Krása

Pryč s dvojitou bradou

Sbírání kytiček

Podbradek znamená pro většinu lidí estetický problém. Změní totiž výraz celého obličeje a navíc přidává člověku léta. I na tohle trápení má však odpověď estetická chirurgie.

Když se řekne dvojitá brada, většina z nás si vybaví baculatou tvář člověka s nadváhou. Jenže na vzniku podbradku se podepisuje kromě nadváhy ještě celá řada dalších faktorů. Jde například o genetické dispozice, sníženou elasticitu kůže, krátkou bradu, ale zejména věk. S přibývajícími léty totiž dochází k poklesu tváří a zvýraznění obličejových rýh včetně těch na bradě a krku. Podbradek pak vzniká v důsledku ochabnutí plochého svalu na krku a tvorbě tukových polštářků. Do ordinace plastického chirurga míří bez rozdílu ženy i muži prakticky všech věkových kategorií.

Volba typu zákroku

Odstranit podbradek jinak než plastickou operací či liposukcí není možné. Lékaři často oba typy zákroků kombinují. Když se rozhodnete zákrok podstoupit, odborník vybere typ zákroku, který pro vás bude nejvhodnější. Nejprve musí lékař podrobně prozkoumat tvar a konfiguraci krku, zhodnotit, jak dvojitou bradu ovlivňuje i např. povolená kůže obličeje či povolené svalstvo krku. Pak teprve zváží, zda problém vyřeší samotná liposukce podbradku, nebo zda má být kombinována s chirurgickým zákrokem. Plastika dvojité brady se provádí buď samostatně nebo jako součást faceliftu – tedy operace obličeje a krku.


Liposukce

Pokud podbradek tvoří tukové ložisko, přičemž je zachována dobrá elasticita kůže, bývá dostačující provést v dané oblasti invazivní typ liposukce. Jedná se o operační techniku odstraňující nadbytečnou tukovou tkáň z podkožních zásob. Do podbradku je z malého nářezu kůže za uchem nebo pod bradou vpravena kanylka o průměru cca 3-5 mm. Ta je napojena na přístroj vyvíjející podtlak, čímž dojde k odsátí tukových buněk. Liposukce se provádí v lokální anestezii nebo v kombinaci s analgosedací. Jde o ambulantní zákrok, jehož velkou výhodou je následný trvalý efekt.

Plastická operace

V případě, že je vaše kůže a podkoží uvolněné, nestačí z brady pouze odsát tuk. Pak je nutné zvolit chirurgické vypnutí těchto tkání. Jde o zákrok, při kterém se z malého příčného řezu v přirozené rýze pod bradou odstraní tuk. Následně se sešijí okraje povoleného plochého podkožního krčního svalu. Tuto plastickou operaci je možné provést v analgosedaci, což je šetrný typ anestezie, kdy se léky aplikovanými do žíly pacient uspí, ale sám spontánně dýchá a na zákrok si nepamatuje. Po tomto typu zákroku je možné ještě týž den, nejlépe v doprovodu, odejít domů.

Pooperační režim

Ať už podstoupíte liposukci nebo přímo plastiku podbradku, nevyhnete se dodržování jistých režimových opatření. Po dobu nejméně jednoho týdne budete nosit speciální elastický návlek, aby se podkoží tzv. usadilo. Stehy, jež zůstanou po plastice, se zhruba 7.-10. den samy vstřebají. Počítejte však s tím, že se mohou objevit i otoky či hematomy a že operované místo zůstane ještě několik týdnů citlivé. Pokud to tedy půjde, zůstaňte ještě pár dní po operaci raději v klidu doma.

Existují komplikace?

Odpovídá MUDr. Libor Kment z prestižní kliniky Esthé: „Ačkoliv samostatná operace podbradku je pro klienta relativně nezatěžujícím zákrokem, i zde je třeba počítat s možnými komplikacemi, které přináší každý chirurgický výkon. Z nejběžnějších je to riziko vzniku hematomů a otoků v operované oblasti. Komplikacím se dá předcházet pečlivým dodržováním pooperačního režimu. Jako ve všem je i v lékařství důležité vybrat si seriozní kliniku a spolehlivého operatéra, který vás s problémem důkladně seznámí, operaci rozmluví nebo vám doporučí tu nejvhodnější metodu“. 

Pro více informací navštivte stránky http://www.esthe-plastika.cz/

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
2. 10. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků