Hobby

Rok 2019 podle čínského kalendáře: rok zemského vepře

Každý konec přináší nový začátek. Končící starý rok je tak předzvěstí začátku nového roku. Každý rok přináší s sebou nové energie času, které budou silně působit na naše vlastní energie. Bude určovat, jak se tento rok budeme cítit, jak se vyrovnáme s našimi úkoly, jak budeme či nebudeme „stíhat“ a jak se nám celý rok bude dařit, a to ve všech oblastech života.

Právě dnes začíná podle čínského kalendáře rok zemského vepře. Energii času nelze změnit. Neumíme z jara udělat zimu, ani z rána odpoledne. Stejně tak neumíme změnit rok 2019 na jiný rok. Energii času se musíme přizpůsobit a co nejlépe využít to, co nám přináší. Tak jako je ráno vhodné pro určité aktivity, stejně tak léto nebo zima, i každý rok je pro nějakou činnost příznivější než roky jiné. 

Čas většina lidí vnímá lineárně, tj. že jde po přímce z minulosti přes přítomnost do budoucnosti. Ale skutečnost je jiná. Čas se nepohybuje lineárně, ale v cyklech. Tj. vždy po nějaké době se energie času opakují. Energie roku se nám opakují po šedesáti letech. Každých šedesát let jsou energie téměř totožné. Každý člověk tak v roce, kdy dosáhne své šedesátky, prožívá stejné energie, jako v roce, kdy se narodil. Existuje ještě kratší cyklus dvanácti let, kdy se energie také velmi podobají. Tak jako máme dvanáct měsíců v roce, dvanáct dvouhodin během dne, máme dvanáct let tzv. zvěrokruhu. A právě archetypy zvířat nám přibližují, o jakou energii se daný rok bude jednat. Rok 2019 tak bude ve znamení tzv. Zemského Vepře. 

Jaký bude rok zemského vepře? 

Se Zemským Vepřem přicházejí energie Vody a dvojité Země. Jsou to energie převážně pasivní (na rozdíl od aktivních energií roku 2018) a proto bychom si na rok 2019 neměli plánovat příliš mnoho složitých a náročných aktivit. Energie roku nám nebudou oporou. Naopak, energie tzv. „hluboké“ Vody nám říkají, že máme zpomalit. Je to energie noci, kdy máme spát a regenerovat své energie do druhého dne, abychom ráno mohli vyskočit plní čerstvé, zdravé a silné energie. Proto bychom se v roce 2019 měli zaměřit co nejvíce na odpočinek, regeneraci a posílení své vlastní energie. Vepř uzavírá dvanáctiletý cyklus zvěrokruhu a v roce 2020 začíná s vládou Krysy nový cyklus, tedy něco jako nový den. Krysa je aktivní energie, a proto bude potřebovat, abychom měli dostatek sil k tomu, abychom do nového cyklu vstoupili silní a zdraví. 

Energie Země zase potřebují stabilitu, jistotu a rovnováhu. Pokud jste si tedy v roce 2018 zajistili funkčnost, pak byste měli mít jistotu, že vše bude fungovat tak jak má a tato jistota vám bude dodávat sílu. Pokud však vstoupíte do nového roku plní nejistoty, může být pro vás nový rok velmi těžký. Energie nestability a disharmonie přináší tíhu a tím pak může být život v roce 2019 opravdu těžký. Může se to projevit tím, že se vám nebude chtít nic řešit, vše budete předem považovat za těžké a složité a tím si svoji situaci můžete ještě více zhoršit. 

Když ale naopak máte fungování zajištěno z roku 2018, pak jste připraveni na hojnost a prosperitu. Zde vám energie Země dodává možnost bohaté úrody. Měli byste si tak užívat co nejvíce všeho, čeho jste doposud dosáhli a čerpat z toho energii. Vepř pak bude spokojený. Má rád dostatek až nadbytek všeho – jídla, věcí, peněz, dobré nálady, sexu…. Vepř si velmi rád užívá hojnosti a tu byste mu měli dopřát. To je však možné pouze v případě, že vám vše správně funguje. 

Pokud se budete cítit dobře a Vepř bude spokojen, pak máte dostatek energie na to, abyste se o své energie mohli podělit s těmi, kteří na tom nejsou tak dobře jako vy. Vepř velice rád pomáhá a je rád prospěšný svému okolí. Často dokonce upřednostňuje ostatní před sebou samým. Dokáže se tak rozdat a nemyslet na to, jestli zbude něco pro něj samotného. Proto je pro Vepře tak důležité, aby měl kolem sebe dostatečnou hojnost, o kterou se může podělit. V roce 2019 byste se tak měli věnovat činnostem, které budou prospěšné pro vaše okolí, pomáhat ostatním lidem či se zapojit do nějaké charitativní činnosti. Vepř je rád užitečný, a pokud se tak budete příští rok cítit, pak budete spokojeni i vy sami. 

Vepř nemá rád nedostatek, a proto byste měli na příští rok být dobře zajištěni, a to hlavně materiálně i finančně. Neměli byste tedy rozdávat (spotřebovávat) více, než máte. Neměli byste se dostávat do dluhů či vyčerpat veškeré své zásoby. Vepř má rád přebytek a zásoby pro případ, kdy je nejhůř. Proto by se vám nemělo v příštím roce stát, že jste vyčerpali své konto na nulu, nebo že při příchodu domů zjistíte, že je vaše lednička prázdná. Příští rok tak budou důležité rezervy a zásoby.

Hojnost byste si ale neměli užívat jen sami pro sebe. Vepř má rád společnost lidí, a proto se mu bude líbit, když si tuto hojnost bude užívat i s těmi, které má rád. V roce 2019 byste se tak měli co nejvíce pohybovat ve společnosti svých přátel, rodiny a užívat si s nimi vše, co máte rádi. Ideální příležitostí pak budou aktivity spojené s jídlem a dobrou zábavou. 

Vepř také velmi rád pomáhá. Proto se snažte příští rok pomáhat těm, kteří to potřebují, a buďte prospěšní tam, kde to umíte. Ale tato energie hraje i pro vás. Budete-li v roce 2019 potřebovat s něčím pomoci, nebojte se o ni požádat vaše okolí. Obecně by lidé měli být náchylní pomáhat, a tak by pomoci mohli i vám. Obracejte se ale jen na ty, o kterých víte, že vám pomoc mohou nabídnout. Žádat o peníze někoho, kdo žádné nemá, nikam nevede. Vepř nemá rád odmítnutí, a tak se mu co nejvíce vyhýbejte. Nemusí se v žádném případě jednat jen o pomoc finanční či materiální. Může to být rada v nějaké situaci, můžete žádat o pomoc své učitele, mentory či lidi, kteří jsou zkušenější než vy. 

Vepř přináší také velmi přátelské energie. Vepř má rád lidi a společnost. Proto byste v tomto roce neměli být na nic sami. Snažte se co nejvíce být mezi lidmi a užívat si jejich energii. Buďte přátelští a vyhýbejte se všem možným konfliktům. Ty Vepř často velmi těžce nese a nemá je rád. Berou mu velkou část energie. Pokud budete v roce 2019 řešit něco náročného, nebuďte na to sami a raději si nechte pomoci od svých blízkých. 

Kde nám mohou energie Vepře uškodit? 

Rozhodně budeme špatně snášet nedostatek. Budeme-li mít tzv. „hluboko do kapsy“, může nás to v novém roce velmi vyčerpávat. Pocit, že se nemůžeme postarat o sebe ani o své blízké, bude pro nás velmi nepříjemný. Pocit nedostatku bude velmi vyčerpávající. Pokud by se dostavila nějaká krize (finanční, ekonomická apod.), která by mohla negativně ovlivnit váš život, budete ji v roce 2019 snášet poměrně těžko. Může na vás dolehnout opravdu plnou svojí vahou. Můžete se pak cítit, že život je opravdu těžký. Vepř si s tak silnou zátěží nemusí umět poradit a může se začít tzv. „topit v blátě“. To se bohužel může projevit i dlouhodobě. Když Vepř „padne“, většinou mu dlouho trvá, než se zase zvedne. V tomto případě musíte využít pomoci ostatních. Nesmíte být na tíživé situace sami. Nejlepším „lékem“ je pomoc rodiny a přátel. Blízcí lidé dokáží energie Vepře pozvednout

Další negativní dopady Vepře mohou nastat, pokud se budete cítit opuštění, osamocení. Nesmíte mít pocit, že jste na život sami. Starší lidé mohou více vnímat stárnutí a stáří. Proto by staří lidé neměli být v roce 2019 sami a žít s pocitem, že nikoho nemají, že se o ně nikdo nestará, že jsou neužiteční. Starým lidem bychom měli věnovat hodně pozornosti a ukázat jim, že je potřebujeme. Pozor také na dlouhodobé pocity smutku a deprese. Ty mohou být v tomto roce poměrně těžké a hluboké. Samozřejmě platí, že na každého z vás bude energie Zemského Vepře působit jinak. Každý člověk má svoji vlastní typologii a energie. Nejsilnější vliv mohou mít energie roku 2019 na ty z vás, kteří máte ve své typologii právě energii Vepře, nebo Hada.

Autor: Jiří Čerňák – cernakinteriordesign 

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků