

Vitamín C 

Vitamín C (kyselina askorbová) je jedním z nejdůležitějších vitamínů v našem těle. Má antioxidační účinky, podílí se na tvorbě hormonů, snižuje hladinu cholesterolu, je nezbytný pro svaly, kosti, cévy i kůži. Všichni vědí, že vitamín C nebo alespoň ovoce s jeho vysokým obsahem pomůže při nemoci nebo jako prevence před ní. Působí jako ochrana tkání a orgánů před chronickým zánětem, oxidačním stresem a je potřebný pro syntézu kolagenu, který nám mimo jiné napomáhá k lepšímu hojení ran. Bohatý zdroj vitamínu C v potravě: citrusové plody, rakytník, černý rybíz, šípky, kapusta. 

Zinek

Je nezbytný pro náš , imunitní systém, reprodukci, tělesný růst a vývoj neurologické funkce. Má vliv i na metabolismus cukrů, tuků, bílkovin, vitamínů a hormonů. Je důležitý pro normální vývoj pohlavních orgánů, je důležitý pro náš reprodukční systém a pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu v krvi. 

Selen

Selen má protizánětlivý účinek a kromě pozitivního účinku na imunitní systém je významným antioxidantem. Zároveň zlepšuje obranyschopnost organismu vůči virové a mikrobiální infekci. Ovlivňuje také tvorbu spermií a štítnou žlázu. Jeho nedostatek, ale i nadbytek tělu neprospívá. Selen obsahují obiloviny, luštěniny nebo ořechy. 


Železo 

Železo je důležitá minerální látka, kterou si náš organismus nedokáže sám vyrobit. Musíme ho tělu pravidelně dodávat. Pokud náš jídelníček neobsahuje dostatek železa, musíme ho tělu dodávat uměle. Železo dodává tělu energii, proto lidé trpící chudokrevností jsou častěji unavení a celkově velmi slabí. Aktivuje některé enzymy, katalyzuje syntézu karnitinu, hormonů a je prekurzorem vitamínu D. Jeho dostatečný příjem by měli dodržovat zejména vegani, vegetariáni a ženy. Železo obsahují luštěniny, červené maso, sušené ovoce, listová zelenina, ryby. 


O naši imunitu bychom měli soustavně pečovat, zařadit pravidelný sport, dbát na kvalitní spánek (7-8 hodin) a dodávat tělu potřebné vitamíny. Měli bychom mít na paměti, že imunita se vyvíjí s věkem nebo s ním naopak klesá. Nečekejte ale okamžitou změnu. I v případě doplňků stravy se dostaví výsledky minimálně v řádech týdnů. 


Nejsme-li schopni veškeré potřebné vitamíny a minerály dodat tělu prostřednictvím stravy, měli bychom sáhnout po kvalitních, a hlavně přírodních doplňcích, které nám nezatíží naše orgány a podpoří imunitu. Příkladem je moringa z Filipín, kapsle nebo čaje dodají vašemu tělu nálož antioxidantů, živin i minerálních látek. Podívejte se na nabídku na www.herbandme.cz, uvedete-li kód MEZIZENAMI12 dostanete 10% slevu na všechny produkty. Moringu z Filipín můžete koupit i na eshopu DrMax.


Komerční prezentace
Zdroj: Herb and Me
Foto: Herb and Me


Diskuze: příspěvků