Zdraví

Probuďte své spermie k životu

Sbírání kytiček

Žijeme ve 21. století. Máme velmi dobrou životní úroveň, cestujeme po celém světě. Protipólem toho všeho je stále se zvyšující špatné životní prostředí, vyšší míra stresu, méně pohybu, chemicky ošetřené potraviny a více nových nemocí.

Užíváme si tohoto pohodlného života a prosazujeme názor, že je třeba nejprve cestovat, finančně se zajistit, zařídit si vlastní bydlení a pořízení potomka zcela plánovitě odkládáme na pozdější dobu. Máme spoustu času, avšak po letech najednou zjistíme, že už nám bylo 35 let a marná snaha o otěhotnění už trvá půl roku, rok, dva roky.

Ženy si uvědomují, že něco není v pořádku, a začnou se zajímat o své zdraví. Absolvují několik návštěv u svého gynekologa, a když se stále nedaří, navštíví se svým partnerem specializované pracoviště, které se léčbou neplodnosti zabývá. Je to pracoviště, kam zvláště muži chodí s velkou nevolí a hlavně se strachem, jak dopadne jejich vyšetření. Stále kolují předsudky, že když se nedaří ženě otěhotnět, je chyba pouze a jen na její straně. To je ale velký omyl. Stále více neplodných párů navštěvuje centra asistované reprodukce právě proto, že muži nemohou oplodnit své partnerky. Ne že by nechtěli, ale proto že nemohou. Kvalita jejich spermií je stále horší a horší.

Co způsobuje tento stav

Jak už jsem se zmínil, je to nekvalitní životní prostředí, máme málo pohybu, jíme nezdravě, jsme ve stresu, kouříme a pijeme alkohol. Svůj stav si také můžeme zhoršit častou návštěvou sauny, nošením těsného neprodyšného spodního prádla a oblečení. V neposlední řadě to mohou být genetické vady, nesestouplá varlata, zánětlivé procesy a řada dalších nemocí.

To vše jsou obecné předpoklady k tomu, aby našich spermií bylo málo, byly špatně pohyblivé a nekvalitní. Asi vás nyní napadá otázka, zda se může kvalita spermií ovlivnit tak, aby byly oplodnění schopné. Na tuto otázku získáte odpověď právě v centru asistované reprodukce, které vám provede podle druhu obtíží příslušná vyšetření.

V každém případě doporučuji všem mužům, aby se více pohybovali, měli více pohybu na čerstvém vzduchu, nekouřili a nepili alkohol. Také je důležité mít pravidelný sexuální styk, alespoň jednou za tři dny a v případě odloučení od partnerky to může muž vzít vše do svých rukou.

Zdravě se stravujte a do svého jídelníčku zařaďte zvýšené množství vitamínu C, E a kyseliny listové. A pokud chcete mít ze svých spermií zdravé a rychlé plavce, nezapomeňte na selen, zinek a koenzym Q10. Tyto velmi důležité prvky napomáhají k tomu, aby spermie byly rychlejší, zdravější a bylo jich potřebné množství. Ze své praxe jsem zaznamenal, že u mužů, kteří užívali potřebné množství selenu a zinku, se zlepšila kvalita jejich spermií až o 70 %.

Autor: MUDr. Daniel Schmitz

Zdroj informací: www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/fertility/art-20047584, www.healthline.com/health/boost-male-fertility-sperm-count#The-bottom-line
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků