Nadační fond Zdeňky Žádníkové ve spolupráci se společností PackWay s.r.o., která provozuje značku Blancheporte by MAGNET, v květnu předali nově upravené prostory v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.
Výtvarná proměna se týkala prostoru oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let, která se nachází v bezprostřední blízkosti a je jediná svého druhu v České republice.
Letos se jedná už o druhý projekt uskutečněný díky této spolupráci. Společnost PackWay s.r.o., jež zastřešuje kromě značky Blancheporte by MAGNET také několik dalších zásilkových obchodů jako např. Magnet 3Pagen nebo Modino, s Nadačním fondem Zdeňky Žádníkové spolupracuje prakticky od jeho vzniku před 12 lety.
Od té doby se podařilo realizovat mnoho projektů v různých sférách. Nejvíce, celkem již 24, jich bylo věnováno nemocnicím. Tato činnost je také hlavní náplní práce fondu, který prostřednictvím svých sponzorů realizuje nástěnné malby a orientační systémy ve zdravotnických zařízeních.
Je známo, že prostředí hraje při pobytu v nemocničních zařízeních a při léčbě dětského i dospělého, pacienta významnou roli. Proto by mělo být příjemné a důvěryhodné, vždyť se krátkodobě i dlouhodobě stává „domovem“ dětí í dospělých v náročném období nemoci. Proto se Nadační fond Zdeňky Žádníkové se svými sponzory snaží o zvelebení a zútulnění těchto prostorů.
Samotné předání výtvarné výzdoby oddělení paliativní péče a čekárny pro drogově závislé do 18 let bylo spojené s nádhernou hudbou, za níž patří obrovský dík houslovému virtuosovi Jaroslavu Svěcenému. Mistr Svěcený potěšil svou hrou nejen všechny zúčastněné při slavnostním ceremoniálu, ale vykouzlil úsměv na rtech i mnoha pacientům na pokojích. Na duchovním vzkazu se podíleli kaplani, zejména pak sestra Anna, jejíž modlitba a úsměv provázely celým slavnostním předáním.
Vzhledem k charakteru oddělení paliativní péče, zvolil tentokrát výtvarník Libor Škrlík klidný a meditativní styl. Celkové pojetí vycházelo z členitosti a světelnosti prostoru a také specifik provozovatele zařízení. Základní myšlenka proměny byla kombinace jemných nástěnných maleb v podobě lunet a také nádherných vitrážových oken.
Nástěnné malby jsou tematicky rozděleny – Cesta, Voda, Most, Krajina a Sen. Jedná se o neutrální pohledy do přírody v různých barevných tónech. Působí snově a nechávají každému dostatečný prostor pro vlastní fantazii. Originální lunety propojují celý prostor oddělení od vchodu až po společenskou místnost.
Vitrážová okna jsou dílem chrudimské firmy Barons a výsledek je opravdu skvostný. Tato technika spočívá v kombinaci skla a olověných pásků, které plochu rozčleňují na motiv stromu, znaku řádu Boromejek a další geometrické prvky. Pod sklem je malířské plátno natažené na vnitřním rámu ve tvaru gotického okna. Barva na plátno byla nanášena technikou klasické malby a americké retuše. Samotné sklo je nabarveno pouze částečně ze zadní strany speciální barvou. Celá konstrukce je poměrně těžká, a proto ji zabezpečují speciálně vyrobené kovové rámy se zpevňujícími pásy.
Na přání zdravotnického personálu byly rovněž zakoupeny dvě červené sedací soupravy, protože stávající byly v nevyhovujícím stavu.
Výzdoba čekárny pro drogově závislé děti do 18 let byla vytvořena s ohledem na věkové složení pacientů a také těsné blízkosti vchodu na paliativní oddělení. Po dohodě s personálem byl zvolen motiv hvězdné oblohy. Na stylizované mapě světa jsou nápovědy a na obloze názvy souhvězdí. Celá instalace je poměrně velká, má tři metry na délku a 180 cm na výšku a je vyrobena z MDF desek. Povrch je upraven frézováním a vrstvením materiálu. Vše je nalakováno, aby byly splněny požadavky na ochranu a hygienu.
Práce na projektu pro řád sester Boromejek byla v mnoha směrech náročná, ale byla zároveň velmi obohacující v jiných oblastech. Zažili jsme zde spoustu jiného, nového, a především pak duchovní rozměr, který v běžných typech zdravotnických zařízení není tak zřetelný.
Připravila: Katka
Foto: PackWay s.r.o.