Zdraví

Pozor na příliš suchý vzduch

Sbírání kytiček

Světová organizace WHO odhaduje, že až 90 % času trávíme v budovách. A protože v době koronavirové krize pobýváme většinu doby doma, měli bychom v naší domácnosti dbát na správné ovzduší. Je důležité se zaměřit nejen na správnou teplotu a čistotu vzduchu, ale také na optimální vlhkost. To vše ovlivňuje naše zdraví v různých směrech.

V zimních měsících je otázka zdravého vzduchu ještě palčivější než během zbytku roku, jelikož se méně větrá, a navíc chladný vzduch, proudící zvenčí při otevřeném okně, ale i špatně utěsněnou fasádou či dveřmi, pojme méně vlhkosti než ten teplý. Vše potom zpečetí zapnuté topení, přispívající k dalšímu vysušování. Ideální vlhkost se pohybuje okolo 50 %, pokud klesne pod 40 %, je již vzduch považován za suchý. V přetopené domácnosti tato hodnota může dosahovat dokonce pouhých 20 %. To s sebou přináší celou řadu potíží.

Jak nám suchý vzduch škodí? 

Přesušený vzduch během topné sezóny škodí lidskému tělu v mnoha směrech, obzvláště citliví jsou na něj alergici a děti. Nedostatečné zvlhčení dýchacích sliznic dráždí ke kašli a může snižovat obranyschopnost organismu. V době, kdy na nás navíc útočí viry a bakterie, je proto potřeba brát na tento fakt zřetel. Zvláště, pokud již onemocnění propukne, je zvýšení vlhkosti vzduchu důležitou součástí léčebného procesu, protože podporuje vykašlávání a uvolňuje hlen. 

Pozor na syndrom suchého oka 

Problematika suchého vzduchu se může odrazit i při potížích s očima. „Pobyt ve vytápěných prostorách se suchým vzduchem může nadměrně narušovat tvorbu slzného filmu. Pokud trpíte syndromem suchého oka, vaše potíže se mohou v zimě násobit,“ upozorňuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. „Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly,“ doplňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. Očím pomohou takzvané umělé slzy. 

Pokožka i vlasy trpí 

Suchý vzduch neprospívá ani pokožce. Může být jednou z příčin, proč během zimních měsíců dochází ke zhoršování stavu atopického ekzému. Vysušená pleť má navíc i negativní dopad na krásu – zvýrazňují se vrásky, narušuje se přirozená ochranná vrstva a dochází k dehydrataci pokožky. Zároveň dochází také k popraskání rtů nebo vysušování vlasů. „Vlasy v zimě slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem,“ upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Pomoci můžou různé kosmetické přípravky, zaměřené na hydrataci.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Guideline
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků