Proč nedokážeme odejít z partnerského vztahu? Bojíme se samoty?

Každý člověk očekává od partnerského vztahu, ať registrovaného, či „na psí knížku“, něco jiného. A někdy se očekávání ne a ne splnit. Přesto ve vztahu stále setrváváme, byť léta běží?

Samota
Zobrazit fotografii v galerii

Ač důvody můžou být zdánlivě různé, spojuje je jedno slovo – samota. Kdo je delší čas zvyklý na život ve dvou, nechce najednou zůstat sám.


Když na vás nezbyl čas

Vychovala jste jedno, dvě či více dětí, už jsou ve věku, kdy vás potřebují méně a méně, a najednou si uvědomíte, že žijete vlastně sama? Nic nového. „Vdávala jsem se před patnácti lety, děti přišly brzo na to. Z kraje jsem nevnímala nijak negativně, že manžel je hlavně v práci a když už má volno, tráví ho lezením po skalách. Chápala jsem, že si také musí odpočinout. Jenže jak čas běžel a děti odrostly, jsem stále více doma sama. Veškerý svůj čas jsem věnovala hlavně rodině, tak to manžel vyžadoval. A mně to po určitou dobu vyhovovalo. Dneska už ne. Bojím se ale, kdybych od muže odešla, že zůstanu skutečně sama,“ říká čtyřicetiletá Anežka.


Lepší nedokonalý vztah než žádný?

S pocitem samoty bojuje i pětatřicetiletá Lucka. Osamoceně si připadala už v dětství, když se její rodiče rozvedli a maminka věnovala více starostlivosti mladšímu bratrovi. „Bylo mi šestnáct, když jsem prožívala svou první lásku, a ve dvaceti přišla další, ta zásadní. V každém vztahu jsem zůstala několik let. Místo svatby ale následoval rozchod; partner si našel jinou. Také jsem honem hledala náhradu, a když přítel vycestoval za prací do Ameriky, já zůstala zase sama. V Čechách. Maminka vážně onemocněla, nebylo co řešit,“ vypráví. 


Po několika letech maminka zemřela a Lucka se doslova po několika dnech seznámila s pánem v letech. Jenže zamilovaní nejdříve nevidí chyby druhého. „Po pěti letech už mě netěší sdílet s Vaškem večery u televize. Také bych už ráda miminko, jenže partner si na něj připadá starý, navíc má dvě děti z předchozího vztahu. Dvakrát jsem se s ním rozešla, dvakrát mě ,ukecal´ a jsme zase spolu. Nedokážu žít sama,“ svěřuje se.


Sex jako životní styl

Každá z nás očekává od vztahu něco jiného. Co chce Dominika? Je samostatná, společenská, umí si vydělat peníze, zařídit byt, leccos opravit„Ovšem sex by mi vážně chyběl. Proto říkám: mužští mě vždycky zajímali od pasu dolů. Mám pocit, že mnohdy prodlužuju vztah, který by pro jinou ženu neměl žádnou perspektivu. Od mužů očekávám jediné a rozcházím se s nimi skutečně až tehdy, když to delší čas neklape v posteli. Nejsem přelétavá, ani extra náročná, ale život bez sexu si neumím představit. A sama se uspokojovat nechci,“ uvádí. Proto přehlíží mnohé nedokonalosti svých protějšků, hlavně nebýt v té posteli sama!


Život se závislostí

Maruška vypadá unaveně. Její manžel je na vozíku, díky automobilové nehodě, téměř třicet let. Zavinil si to sám, byl pod vlivem alkoholu. „Tenkrát šlo o výjimečnou situaci, dnes pije skoro denně. Není zlý ani agresivní, jen mu na mně příliš nezáleží. Tedy, potřebuje někoho, kdo mu uvaří, vypere, uklidí… Nic míň, a nic víc. Na zábavu má kamarády, na pofoukání bolístek rodiče, kteří za ním stále docházejí. Práci mu zajistil syn, dcera ho poměrně často veze do divadla nebo na koncert. Na mě se zapomíná, já jsem přece soběstačná, mám zdravé ruce a nohy.“ 


Mnohokrát si v duchu řekla, že by bylo fajn prožít ještě něco hezkého, s někým, kdo o ni bude stát, že takhle dožít nechce. Jenže - seznamte se, když celý život bydlíte na vesnici, na koníčky pro práci a povinnosti nebyl nikdy čas a je vám skoro šedesát.


