Děti

Kouzelný advent a Vánoce pro děti: adventní tradice i tvoření

Kouzlo Vánoc patří pro mnohé z nás do vzpomínek, které nikdy nevyprchají. Jiskřící sníh, zvonky, sáňky, perníčky, táta a máma, teplo domova. Pamatujete? Přinášíme vám nápady, jak dětem připravit nezapomenutelné Vánoce.

Adventní těšení

Začněte s Vánoci tak jako naše prababičky: s adventním věncem celá rodina pohromadě letos už 27. listopadu. A protože je advent čas rozjímání a zpomalení běhu života, můžete přidat ještě jeden chod, třeba nedělní adventní čaj o páté. Navíc můžete stoly ozdobit svícínky z jablek se zapíchanými špejlemi a ovocem na nich.

Nechte děti, aby taky přispívaly k přípravě na Vánoce. Mohou vám vyrobit adventní kalendář s drobnostmi (osvědčený materiál jsou krabičky od sirek, plátěné či papírové pytlíčky s obrázky a čísly), naplánovat úklid pokojíku, vyrobit svícny, ozdobit okna nebo vybrat 10 nejhezčích koled, které se letos budou u vašeho stromečku zpívat.

Tajemné postavy adventu

Ukažte dětem kouzlo dalších adventních tradic – oživte znovu adventní postavy (vyhledejte si jejich fotky), které se za soumraku vkrádají do bytu.

  • Hned 4.prosince přichází Barborka: ta s bonbóny v ruce a s cílem navodit u dětí vánoční atmosféru.
  • Po ní následuje známý Mikuláš ve trojici s andělem a čertem.
  • 13. prosince vchází Lucie: ta kontroluje, zda se děti postí a zda je všude čisto a uklizeno, dobře ji můžete využít jako motiv k úklidu dětského pokoje. Nezapomeňte, že není cílem děti děsit.

Vánoční rodinné chvilky

  • Najděte si před Štědrým dnem čas a zpívejte třeba u pečení cukroví s dětmi koledy.
  • Čtěte vánoční příběhy
  • Stavte společně betlém – nechte děti, aby u toho vyprávěly příběhy – co tam asi dělá ta pasačka hus? Kde se tam vzal ten pekař?
  • Nastudujte staré zvyky spojené s věštěním toho, co nás čeká další rok (jaká bude úroda a počasí, koho si vezmu, kam se vydám, sejdeme se všichni?)
  • Bude-li sníh, vězte, že patří k nejsilnějším vánočním vzpomínkám, tak ho využijte

Štědrý večer

Vyjděte s rodinou před dveře a hledejte první hvězdu – to je čas, kdy se tradičně zasedalo ke štědrovečerní večeři. Pod stolem položená sekyra pro sílu na příští rok, prostřeno o jeden talíř navíc pro neznámého poutníka, jablíčka (před rozkrojením můžete oloupat slupku do spirály a házet s ní pro věštění, koho si nezadaní u vás doma vezmou), oříšky, lodičky ze skořápek i házení střevícem přes rameno. Kromě toho také zvoneček, kterým se hlásí Ježíšek, společné zpívání koled kolem stromečku (pokud máte, dejte každému do ruky aspoň bubínek nebo dvě lžičky, kterými cinká o sebe a doprovází zpěv) a nebo rituál, kdy vždy jen jeden z rodiny rozbaluje dárek a ostatní ho pozorují.

Autor: Kateřina Hořavová

Zdroj informací: EDUin
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků