Průvodce výběrem dětského kola – stručně a přehledně!

Léto se blíží, užijte si ho s rodinou na kole! Jak vybrat správné kolo pro vaše malé závodníky a závodnice, aby se cítili na sedle kola bezpečně a zamilovali si cyklistiku stejně jako vy? Čtěte průvodce výběrem!

Průvodce výběrem dětského kola – stručně a přehledně!
Další 2 fotografie v galerii

Vyhněte se nejčastějším chybám při výběru 

Než se společně vrhneme na vhodné parametry a vlastnosti dětského kola, udělejme si krátkou zastávku u nevhodně vybraného kola, které by znepříjemňovalo jízdu a mohlo by se stát také nebezpečným.


První a zároveň nejčastější chybou je zakoupení většího kola, než je nutné. Dítě sice roste jako z vody, nicméně jízda na větším kole cyklistiku při nejmenším znepříjemní. Větší kolo nenabízí dostatečnou stabilitu a ovladatelnost, a tak hrozí časté pády. Další problémy, jež mohou při koupi kola nastat, vychází z chybné konstrukce kol hrozící zejména u levných kol méně známých výrobců. Mezi ně patří:


· malá vzdálenost pedálu od země při naklánění kola 

· nevhodný kryt řetězu 

· málo zaoblené až ostré hrany 

· protáčející se rukojeti 

· malé rozpětí stabilizačních koleček 

· špička boty se setkává s blatníkem kola


Vybírejte od tradičních výrobců 

Kvalitní výrobci Kellys či Author se u všech velikostí dětských kol snaží o co nejjednodušší provedení (např. snížením horní rámové trubky pro nekomplikované nasedání a sesedání), stejně jako o odolnost a pohodlí díky lehkému hliníkovému rámu pro ty nejhezčí zážitky z vyjížděk.


Číslo jedna: vhodná velikost 

A jak tedy vybrat správně? Začněme u velikosti kola, která hraje při výběru klíčovou roli. Podívejte se na tabulku velikostí, jež vám nabídne základní orientaci. Pro určení vhodné velikosti se doporučuje, aby si dítě kolo na prodejně vyzkoušelo. Správná velikost dětského kola se určuje dle volného místa mezi rámovou trubkou a rozkrokem - mělo by zde být místo cca na pěst. Kromě toho musí dítě nekomplikovaně dosáhnout ze sedla kola na řídítka. Dosáhnutí na pedály či na zem nesmí činit potíže jakbysmet. 

Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo

První seznámení s kolem probíhá ve stejném duchu jako první krůčky či první slůvka dítěte – zcela individuálně. Věk uvedený v tabulce chápejte tedy pouze jako orientační. Je třeba být trpělivý a snažit se v dítěti pěstovat pozitivní vztah k cyklistice.


Velikosti kol pro děti najdete od 12 (palců) přes 16“, 20“, 24“ po 26“. S větším průměrem kol přibývá i osazení a jeho propracovanost, na něž si malé jezdkyně a malí jezdci postupně zvykají. První ujeté metry poskytne kolo s průměrem 12“, popřípadě pro ty nejmenší odrážedlo. U velikostí kol 12“ a 16“ se běžně setkáte kromě předních brzd také se zadními brzdami „torpédo“, neboli protiběžnými. Dále tato kola běžně disponují opěrnými postranními kolečky (možné jednoduše odmontovat).


První „seznamka“ s přehazovačkou přichází na řadu u velikosti 20“. Děti si jednak osvojí základy řazení, ale jsou rovněž připraveny na premiéru delších výletů. Již u velikosti 20“ můžete vybírat z modelů s odpruženou vidlicí, která umožní opustit asfalt a láká k dobrodružství v lehkém terénu.


Průměr kol 24" je pak opravdovým skokem v cyklistice, přičemž se u modelů myslí již na závodní ambice budoucích šampionů. Díky kombinaci předního a zadního měniče převodů je pro juniory hračka vyjet pořádný kopec nebo se vyřádit na dlouhé vyjížďce. Mimoto si výrobci dávají extra záležet jak na vlastnostech dívčí a chlapecké geometrie rámu, tak na trendy designu.