A co vy, milé čtenářky? Také prodlužujete vztah, který nemá příliš velkou hodnotu, protože nechcete zůstat samy? Možná jste některá dokázala odejít. Jak vypadá váš současný život? Svěřte se nám i dalším čtenářkám, a inspirujte ostatní.


Text: Marcela
Foto: Thinkstock
6. 9. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

4

Nemám ráda,když se dva milující lidé hádají.Stejně to nikam nevede

ODPOVĚDĚT

4

Já preferuji vztah s tím, že každý máme svoje bydlení. Navštěvovat se, užívat si spolu krásných chvilek, zajít si do kavárničky, zatančit si, společně cestovat jak po krásách Česka, tak do zahraničí - užívat si moře a vzájemné blízkosti.

ODPOVĚDĚT

2

Takový vztah by se mi líbil...musí být hezké, těšit se na sebe,plánovat, co spolu podniknout...
potom si člověk také více těch krásných společných chvilek váží...
Tak toto já nikdy mít nebudu...docela závidím...

ODPOVĚDĚT

3

než trpět v otřesném nevztahu , tak raději samota . první muž byl násilník , druhý hodně pil a zemřel . ráda bych si ještě někoho našla na posezení , cestování , ale už ne na společné bydlení .

ODPOVĚDĚT

5

S mým manželem spolu žijeme už 48 let a máme tři syny a čtyři vnoučata...
Již před svatbou jsem věděla, že rád zajde do hospady s kamarády na pivo i na karty...Ale žijeme na malé vesnici a tady se to bere dost samozhřejmě...
Jako manžel ani otec nebyl zlý, jen to popíjení a kamarádi měli přednost a to bylo znát v na rozpočtu domácnosti...On hospodařil s penězi a já jeho výplatu neviděla...Jak roky ubíhaly, závislost muže na alkoholu rostla a přidalo se i pití tvrdého alkoholu...Pokud měl peníze,kupoval si kvalitní značky, později klesl k rozlévaným podřadným lihovinám...Když už neměl peníze, začal si půjčovat a dělat dluhy...Dlouho jsme s rodinou jeho závislost tolerovali,snažili se ho po dobrém přimět k léčení...Marně...nastaly hádky,nadávky,prostě společné žití bylo neúnosné...Odešla jsem k dětem a půl roku žila odloučeně od něho...Tím dostal možnost vypít si mozek až do delíria...Přežil, ale následky poškození mozku zůstaly...Odpustila jsem,posplácela dluhy a nyní se už šest roků o něho jako nesvéprávného starám jako jeho opatrovník...Na vše to zlé nikdy nezapomenu, ale neumím vysvětlit ai sama sobě, proč jsem se vracela a proč o něho pečuji,když mi tolik ublížil...

ODPOVĚDĚT

2

To bych zažít nechtěla a určitě bych od něj odešla a už se nevracela.

ODPOVĚDĚT

2

Dost lidí mi to radilo včetně mojí paní doktorky...rozhodla jsem se sama takto...
Taky jsem na tu dobu doplatila psychicky...léky budu brát už do konce života...

ODPOVĚDĚT

4

Tak já mám asi opravdu štěstí. Vzala jsem si prvního muže, na kterého jsem narazila a do kterého jsem se na první pohled zamilovala. Letos jsme oslavili 48. výročí svatby. Vychovali jsme dvě dcery a máme dvě vnoučata. Vnukovi je 23, vnučce 10 a oba dva jsou u nás dost často. Starší dcerka po dvacetiletém manželství náhle ovdověla, druhá je vdaná 12 let. Takže asi měly nás jako příklad. Docela mě na dnešních mladých mrzí, že neumí řešit problémy jinak, než rozvodem. Už si připadám délkou manželství spíš jako exot. A že bych třeba na stará kolena trpěla samotou, toho se opravdu nebojím, dcery ani vnoučata by to určitě nedopustili.

ODPOVĚDĚT

4

Před šesti lety manžel vážně onemocněl. Bylo to tenkrát, jakobych mu ten mozkový nádor infikovala já. Vinil mě ze všeho... málo vyvětráno - hodně vyvětráno, prostě na každé drobnosti našel závadu. Nechápala jsem to. Po 27 letech skvělého manželství jsem si prožila očistec. Šestnáct měsíců jsem se od něj nepohnula, musela jsem ho neustále hlídat. Dělal nečekané a nerozumné život ohrožující věci. Nakoupit jsem mohla, když syn přijel a pohlídal. Můj nejdelší spánek trval dvě hodiny. Z dřívějška jsme měli hodně přátel a i s rodinou se na něj všichni ptali. Jenom jednou, když jsem potkala dobrou kamarádku z práce a ona se dozvěděla o manželovi, se mě zeptala, jak se cítím já, jak to zvládám, jestli nepotřebuji pomoct. Byla jediná a já se rozplakala.

ODPOVĚDĚT

2

Je těžké něco měnit,pokud člověk žije s partnerem dvacet let..ale..prostě se něco zlomilo a nedokázala jsem si představit,že s tím mužem bych měla zestárnout..bylo to hodně těžké rozhodnutí,děti už dospělé,takže jsme vše probrali do detailu snad stokrát..řešení bylo..odejít..a protože dům bych nebyla schopna se svým platem zdravotní sestry utáhnout a ex vyplatit,odešla jsem s kufrem já do bytu do sousedního města,kde mám i práci...nemůžu si vyskakovat,ale žiju svobodně a dýchám bez balvanu na hrudi...po letech jsem potkala muže,kterého se pořád ptám,kde byl,když jsem hledala partnera pro život..nu,to nejlepší nakonec jak se říká...takže bych shrnula,že nelituji ničeho,jsem šťastná,mám úžasného muže,pro kterého jsem ŽENA...s dětmi jsem měla vždy krásný vztah a ex..ten se hned oženil,takže nestrádá :D

ODPOVĚDĚT

2

Z mého vtahu bych nic neměnila.Mám moc hodného muže.Před 4léty mě zemřel můj jedinný syn který po sobě zanechal 3 děti.Myslela jsem že pro mě skončil život....Můj muž při mě stál v dobrém i ve zlém.Odstěhovali jsme se na vesnici a začali úplně od začátku.Vnoučata za námi nejezdí.To mě mě moc mrzí.Měla jsem mou snachu moc ráda a nevím proč...Neumím se s tím srovnat.Pořídila jsem si vlčáka/kamarádku/Mému muži to nikdy nezapomenu a moc ho za to miluji.

ODPOVĚDĚT

3

Žiji v manželství již 46 let a doufám, že se dožijeme společně zlaté svatby. Nikdo není dokonalý a i v našem manželství se projevila krize, která se vyřešila. Když pročítám tyto články, tak jsou to velmi obdivuhodné příběhy a obdivuji tyto statečné ženy. Hluboce se nimi skláním.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevěra: jak ji zvládnout. Chtít ji překonat a porozumět si musí oba partneři. Foto: Pexels

Nevěra: jak ji zvládnout. Chtít ji překonat a porozumět si musí oba partneři.

Jedním z nejčastějších důvodů rozchodu bývá nevěra. Pro mnohé ženy i muže je nemožné nevěru...

5 častých rozchodových mýtů

5 častých rozchodových mýtů

Rozchodem skončí mnoho vztahů a rozchod není příjemný pro nikoho zúčastněného. O tom, jak přežít...

Titulka pro: České VIP milují kávu

České VIP milují kávu

Časy, kdy bylo pití rozpustné kávy považováno za moderní, ba dokonce luxusní záležitost, jsou už...

Titulka pro: Horoskop na týden od 24. do 30. 6. 2013

Horoskop na týden od 24. do 30. 6. 2013

Přečtěte si svůj horoskop na týden od pondělí 24. června 2013.

Titulka pro: I stáří lze prožít důstojně

I stáří lze prožít důstojně

Stárnutí se většina z nás bojí. Přináší nejen vrásky a zdravotní potíže. Samota, nemohoucnost či...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

NEJLEPŠÍ KOSMETIKA NA VRÁSKY

Ahoj všem, co se vám nejvíc osvědčilo na vrásky? Moc díky ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz