Domácnost

Psí plemena: německý a bílý švýcarský ovčák

Sbírání kytiček

S příchodem jara se mnoho lidí poohlíží po štěňátcích nebo začínají vybírat plemeno, které pro ně bude tím nejlepším. Trenérka psů Tereza Kaniová vám blíže představí německé a bílé švýcarské ovčáky.

Pokud uvažujete o ovčáckých psech a poohlížíte se po větším plemeni, vsaďte na německého ovčáka. Toho každý dobře zná třeba díky seriálu Komisař Rex. Svou pozornost můžete zaměřit i na sněhové bílé švýcarské ovčáky.

Německý ovčák patří k jedněm z nejrozšířenějších plemen u nás a je považován za výborného hlídače. Jsou to věrní a inteligentní psi, kteří svého pána bezmezně milují. Původně byli vyšlechtěni jako pastevci, kteří bránili stádo před medvědy a jinými predátory. Nyní se ale používají především jako hlídači a ochranitelští rodinní psi. Pro svůj výborný nos, všestrannost a obratnost mají své zasloužené místo také po boku celníků, vojáků i policistů. Bravurně zvládají speciální výcvik a následnou pomoc lidem s handicapem.

Bílý švýcarský ovčák má s tím německým hodně společného. A to nejen fyzickou stavbu těla, ale i původem. Je to živý, temperamentní, inteligentní a pracovitý pes, který, stejně jako německý ovčák, miluje svého pána i rodinu a nejšťastnější je v jeho přítomnosti. Švýcarští ovčáci jsou ale velmi citlivá stvoření, s čímž by se mělo při výcviku počítat. V rámci socializace štěňátka se zde doporučuje postupovat velmi trpělivě a seznámit ho s co největším množstvím vjemů (například městský ruch, vlakové a autobusové nádraží, další pejsci apod.).

Připravila: Nikola Nevšímalová

Zdroj informací: Fitmin, Tereza Kaniová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků