Rodina

Práce na zahradě na podzim: výsadba, uskladnění úrody i zazimování zahrady

Podzim je ve znamení práce na zahradě a příprav na zimu.

Uskladnění úrody

I na podzim si užíváme posledních plodů naší práce. Podzimní sklizeň bývá většinou bohatá a přebytky je potřeba zpracovat, případně uskladnit. Kdo má k dispozici sklep, má ideální podmínky. Ten je ale před uskladněním nutné dobře připravit, aby v něm ovoce neshnilo. Základem je sklep vyvětrat, ideálně v noci, aby se v něm ochladil a zvlhčil vzduch. Dále doporučujeme prostor před podzimní sklizní pořádně uklidit, vybílit a vysířit. 

Pro podzim jsou typické hrušky, jablka nebo švestky, ořechy, a poté tykvovitá zelenina. Nebojte se ale ani rajčat či paprik, které mohou postupně dozrávat až do prvních mrazíků. Ty byste měli sklidit ve chvíli, kdy denní teplota klesá pod 10 stupňů. Nedozrálé plody můžete nechat dozrát doma v pokojové teplotě.

Podzimní výsadba 

Nejen jaro, ale i babí léto a podzim jsou obdobím výsadby rostlin. „Před výsadbou je potřeba půdu připravit, aby měly rostliny dostatek živin, ale i podmínky pro dobré zakořenění a uchycení. Půda by se proto měla provzdušnit podle typu vysazovaných rostlin. Pokud není půda dostatečné kvalitní, je možné ji vylepšit přidáním kompostu, případně jí pomozte podzimním hnojením, které se však může svým složením lišit od hnojení doporučeného v letních měsících,” radí Josef Jančář, odborník na výživu rostlin a půdy z Escube. 

Podzim je ideální doba pro výsadbu jarních cibulovin, které svým kvetením ohlašují příchod jara. Vhodné je vysadit ale i užitkové rostliny, jako je například česnek nebo jahody. Dokonce i různé druhy zeleniny je lepší vysadit už před zimou. Například mrkev, ředkvičky, špenát nebo raný salát zvládnou během podzimu lépe zakořenit a radost vám udělají velmi brzy z jara. 

Vhodné je zasadit také prostokořenné ovocné stromy, které se uchytí lépe na podzim než na jaře. Jedná se například o jabloně, hrušně, třešně, višně, švestky nebo ořešáky. Ty je vhodné začít sázet od poloviny října. 

Postupná příprava na zazimování zahrady 

Zkracující dny o sobě dávají znát a je proto potřeba zahradu začít připravovat na přicházející zimu. Postupně se uvolňuje místo na záhonech a je čas začít myslet i na půdu, která rostliny celou sezónu živila. Záhony je dobré nejprve pořádně vyčistit a zbavit plevele. A nakonec půdě vrátit vše, co si z ní pěstované rostliny vzaly. Ideální je ještě před zimou záhon osít tzv. zeleným hnojivem – tedy směsí rostlin, které za několik týdnů posekáme, necháme zavadnout a zapracujeme do půdy. Podobně poslouží i kompost. Před zimou není vhodné zarývat hnojiva příliš hluboko, organická složka také ochrání půdu proti holomrazům a zbytečné ztrátě živin. 

Při úklidu zahrady myslete i na drobné živočichy 

Nejchoulostivější rostliny je vhodné na zimu přesadit a uskladnit je na suchém místě. Většinu trvalek zastřihněte nízko u země a pokryjte je chvojím, které je ochrání proti mrazu. Jsou ale rostliny, které zastřihávat nepotřebují – sem patří například stálezelené trvalky, u kterých stačí odstranit zbytky květenství a uhnilých listů. Nestříháme ani okrasné trávy, které vaši zahradu přes zimu krásně vyzdobí.

Nezapomeňte poklidit všechno náčiní a vypustit nádrže s vodou. Při úklidu zahrady ale nemusíte být zcela důslední. Nechte na klidném místě hromádku opadaného listí a dřeva, která poskytne skrýš malým živočichům. Ptákům zase dobře poslouží suché semeníky trvalek.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Escube.eu
Foto: Lumix2004 Pixabay


Diskuze: příspěvků