Posledním stupínkem před kolem pro dospělé jsou juniorské modely 26“, kde naleznete již výkonné MTB modely, na nichž začínající bikeři získají sebevědomí v terénu.


Další detaily, na které nezapomeňte 

Kromě velikosti sledujte další vlastnosti kola: možnosti úpravy výšky posedu a nastavení řídítek (včetně seřiditelnosti brzd pro kratší prsty), lehkost šlapání, účinnost brzd, ale také hmotnost kola. Všechny detaily zjistíte při vyzkoušení kola přímo v prodejně.


TIP NA ZÁVĚR: Nepodceňte výběr kvalitní helmy, která představuje nejdůležitější vybavení pro bezpečnou jízdu vašeho dítěte. 


Vybírat můžete kolo například z široké nabídky dětských kol v největší pražské speciálce kol a lyží Harfasport. Právě zde nyní akce k novému dětskému kolu helma zdarma!


KP

Foto: HARFA SPORT

DISKUZE K ČLÁNKU

4

dnes je na kole více nebezpečno než v autě

ODPOVĚDĚT

2

dnes není bezpečno na cestě ani na chodníku

ODPOVĚDĚT

4

To je pravda,je třeba učit děti jezdit na kole opatrně a vždy s helmou.

ODPOVĚDĚT

3

naše vnoučata jezdí na kole jen když přijedou k nám

ODPOVĚDĚT

4

Moje děti i vnoučata mají už kola pro dospělé a rádi jezdí, hlavně tady u nás po cyklistických stezkách v lese...

ODPOVĚDĚT

7

Děti mají jízdu na kole rády, a proto výběr toho správného je důležitý, hlavně volba velikosti. Ale taky se nesmí zapomínat na kvalitní přilbu.

ODPOVĚDĚT

8

k tomu není co dodat, v dnešní době dovolit dětem na cestu bez přilby je obrovské riziko. A taky to když jezdí cyklisti po chodnících i tam kde se to nemá, to si říká o kolizi

ODPOVĚDĚT

6

cyklistické stezky je dobrý nápad, ale pravdou, že se hodně rozmohlo ježdění po chodnících, kde stezky nejsou vyznačené, a chodec pak kličkuje mezi houfem kol, taky to občas tak máme

ODPOVĚDĚT

0

A nejhůř , když na poškozených chodnících , krom bezohledných cyklistů ,pobíhají psi navolno .Sem tam exkrement a my s dětmi a kočárky . Fantazie

ODPOVĚDĚT

3

děti i vnoučata kola mají a jezdí často

ODPOVĚDĚT

8

koupit kole dítěti je úplná věda, to kdysi to bylo jiné, ale i ta kola byla jednoduchá, a pravdou je, že taky na cestách bylo bezpečněji

ODPOVĚDĚT

7

a i když byla ta kola méně moderní, naučili jsme se na nich jezdit, a užili si spoustu legrace

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (12 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Sbíráte vybité baterie?

Sbíráte vybité baterie?

Tak začněte! Není to složité, vždyť baterie stačí ukládat a po čase odnést na sběrné...

Titulka pro: VIP Nákupy

VIP Nákupy

Máte rádi nákupy? Nákupní Galerie Myslbek pro vás pořádá VIP Shopping. Večer, kterým bude provázet...

Čokoláda: co ve vás vyvolává?

„Pro mne je asi nejkrásnějším pocitem na světě, když cítím vůni jarní louky pod blankytně...

Titulka pro: Líčení pod brýle pro blondýnky

Líčení pod brýle pro blondýnky

Nosíte brýle? Poradíme vám, jak se nalíčit, pokud skrýváte oči za skly brýlí? Jak na...

Titulka pro: Bílá ušanka George

Bílá ušanka George

Hledáte trendy teplou čepičku pro svoji dcerku?

Soutěž o školní aktovku a penál Baagl s motivem lenochoda

Soutěž o školní aktovku a penál Baagl s motivem lenochoda

Chystáte se nadělit pod stromeček své ratolesti novou aktovku? Zkuste štěstí v naší soutěži a...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz