Rodina

Sekera pro ženy: podle čeho vybírat

Sbírání kytiček

Nejen pánové, i dámy můžou pracovat se sekerou. Aby vám šla práce dobře od ruky, je však třeba umět si správně vybrat.

Při nákupu sekery se často řídíme jen cenou, ale to není jediný parametr, který byste měly zohlednit. Na co myslet v první řadě?

Účel použití sekyrky

Obecně se sekery dělí na univerzální, s nimiž se zbavujete větví (porážení stromů už nechte na partnerovi), a štípací (mají rozšířenou čepel). Pokud třeba na chalupě často topíte v kamnech, pořiďte si malou štípací sekerku na třísky.

Při nákupu zvažte také svoje síly a velikost postavy. Například sekera pro odvětvování se musí volit podle výšky postavy a délky rukou, abyste pohodlně osekávaly větve u ležícího stromu. Sekeru štípací zase vybírejte podle velikosti špalků. Obecně platí, že čím větší špalky sekáte, tím by mělo být delší topůrko

Z čeho je vyrobená sekerka

V obchodech se ptejte zejména na:

  • Topůrko = Vyrábí se ze dřeva, plastu či kovu. Kvalitní poznáte podle toho, že se vám bude dobře držet v ruce, jeho tvar zabrání vyklouznutí a rovněž vydrží, i když se rána nepovede. Jinak řečeno – je dobré si sekeru skutečně vyzkoušet ještě před tím, než ji koupíte.
  • Čepel = Kvalitní je z oceli a její ostří se upravuje tak, aby nabídlo co nejlepší úhel pro sekání, bylo dostatečně pevné a dalo se i brousit.
  • Spojení topůrka a čepele = „Na trhu dnes existují v podstatě dvě řešení. Jedno je známé už z doby kamenné, kdy se čepel vsadí do topůrka. A druhé? Jde o spojení dřevěného topůrka do otvoru v čepeli, která se pak fixuje pomocí klínu a namáčení,“ uvádí odborník.
  • Něco navíc = Důležitý je rozšířený konec topůrka, který zabraňuje vyklouznutí sekery z ruky. Také protiskluzný povrch konce topůrka v místě uchopení zvyšuje komfort používání. A když vidíte topůrko potažené měkkým plastem, počítejte s tím, že bude lépe tlumit nárazy.

Péče o sekerku

Aby sekerka stále dobře pracovala, je třeba ji čas od času nabrousit buď brouskem, ale pohodlnější to bude s takzvaným ostřičem, kterým jen „protáhnete“ čepel. Použít se dá rovněž elektrická bruska, při tom je však potřeba ostří chladit, například vodou, aby se nezměnily vlastnosti ocele, a také dbejte na zachování původního úhlu ostří.

A jinak? Po každé práci sekerku zbavte nečistot, stačí ji omýt vodou. A pokud víte, že ji nebudete delší čas používat, konzervujte ji olejem proti korozi. Špičkové výrobky mají čepel potaženou materiálem, který už ji chrání proti korozi a současně nabízí lepší kluzné vlastnosti. S takou čepelí se pak snáz pracuje.

Bezpečnost práce se sekerou

Bezpečná práce se sekerou je přímo úměrná kvalitě daného výrobku, avšak při práci s ní je třeba myslet na to, abyste:

  • Nejprve zkontrolovaly okolí – máte volný prostor kolem špalku v rozsahu až deseti metrů?
  • Před začátkem práce si sekeru prohlédněte, zda topůrko s ostřím pevně drží pospolu.
  • Pracovaly s ochrannými pomůckami (rukavice, brýle) a měly pevnou obuv.
  • Zachovávaly pevný postoj, úder kontrolujte a ověřte si, že v dráze pohybu sekery není žádný předmět, který by ji mohl vychýlit.

Až budete mít hotovo, sekerku opatřete krytem, pak ani při náhodném doteku s ostřím nebo při pádu nástroje nedojde k poranění.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.fiskars.cz/
Zdroj fotografií: Fiskars
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků