Shopping

Průvodce výběrem dětského kola – stručně a přehledně!

Sbírání kytiček

Léto se blíží, užijte si ho s rodinou na kole! Jak vybrat správné kolo pro vaše malé závodníky a závodnice, aby se cítili na sedle kola bezpečně a zamilovali si cyklistiku stejně jako vy? Čtěte průvodce výběrem!

Vyhněte se nejčastějším chybám při výběru 

Než se společně vrhneme na vhodné parametry a vlastnosti dětského kola, udělejme si krátkou zastávku u nevhodně vybraného kola, které by znepříjemňovalo jízdu a mohlo by se stát také nebezpečným.

První a zároveň nejčastější chybou je zakoupení většího kola, než je nutné. Dítě sice roste jako z vody, nicméně jízda na větším kole cyklistiku při nejmenším znepříjemní. Větší kolo nenabízí dostatečnou stabilitu a ovladatelnost, a tak hrozí časté pády. Další problémy, jež mohou při koupi kola nastat, vychází z chybné konstrukce kol hrozící zejména u levných kol méně známých výrobců. Mezi ně patří:

· malá vzdálenost pedálu od země při naklánění kola 

· nevhodný kryt řetězu 

· málo zaoblené až ostré hrany 

· protáčející se rukojeti 

· malé rozpětí stabilizačních koleček 

· špička boty se setkává s blatníkem kola

Vybírejte od tradičních výrobců 

Kvalitní výrobci Kellys či Author se u všech velikostí dětských kol snaží o co nejjednodušší provedení (např. snížením horní rámové trubky pro nekomplikované nasedání a sesedání), stejně jako o odolnost a pohodlí díky lehkému hliníkovému rámu pro ty nejhezčí zážitky z vyjížděk.

Číslo jedna: vhodná velikost 

A jak tedy vybrat správně? Začněme u velikosti kola, která hraje při výběru klíčovou roli. Podívejte se na tabulku velikostí, jež vám nabídne základní orientaci. Pro určení vhodné velikosti se doporučuje, aby si dítě kolo na prodejně vyzkoušelo. Správná velikost dětského kola se určuje dle volného místa mezi rámovou trubkou a rozkrokem – mělo by zde být místo cca na pěst. Kromě toho musí dítě nekomplikovaně dosáhnout ze sedla kola na řídítka. Dosáhnutí na pedály či na zem nesmí činit potíže jakbysmet. 

Jak vybrat dětské kolo

První seznámení s kolem probíhá ve stejném duchu jako první krůčky či první slůvka dítěte – zcela individuálně. Věk uvedený v tabulce chápejte tedy pouze jako orientační. Je třeba být trpělivý a snažit se v dítěti pěstovat pozitivní vztah k cyklistice.


Velikosti kol pro děti najdete od 12 (palců) přes 16“, 20“, 24“ po 26“. S větším průměrem kol přibývá i osazení a jeho propracovanost, na něž si malé jezdkyně a malí jezdci postupně zvykají. První ujeté metry poskytne kolo s průměrem 12“, popřípadě pro ty nejmenší odrážedlo. U velikostí kol 12“ a 16“ se běžně setkáte kromě předních brzd také se zadními brzdami „torpédo“, neboli protiběžnými. Dále tato kola běžně disponují opěrnými postranními kolečky (možné jednoduše odmontovat).


První „seznamka“ s přehazovačkou přichází na řadu u velikosti 20“. Děti si jednak osvojí základy řazení, ale jsou rovněž připraveny na premiéru delších výletů. Již u velikosti 20“ můžete vybírat z modelů s odpruženou vidlicí, která umožní opustit asfalt a láká k dobrodružství v lehkém terénu.


Průměr kol 24″ je pak opravdovým skokem v cyklistice, přičemž se u modelů myslí již na závodní ambice budoucích šampionů. Díky kombinaci předního a zadního měniče převodů je pro juniory hračka vyjet pořádný kopec nebo se vyřádit na dlouhé vyjížďce. Mimoto si výrobci dávají extra záležet jak na vlastnostech dívčí a chlapecké geometrie rámu, tak na trendy designu.


Posledním stupínkem před kolem pro dospělé jsou juniorské modely 26“, kde naleznete již výkonné MTB modely, na nichž začínající bikeři získají sebevědomí v terénu.


Další detaily, na které nezapomeňte 

Kromě velikosti sledujte další vlastnosti kola: možnosti úpravy výšky posedu a nastavení řídítek (včetně seřiditelnosti brzd pro kratší prsty), lehkost šlapání, účinnost brzd, ale také hmotnost kola. Všechny detaily zjistíte při vyzkoušení kola přímo v prodejně.


TIP NA ZÁVĚR: Nepodceňte výběr kvalitní helmy, která představuje nejdůležitější vybavení pro bezpečnou jízdu vašeho dítěte. 


Vybírat můžete kolo například z široké nabídky dětských kol v největší pražské speciálce kol a lyží Harfasport. Právě zde nyní akce k novému dětskému kolu helma zdarma!

KP

Foto: HARFA SPORT

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků