Rodina

Psí plemena: Shiba inu a akita inu téměř neštěkají a jsou čistotní

Psí rasy shiba inu a akita inu pocházejí z Japonska. I mezi českými chovateli našly mnoho obdivovatelů. Čím jsou tato plemena zajímavá přibližuje trenérka psů Tereza Kaniová.

Obě tato plemena mají původ v Japonsku, a i přes jejich výrazné fyzické podobnosti existuje hned několik parametrů, kde se jejich charakteristiky rozcházejí. Kromě velikosti je to například i jejich výchova a výcvik.

Zatímco akita inu se naučí povelům a poslechne svého pána relativně snadno a ráda, shiba inu má tak trochu kočičí povahu. Je to svéhlavá a sebevědomá osobnost, která se nebojí projevit vlastní názor. Naopak jejich velkou výhodou je, že prakticky vůbec neštěkají a už od štěňátka bývají velmi čistotní. Na procházkách nemají potřebu se nutně držet v blízkosti majitele, proto je dobré si pořídit delší vodítko, díky kterému budete mít psa pod kontrolou, ale zároveň mu dopřejete dostatek volnosti na vyběhání. U těchto psů není výjimečný ani útěk. Mají silný lovecký instinkt a rádi hrabou. To může být nepříjemné pro majitele zahrad. Majitel shiby by měl být neústupný, sebejistý a trpělivý. Shiba se dožívá poměrně vysokého věku.

Akita inu je velmi ochranářský a věrný pes, u kterého je správná a včasná socializace zcela zásadní. Je potřeba setkávání s ostatními lidmi, zvířaty i psy. Velmi často také projevuje teritoriální pudy, mívají sklony k agresivitě a tvrdohlavosti. Proto je vhodný především do zkušenějších rukou, kde bude nastavena pevná výchova. Rozhodně však ne s fyzickými tresty. Je to inteligentní a učenlivý pes. Své rodině a pánovi jsou oddaní a mají rádi děti. Akita je na svou rodinu hodně fixovaná. Nejšťastnější bude doma a její rodina ji stačí.

Připravila: Nikola Nevšímalová

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Akita_Inu, cs.wikipedia.org/wiki/Shiba-Inu, trenérka psů Tereza Kaniová, Fitmin
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků