Projekt výtvarné výzdoby v Nemocnici sester Boromejek

Nadační fond Zdeňky Žádníkové ve spolupráci se společností PackWay s.r.o., která provozuje značku Blancheporte by MAGNET, v květnu předali nově upravené prostory v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Zakladatelka fondu Zdeňka Žádníková se zástupkyněmi společnosti Blancheporte by MAGNET Danielou Jičínskou a Jarmilou Pavlíkovou.
Další 4 fotografie v galerii

Výtvarná proměna se týkala prostoru oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let, která se nachází v bezprostřední blízkosti a je jediná svého druhu v České republice. 


Letos se jedná už o druhý projekt uskutečněný díky této spolupráci. Společnost PackWay s.r.o., jež zastřešuje kromě značky Blancheporte by MAGNET také několik dalších zásilkových obchodů jako např. Magnet 3Pagen nebo Modino, s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové spolupracuje prakticky od jeho vzniku před 12 lety. 


Od té doby se podařilo realizovat mnoho projektů v různých sférách. Nejvíce, celkem již 24, jich bylo věnováno nemocnicím. Tato činnost je také hlavní náplní práce fondu, který prostřednictvím svých sponzorů realizuje nástěnné malby a orientační systémy ve zdravotnických zařízeních. 


Je známo, že prostředí hraje při pobytu v nemocničních zařízeních a při léčbě dětského i dospělého, pacienta významnou roli. Proto by mělo být příjemné a důvěryhodné, vždyť se krátkodobě i dlouhodobě stává „domovem“ dětí í dospělých v náročném období nemoci. Proto se Nadační fond Zdeňky Žádníkové se svými sponzory snaží o zvelebení a zútulnění těchto prostorů. 


Samotné předání výtvarné výzdoby oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let bylo spojené s nádhernou hudbou, za níž patří obrovský dík houslovému virtuosovi Jaroslavu Svěcenému. Mistr Svěcený potěšil svou hrou nejen všechny zúčastněné při slavnostním ceremoniálu, ale vykouzlil úsměv na rtech i mnoha pacientům na pokojích. Na duchovním vzkazu se podíleli kaplani, zejména pak sestra Anna, jejíž modlitba a úsměv provázely celým slavnostním předáním. 

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený doprovodil svou krásnou hudbou slavnostní ceremoniál a potěšil i pacienty na pokojích.

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený doprovodil svou krásnou hudbou slavnostní ceremoniál a potěšil i pacienty na pokojích.


Vzhledem k charakteru oddělení paliativní péče, zvolil tentokrát výtvarník Libor Škrlík klidný a meditativní styl. Celkové pojetí vycházelo z členitosti a světelnosti prostoru a také specifik provozovatele zařízení. Základní myšlenka proměny byla kombinace jemných nástěnných maleb v podobě lunet a také nádherných vitrážových oken. 

Jedno z vitrážových oken od mistrů z firmy Barons Chrudim.

Jedno z vitrážových oken od mistrů z firmy Barons Chrudim.


Nástěnné malby jsou tematicky rozděleny – Cesta, Voda, Most, Krajina a Sen. Jedná se o neutrální pohledy do přírody v různých barevných tónech. Působí snově a nechávají každému dostatečný prostor pro vlastní fantazii. Originální lunety propojují celý prostor oddělení od vchodu až po společenskou místnost. 

Malovaná luneta je dílem skvělého výtvarníka Libora Škrlíka.

Malovaná luneta je dílem skvělého výtvarníka Libora Škrlíka.


Vitrážová okna jsou dílem chrudimské firmy Barons a výsledek je opravdu skvostný. Tato technika spočívá v kombinaci skla a olověných pásků, které plochu rozčleňují na motiv stromu, znaku řádu Boromejek a další geometrické prvky. Pod sklem je malířské plátno natažené na vnitřním rámu ve tvaru gotického okna. Barva na plátno byla nanášena technikou klasické malby a americké retuše. Samotné sklo je nabarveno pouze částečně ze zadní strany speciální barvou. Celá konstrukce je poměrně těžká, a proto ji zabezpečují speciálně vyrobené kovové rámy se zpevňujícími pásy. 


Na přání zdravotnického personálu byly rovněž zakoupeny dvě červené sedací soupravy, protože stávající byly v nevyhovujícím stavu. 


Výzdoba čekárny pro drogově závislé děti do 18 let byla vytvořena s ohledem na věkové složení pacientů a také těsné blízkosti vchodu na paliativní oddělení. Po dohodě s personálem byl zvolen motiv hvězdné oblohy. Na stylizované mapě světa jsou nápovědy a na obloze názvy souhvězdí. Celá instalace je poměrně velká, má tři metry na délku a 180 cm na výšku a je vyrobena z MDF desek. Povrch je upraven frézováním a vrstvením materiálu. Vše je nalakováno, aby byly splněny požadavky na ochranu a hygienu. 


Práce na projektu pro řád sester Boromejek byla v mnoha směrech náročná, ale byla zároveň velmi obohacující v jiných oblastech. Zažili jsme zde spoustu jiného, nového, a především pak duchovní rozměr, který v běžných typech zdravotnických zařízení není tak zřetelný.


Připravila: Katka
Foto: PackWay s.r.o.

DISKUZE K ČLÁNKU

4

souhlasím s vámi

ODPOVĚDĚT

4

Veliké poděkování co nadace dělá

ODPOVĚDĚT

3

nadace je moc dobrá

ODPOVĚDĚT

2

Patří Vám velké poděkování.

ODPOVĚDĚT

3

S drogovou závislostí jsme bojovali u neteře. Naštěstí vše dobře dopadlo.

ODPOVĚDĚT

3

Mo pěkné...Nadaci a všem, kdo se zapojili, velký dík...

ODPOVĚDĚT

3

klobouk dolů všem

ODPOVĚDĚT

3

To je nádherný počin.

ODPOVĚDĚT

5

To tedy je. A výzdoba je moc pěkná.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (9 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Pomozte nemocným dětem

Pomozte nemocným dětem

Pohled na malé pacienty netěší nikoho z nás. Vždyť kdo jiný by měl být plný...

Titulka pro: Speciální prodejní akce

Speciální prodejní akce

Pokud k vašim oblíbeným patří dekorativní kosmetika Max Factor, pak si nenechte ujít výhodnější nákupy.

Titulka pro: Design & the City

Design & the City

Až se budete ve dnech 3.-5. listopadu procházet centrem Prahy, konkrétně někde kolem ulice Na...

Titulka pro: Pražská muzejní noc

Pražská muzejní noc

Již po deváté otevřou pražská muzea a galerie své dveře návštěvníkům v netradičním čase –...

Titulka pro: Festival muzejních nocí 2013: 17. května až 8. června

Festival muzejních nocí 2013: 17. května až 8. června

Máte rádi muzea a galerie, nebo si jejich návštěvu dopřáváte jen zřídka? V obou případech...

Titulka pro: TV, která vás nadchne, ať už se na ní podíváte odkudkoli

TV, která vás nadchne, ať už se na ní podíváte odkudkoli

Technologický vývoj nezná hranic a přináší do našich domácností stále stylovější a chytřejší kousky. Společnost...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz