Rýma: jak si ulevit

Rýma trápí v současnosti asi většinu z nás. Nucení na smrkání, nepříjemné bolesti, ucpaný nos a někdy i dutiny. Zjistěte proto, jak si nejlépe ulevit, na co si dát pozor a jak se co nejrychleji vyléčit. Na základních a nejčastějších osm nejasností ohledně rýmy a dalších respiračních problémů jsme se zeptali praktického lékaře, MUDr. Michala Lazáka.

Zobrazit fotografii v galerii

Je lepší v chladnějším deštivém počasí zůstat raději doma? Lze tak předejít rýmě a dalšímu nachlazení?

Ani doma nejste v bezpečí. Domácnost není sterilní box! Lze ale jednoznačně doporučit omezení pobytu v místech, kde je velká koncentrace lidí - dopravní prostředky, obchodní centra, kina apod. Pravděpodobnost nákazy v lese je mnohonásobně menší než v nákupním centru!


Při rýmě se mi vždy ucpou i dutiny. Mohu se nějak rychle rýmy zbavit, aby dutiny nezasáhla?

To, že se při rýmě „ucpou dutiny“, je celkem přirozeným důsledkem otoku sliznic horních cest dýchacích včetně vývodů vedlejších nosních dutin. Vzniklý přetlak z nedostatečné ventilace dutin působí tlakové bolesti v čele, za kořenem nosu apod. V tomto případě pomohou přípravky s obsahem fenylefrinu, které jsou určeny k léčbě akutního zánětu horních cest dýchacích a bolesti vedlejších nosních dutin způsobené jejich zánětem.


Co je nejlepší ochranou proti nachlazení? Dostatek vitamínů a vybudování imunity, nebo se proti nachlazení nedá příliš chránit?

100% účinná prevence neexistuje. Stále platí, že nejlepší prevencí je dobrý fyzický stav – kondice, kterou je nutno udržovat nejlépe otužováním, dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu. Otázka přínosu profylaktického podávání vitaminu C je předmětem diskusí, spíše se ale soudí, že zásadní preventivní vliv nemá. Účinnost volně prodejných přípravků na podporu imunitního systému nebyla dosud klinicky prokázána. Takže - platí přiměřeně se oblékat, otužovat se v průběhu celého roku, dostatek pohybu, omezit stres v nejširším slova smyslu, zkrátka pěstovat zdravý životní styl.


Před tím než mě rýma postihne, trpím většinou na pálení v krku. Je možné léčit už tento příznak, aby u mě rýma a problémy s dutinami vůbec nevypukly?

Bohužel, v tomto případě neexistuje účinný postup – rýma i zánět hltanu, který se projevuje právě oním pálením v krku, jež rýmě předchází, jsou ve své akutní infekční formě vždy virového původu a vzhledem k anatomické blízkosti sliznic nosu a hltanu jde většinou o postižení obou těchto částí horních cest dýchacích – zánět se rozšíří na celou oblast nosohltanu.


Každý rok trpím na rýmu, která u mě trvá od podzimu až do jara. Je možné se jí zbavit nějakou přírodní cestou?

Jednoznačně doporučuji odborné vyšetření. Dlouhotrvající rýmu není radno podceňovat – takováto rýma může být příznakem závažného onemocnění.


Trpím často na zánět dutin, bolest je opravdu veliká. Existuje alternativa kapek do nosu? Vadí mi, že vždycky stečou do krku.

Vhodnější formou než kapky jsou nosní aerosoly, které lépe ulpí na sliznicích. Na druhou stranu, při správné aplikaci nosních kapek jejich zatečení do krku nehrozí – kapky se aplikují ideálně vleže s hlavou v záklonu. V případě, že by vám jakákoliv nosní aplikace činila problémy, lze použít perorálně podávané přípravky s obsahem fenylefrinu.


Pomůže při rýmě například mentolový inhalátor nebo je lepší nechat rýmu klasicky doléčit a odeznít?

Jak již bylo řečeno, akutní infekční rýma je virové onemocnění, proti kterému neexistuje kauzální léčba. Veškeré léčebné prostředky proti rýmě jsou pouze k symptomatickému ovlivnění – tedy ke zmírnění příznaků rýmy. Na samotný průběh a dobu trvání onemocnění nemají zásadní vliv.


Špatně se mi polykají tabletky, a protože často trpím nachlazením, mohu užívat např. prášek rozpuštěný ve vodě? Nebo jak si mohu pomoci?

Určitě, v případě výraznějších polykacích potíží je možno tabletové lékové formy nahradit formami rozpustnými. Důležité je hlavně sledovat obsah účinných látek. Svým složením je vhodný i horký nápoj Paralen Grip s obsahem paracetamolu a fenylefrinu – tedy látek, které ovlivňují symptomaticky většinu příznaků onemocnění z nachlazení – sníží zvýšenou teplotu, případně horečku, ztlumí bolesti hlavy, svalů a kloubů, omezí nosní sekreci a zprůchodní ucpaný nos. Při dodržení doporučeného dávkování je použití tohoto přípravku u jinak zdravých jedinců prakticky bez rizika. Jen pozor na kombinace různých léčivých přípravků – zde hrozí riziko předávkování!


Tipy na přírodní přípravky na rýmu

Na odřeniny nosu a jeho okolí vyzkoušejte olej z eukalyptových listů a máty peprné. Navíc inhalace eukalyptu pomáhá i s uvolněním nosu. Tyto přírodní látky naleznete například v masti Borozan. Éterické oleje z máty, eukalyptu a borovice si můžeme dopřát i v nosních kapkách (např. Pinosol), které pomohou s ucpaným nosem i otokem nosní sliznice.


Připravila: Katka
Foto: iStock
4. 2. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Ještě bych doplnila, že jsou na rýmu skvělé solné lampy přírodní , které pomáhají nejen s rýmou, ale celkově jsou užitečné, takže doporučuji do ní zainvestovat. Navíc nejsou ani moc drahé a je to praktická pěkná dekorace :-) .

ODPOVĚDĚT

1

na tohle je nejlepší Nasivin sprej do nosu

ODPOVĚDĚT

1

Já na rýmu používám mořskou vodu Stérimar. Je vhodná jak pro dospělé tak i pro děti. Na rýmu je super Stérimar s mědí, protože měď je protizánětlivá a aktivně působí proti nežádoucím bakteriím.

ODPOVĚDĚT

1

Mě i dětem zabírají na rýmu tyto kapky www.nasivin.cz/nase-pripravky/. Případně Nasivin sirup Sinus.

ODPOVĚDĚT

1

Taky doma používáme Nasivin. Rychle se po něm uvolní nos. Super je, že je vhodný i pro děti.

ODPOVĚDĚT

1

Já teda používám do nosu přírodní kapky od altaherby, které obsahují čajovník a to mi vždycky nos protáhne

ODPOVĚDĚT

1

Co je to zač ? můžu poprosit o víc informací ?

ODPOVĚDĚT

1

Toto je ono :) www.altaherba.cz/ryma/gravedo-teatree-olej. Altaherba dělá jen čistě přírodní produkty, takže je to pro tělo nejšetrnější varianta :)

ODPOVĚDĚT

1

Nedalo mi to sem nenapsat. Děkuju moc za doporučení, protože mi opravdu pomohl od ucpaného nosu, protože jsem v prosinci onemocněla a tady ty kapky mi opravdu moc pomohly.

ODPOVĚDĚT

1

Musíme se zpátky naučit své tělo poslouchat...a jakmile se hlásí o odpočinek, tak mu ho dopřát...jinak prevence, hodně tekutin...a s mořskou vodou souhlasím..používáme celá rodina denně k nosní hygieně. Quixx baby jsem teď kupovala sestře, aby svému novorozenému synkovi kapala preventivně, pokud chtějí chodit ven mezi lidi.. Rýma u miminka je totiž dost nepříjemná pro všechny :(

ODPOVĚDĚT

1

Jako prevenci používám mořskou vodu Quixx..nos se vyčistí a zvlhčí. Rýmu už jsem dlouho neměla. Používám ji ve formě kapiček i pro své miminko - kapičky Quixx baby. Přeci jen trávíme hodně času mezi lidmi, tak aspoň nějaká prevence.

ODPOVĚDĚT

1

Zázvorový čaj,vitamín C...a proležet,to je lék pro dospělé a pak teda doma užíváme mořskou vodu...pro děti právě super kapky Quixx baby

ODPOVĚDĚT

1

Na rýmu jedině zázvorový čaj, pořádně vyležet a kapky Nasic (ty jediné mě nepálí) :)

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vypořádejte se s nachlazením

Vypořádejte se s nachlazením

Kašlání, bolest v krku, rýma a ucpaný nos. To jsou nejčastější příznaky nachlazení, které teď...

Jak na nachlazení

Jak na nachlazení? Zkuste to s pomocí klinické neuropatie

Zejména úprava stravy a přírodní prostředky - to jsou dvě mocné páky, které klinická naturopatie...

7 přírodních superelixírů při chřipce a nachlazení

7 přírodních superelixírů proti chřipce a nachlazení

Pořádně se ochladilo, blíží se období plískanic a tedy i chřipek a nachlazení. Jak na...

Chřipka a nachlazení

Chřipka a nachlazení

Chcete-li se vyhnout chřipkovým epidemiím, určitě potřebujete dostatek spánku, vitaminů, pohybu, dobře fungující zažívání a...

Titulka pro: Zatočte s podzimními neduhy

Zatočte s podzimními neduhy

Rtuť teploměru se pomalu ale jistě sune k nule, a tak je čas vytáhnout svetry...

Titulka pro: Ajurvédou proti nachlazení

Ajurvédou proti nachlazení

Rýma, kašel, škrábání a pálení v krku, ucpaný nos a dutiny. To všechno jsou příznaky...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

JAK NA BÍLÉ ZUBY?

Podělte se prosím o zkušenosti s domácím bělením zubů, ...

PADÁNÍ VLASŮ

Dobrý den, chlapovi začaly hodně padat vlasy, ale neřeší ...

INKONTINENCE

Kdo máte ty tenhle problém, podělte se prosím o zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz